Bilgisayarı Diz Üstünde Kullanmak Kısırlığa Yol Açıyor

Düş

Septik bir KADIN
Özel üye
Yarışma Birincisi
Katılım
20 Şbt 2012
Mesajlar
3,098
Beğeniler
2,708
#1
Erkek kısırlığı gün geçtikçe artıyor. Yapılan son araştırma ve yayınlanan makaleler, erkeklerin Wi-Fi kullanan dizüstü bilgisayar ve ısıtmalı araç koltuklarından uzak durması gerektiğini ortaya koyuyor.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, günümüzde çocuk sahibi olamayan çiftlerin yarıya yakınında sorunun erkekten kaynaklandığını ve bu oranın gün geçtikçe arttığını belirtiyor. Erkeklerde sperm üretiminin, vücut normal ısısının 1 derece altında gerçekleştiğini vurgulayan Dr. Özörnek, cinsel bölgedeki ısı artışıyla sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesinde azalma olduğunun altını çiziyor.

Yurtdışında yapılan ve bilimsel dergilerde sonuçları yayınlanan son makaleler de kablosuz internet kullanan dizüstü bilgisayarın ve ısıtmalı araç koltuklarının sperm katili olduğunu gösteriyor. Dr. Özörnek, kablosuz internete bağlı dizüstü bilgisayarlarından, cinsel bölgeye çok yakın tutulan dizüstü bilgisayarından ve ısıtmalı araç koltuklarından erkeklerin sakınması gerektiğini vurguluyor.


Üreme tıbbı konusunda önde gelen dergilerden "Fertility and Sterility" dergisinde yayımlanan bir deneysel çalışmanın sonucuna göre; eğer bacaklar kapalı bir şekilde kucakta dizüstü bilgisayar ile oturulursa 11 dakika, bacaklar kapalı şekilde, koruyucu ped ile oturulursa 14 dakika sonra ve bacaklar açık şekilde koruyucu ped ile oturulduğunda 28 dakika sonra ısı 1 derece artıyor. Dr. Hakan Özörnek, araştırmalarda dizüstü bilgisayarların altına ped konulmasının da sonucu çok da fazla etkilemediğinin altını çiziyor.

Dr. Özörnek, kablosuz internete bağlı dizüstü bilgisayarı ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarını şöyle değerlendiriyor: "Bu çalışma kablosuz internete bağlı dizüstü bilgisayar kullanımının erkek spermi üzerine olan etkisinin incelendiği ilk çalışmadır. Araştırma sonucunda radyasyon altında kalan spermlerin ileri hareketlerinde azalma, hareketsiz sperm oranında ise artma tespit edildi. Ayrıca Wi-Fi'ye bağlı bilgisayara yakın duran spermlerde, yüksek oranda DNA hasarı tespit edildi."

ISITMALI ARAÇ KOLTUĞUNDAN DA UZAK DURUN

Benzer bir çalışmanın da ısıtmalı araba koltukları üzerinde yapıldığını belirten Dr. Özörnek, ısıtmalı araç koltuklarının da üreme organlarında ısıyı, vücut ısısına göre 2 dereceye kadar artırdığını vurguluyor. Özörnek, yüksek sıcaklık altında çalışan fırıncı, seramik, cam, demir-çelik endüstrisi çalışanları ile tellaklar ve kaynakçılarda sıklıkla kısırlık görüldüğünü, bunun yanı sıra uzun süre oturur pozisyonda hareketsiz kalan şoförlerin ve kimya endüstrisinde çalışanların kısırlık bakımından risk altında bulunduğunu belirtiyor.
 
Top