1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bilgisayarın Tarihçesi

Konusu 'BilgiBANK' forumundadır ve -STORM- tarafından 14 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. -STORM-

  -STORM- Usta

  Katılım:
  16 Aralık 2009
  Mesajlar:
  667
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  630
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  470 ÇTL
  Bilgisayar, en basit bakış açısıyla bir matematiksel işlemci, yani hesap aracıdır. Aslında aygıtın yaptığı işlem; bilgileri saymak değil, işlemektir.
  Bazı kaynaklarda basit hesap makinesi olan boncuk dizini ([Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]), ilk bilgisayar olarak tanımlanmaktadır.

  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  Abaküs


  Geçmişi yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yılında [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..][Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]) tarafından yapılan hesap makinesine her ne kadar "[Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]" ([Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]) dendiyse de bugünkü anlamda ([Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]) dijital kavramından çok uzaktı. Kaba tuşlarla sayı girişi yapılarak toplama ve çıkarma dışında bir işlem yapılamıyordu.
  1671'de [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ([Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]) tarafından tasarlanan gelişmiş hesap makinesi, ancak [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yılında hayata geçirilebilmiş olup, özel dişliler aracılığıyla dört işlemi yapabiliyordu. Ancak Pascal ve Leibniz tarafından yapılan bu aygıtlar yaygın kullanım alanı bulamamışlardır.
  Ticari anlamda kullanılabilen ilk mekanik hesap makinesi [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yılında [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] tarafından yapılmıştır. [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ise, uzun araştırmalar ve bir kaç denemeden sonra buharla çalışan otomatik hesap makinesini [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yılında yapmıştır. Bu alanda ilk büyük gelişme; [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]'da [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ([Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]) tarafından yapılan ve [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] sistemiyle veri girişi yapılan bilgisayar olmuştur. Bu sistemde işlem hızının artması ve hataların azalması büyük bir ilerleme sayılmıştır. Asıl büyük ilerlemenin öncesini [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..], [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]'de [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] adını verdiği bilgisayarda yarı elektronik devreler kullanmakla yapmıştır. Mark 1'de [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..][Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ve [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] fonksiyonlarını da yapabilmekteydi. Yavaş olduğu halde, tam otomatik olarak çalışması ve uzun işlemleri çözebilmesi ona büyük avantaj sağlıyordu.
  ( sistemiyle çalışmasına karşın; daha önceki benzerlerinden farklı olarak,
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  İlk bilgisayar Eniac


  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] sürecinde, ordunun daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyması, bilgisayar tarihinde bir devrim yaratan ENIAC'ın yapılmasına yol açmıştır. [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..], [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ve [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ekibiyle [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yılında yapıldı. En büyük özelliği; elektron tüpleri (bugünkü çiplerin atası) ve [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..][Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] elektrik harcıyordu. ENIAC'ın ardından kısa ömürlü olan ve DEVAC adı verilen bilgisayar ve, ticari anlamda satışa sunulan ilk bilgisayar olan [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]'ın yapılması, [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yılına dek uzanmıştır. (Random access memory) bellek kullanılması olmuştur. Tasarlanmış programları çalıştırabilme özelliğiyle ENIAC, geniş bir ev kadar (167 metrekare) yer kaplıyor ve saatte yaklaşık 180
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  İlk ticari bilgisayar Univac


  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]'lı yıllardan sonra elektron tüplerinin yerini önce [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..], daha sonra da yüzlerce transistörün birleşimi olarak tarif edilebilecek [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] yer almıştır. Bugün bilgisayar teknolojisinde kullanılan [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] ise, bir çok entegre devrenin birleşip küçültülmüş halidir.
  [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]
  Kişisel bilgisayar


  Bilgisayarların çalışma prensibi; matematiksel işlem temeline dayanır. Çeşitli programlama dilleri ile hazırlanmış olan [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] sayesinde, bir çok alanda kullanılabilmektedir. [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] insan hayatına girip yaygınlaşmasıyla bilgisayarın önemi daha da artmıştır. Güncel bilgisayarlar kişiselleşerek Personal Computer ([Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..]) adını alarak, cebe sığacak kadar küçülmüş ve hızları büyük aşamalar kaydetmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte Bilgisayar fiyatları da giderek düşmektedir.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.870
 2. Hazangülü
  Mesaj:
  13
  Görüntüleme:
  2.201
 3. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  499
 4. Hazangülü
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.102
 5. katip
  Mesaj:
  5
  Görüntüleme:
  507
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş