Bilimde Türk Devrimi:Parmak izinden yüz tanımı

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
Gazi Üniversitesi'nden Prof. Sağıroğlu, parmak izinden yüz tanımı çıkartan sistem geliştirdi.

Türk bilim adamları bir ilke imza attı. Gazi Üniversitesi(GÜ) Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu başkanlığında yürütülen bir projeyle, dünyada ilk kez parmak izinden yüz tanımlayan bir sistem geliştirildi.

Prof. Dr. Sağıroğlu, yaklaşık 8 yıldır üzerinde çalıştığı ve bugüne kadar 150 parmak izinden yola çıkarak, bu kişilerin yüzlerini tanımlamayı yüzde 3-5 yanılma payı ile başardıklarını söyledi.

Projenin ilk aşamasında parmak izinden burun, göz ve kaş tanımı yapılabildiğini, daha sonra dudak ve çehrenin de tanımlandığını belirten Prof. Dr. Sağıroğlu, insanların parmak izleriyle yüzleri arasında bağlantı bulunduğu tezini bu şekilde ortaya koyduklarını anlattı.

Prof. Sağıroğlu, ``www.fingerprint2face.org`` internet sitesine parmak izlerini gönderenlerin yüzlerinin tanımlanacağını da bildirdi.

Bu sayede projenin doğruluk oranı hakkında daha etkili bir sonuç elde edilebileceğini ifade eden Sağıroğlu, sistemin sadece Türkiye`de yaşayan kişiler üzerinde denendiğini, diğer ülkelerdekiler üzerinde işlerliğinin ölçülmesi için testlerin yapılması gerektiğini vurguladı.

İLK ÖRNEK REKTÖRDEN

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, daha sonra GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan`ın sistem üzerinde parmak izinden yüzünü tanımladı. Bilgisayardaki yüzün kendisine benzeyip benzemediğinin sorulması üzerine Prof. Dr. Ayhan, ``Bir çok karikatüristten daha iyi çizdi. Bu, başarılı bir çalışma olacak`` dedi.
 

Benzer konular

Top