Bilimsel Kuram Nedir?

Absent

Özel üye
Katılım
17 Ksm 2013
Mesajlar
3,887
Beğeniler
2,342
Şehir
Neverland
#1
Bilimsel konularda, özellikle evrim sözkonusu olduğunda "zaten kuram-teori- ispatlanmadı ki!" şeklinde kurulan cümlelere çok rastlarız. Bu ve benzer cümleleri kullanan arkadaşlarımız kuram sözcüğünü "iddia" ile karıştırmakta ya da bu sözcüğü günlük dilde kullanılageldiği anlamıyla değerlendirmekteler. Oysa, bu tür değerlendirmeler bütünüyle yanlıştır. Bilimde kuram, olgusal bir gerçekliği ifade etmek için kullanılır. Kuram, bu anlamda bilimsel gerçekliğin ifade ediliş şeklidir. A.B.D. Ulusal Bilimler Akademisi'nin, bu konuda hazırlayıp, hemen hemen tüm ülkelerde basılan ve bizde de basım ve yayın hakları Türkiye Bilimler Akademisi ( TÜBA )'ya verilen "Evrim ve Yaratılışçılık" adlı kitapçıktan konu ile ilgili kısa bir yazı:

"Bilimin doğasını anlatmakta kullanılan terimler:


Gerçek: Bilimde tekrar tekrar doğrulanan bir gözlem pratik olarak "doğru" olarak kabul edilir. Ancak bilimdeki "doğru"luk hiç bir zaman son değildir. Bugün için doğru kabul edilen yarın bir değişime uğrayabilir ya da tümüyle yanlış olduğu gösterilebilir.

Hipotez: Doğal dünyaya ilişkin ve sınanabilecek çıkarımları olan, değişmeye açık bir öneri. Çıkarımlar doğrulanırsa, hipotezin doğru olma olasılığı artar. Eğer yanlışlığı gösterilirse, önerilen biçimiyle hipotez terk edilir veya değişikliğe uğrar. Hipotezler daha karmaşık ilişkiler ve açıklamalar oluşturmakta kullanılabilir.

Yasa: Belirtilen koşullarda doğal evrenin bir parçasının nasıl davranacağını gösteren bir genelleme.

Kuram ( Teori ) :
Bilimde, doğal evrene ilişkin olarak bilimsel anlamda gerçekleri, yasaları, çıkarımları ve sınanmış hipotezleri içeren ve kuvvetle desteklenen bir açıklama.

Bilimde bulguların birikimiyle kuramlar gerçeğe dönüşmez.Tam tersine, kuramlar bilimin son noktasıdır. Kuramlar, yoğun bir gözlem, deney ve bilimsel yaratıcılık sonucu geliştirilmiş ileri bir anlayışı gösterirler. Çok büyük miktarda bilimsel gerçek, sınanmış hipotez ve mantıksal çıkarım içerirler."

Kısaca bilimsel kuram dediğimizde ( yerçekimi kuramı, evrim kuramı) olgunun işaret ettiği bir gerçeklikten söz ediliyor demektir.
 

Benzer konular

Top