1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bilişim Suçları İnternet Sitesi Hacklenmesi durumunda yapılabilecekler

Konusu 'Hukuk Köşesi' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 11 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  TÜRK CEZA KANUNU
  MADDE 244 - (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

  (4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

  uygulama alanı bulacaktır.
  Tekrarlamak gerekirse, suçun maddi unsuru gerçekleşmemi

  Sistemin akışını engelleme durumu söz konusu ise Bilişim Suçları Bürosu'na veya Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunabilirsiniz. Fakat eylem henüz gerçekleşmedi ise ve yalnızca koruma talep ediyorsanız, mevzuatımızda böyle bir koruma düzenlemesi yoktur.
  Öncelikle soruşturma safhası tamamlanmalı, tüm deliller toplanmalıdır.


  İnternet sitenizin hacklenmesi durumunda bilişim suçları için bulundugunuz yerdeki savciliga bir dilekce ile muracaat edip soz konusu kisinin ip adresini de belirterek sikayetci olabilirsiniz..sikayet dilekcenize elinizdeki tum delilleri de eklemeyi ihmal etmemelisiniz.
   
Benzer Konular
 1. Girayhan
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  879
 2. imposibel
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  729
 3. k@LpSiz_K@fKéF
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  872
 4. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.019
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.150
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş