1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bingöl Hakkında Bilgiler - Nasıl Gidilir? Nerede Kalınır? Ne Yenir? Ne yapılır?

Konusu 'Turizm Rehberi' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 22 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.607
  Beğenileri:
  84
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  3.990 ÇTL
  Bingöl, çok bilinen, sık gidilen kentlerden değil. Konaklama imkanları az. Ulaşım olanakları, iki hava alanına yakın olsa da muhteşem sayılmaz. Ama bütün bu olumsuzluklar, Bingöl'ün turizm alanında bir ışıltı olmasını sağlamış. Bakir kalmış. Çok fazla bozulmamış. Tarihi bir kent. Arkeolojik açıdan zengin olduğu biliniyor fakat çok araştırılmamış henüz. Ulaşım konusunda inanılmaz olanaklar yaratan Urartu'ların zengin yol ağları bu ilin sınırları içinden geçiyor ve henüz gün ışığına çıkartılmamış. Bu bile kentin turizm konusundaki zenginliğine büyük bir örnek teşkil ediyor. Ama geniş ve verimli toprakları, meşe ormanları bol su kaynakları var. Termal açıdan en şanslı illerden. Solhan'da bulunan yüzen adanın güzelliği belki de benzerleri arasında dünya üzerinde onu eşsiz kılıyor.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bingöl Tarihi :
  Prof. Dr. Veli Sevin, Bingöl'ü, arkeolojik açıdan az keşfedilmiş zengin bir yöre olarak tariflendiriyor. Bunu da engebeli yapısına, ulaşım imkanlarının eksikliğine ve son yıllarda bitip tükenmek bilmeyen terör huzursuzluğuna bağlıyor.

  Bingöl, yeterli araştırma yapılmamasına rağmen oldukça eski bir kent. Genç ilçesinin, Pers İmparatoru Dara tarafından kurulmuş olduğu tahmin ediliyor.

  1936 yılında il olmuş.

  İsim Babası; Evliya Çelebi

  Bingöl adı, Evliya Çelebi’nin en güzel hikayelerinden birinden geliyor. Çok bilien bir hikayedir. Evliya, bu adın Büyük İskender tarafından verildiğini söyleyip, şöyle devam ediyor;

  " Rivayete göre, Büyük İskender, vücudundaki dayanılmaz ağrılar için nice hekimlere danışır ama şifa bulamaz. Bunun üzerine, Ab-ul hayat (ölümsüz hayat) suyunu aramaya başlar. Uzun aramalardan sonra bu sudan içip ağrılarından kurtulur. Kaynağın olduğu yere bir kale yapılmasın emredip, Makdis lisanında cennet suyu anlamına gelen Capakcur adını verdirir. Allahın kendisine cennet ırmaklarından deva verdiğini söyler. İsim önce Mingöl olarak söylenip daha sonra Bingöl’e dönüşür. Aynı hikaye, yine Evliay çelebi’nin ağzından şöyle de yazılmaktadır .Bir vcı vurduğu avını pişirmeden önce suda yıkamak ister. Fakat ölü kuşu suya koyar koymaz, kuş canlanıp uçar. Avcı şaşırır bir anlam veremez ve yoluna devam eder. Bir müddet sonra aklı başına gelir ve kuşu yıkadığı suyun ab-ı hayat (ölümsüz hayat) olduğunu anlar. Hemen geri dönüp ölümsüz olmak için bu sudan içmek ister. Ama döndüğünde, gölün parçalanarak binlerce göle dönüştüğünü görür ve aradığı suyu bulamaz.”
  Kentin isim hikayeleri böyle. Ama, Çapakçur’un ilk hali olan Cebel Cur, temiz su anlamını taşıyor. Yani Bingöl’ün bütün hikayeleri suya çıkıyor. Burası, suların bol aktığı bir bölge.

  Bingöl İlçeleri : Merkez, Solhan, Genç, Adaklı, Kiğı, Yayladere.

  Ne yapabilirsiniz?
  Turizm alanında çok zengin öğeler içerse de ne yazık ki bunların alt yapısı açısından çok iyi denilemez. Kimler gidebilir denildiğinde de şunları söyleyebiliyoruz;Termal sular açısından zengin bir bölge. Bir çok yerde de termal su merkezleri kurulmuş. Yani termal turizm var Bingöl’de. Av turizmi ve bitki bilimciliği açısından çok zengin bir bölge. Bu turizm için çok bakir bir alan. Anadolu’nun çok büyük bir kısmında göçer yaşayan ve hayvancılık yapan Beritan Aşireti, yılın büyük bir kısmını Bingöl Ovaları’nda geçiriyor. Küresel ısınmaya rağmen hala çok kara yağışı olan bir bölge. Kayak turizmi Bingöl için çok önemli.

  Ulaşım : Karayoluyla her yerden gidilmesi mümkün. Trenle gitmek istediğinizde, Tatvan veya Elazığ’ı kullanmanız gerekiyor. Diyarbakır ve Muş Hava alanlarından da hava ulaşımı mümkün.

  Yapmadan Dönme: Karlıova ilçesinde Güneşin Doğuşunu görmeden,Solhan’daki üç adet Yüzen Adaya gitmeden,Kiğı ve Kral Kızı Kalelerine uğramadan,Peri Suyu Vadisinde yürüyüş yapmadan,Bingöl balı ve cevizi almadan,Kışın gittiysen, Yolçatı Kayak evine,Beritan Aşiretlerine uğrayıp ayranlarını içmeden,Sakın Bingöl’den geriye dönmeyiniz.
   

Sayfayı Paylaş