1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Bir gökdelen en fazla ne kadar yüksek olabilir?

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 29 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. ZeyNoO
    Melek

ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ AdminE

Beğenileri:
    5.784
    Ödül Puanları:
    12.080
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    ❤ Şehr-i İstanbul ❤
    Banka:
    3.064 ÇTL
    Bir gökdelen en fazla ne kadar yüksek olabilir?

Şu anki teknolojiyle maksimum 1.700 metre.

Gökdelenler kendi ağırlıklarını kaldırabilmek zorunda. Tabii bir de içleri dolu olduğunda eklenen ağırlık var. Bu yüzden inşa edilirken maksimum kapasiteleri de hesaplanarak toplamda ne kadar ağırlığa dayanmak zorunda oldukları hesaplanıyor. Bunun dışında rüzgâr gibi doğal etkenler nedeniyle de dış cephelerinde belli bir gerilim oluşuyor.

Sadece taşımak zorunda olduğu yükün hesaplanması yeterli olsaydı, kabaca bir tahminle 65,5 metreden daha yüksek olmamaları gerekirdi. Fakat modern gökdelenlerde katların asılı olduğu çelik profiller ve asma duvarlar kullanıldığından, bu limit rahatlıkla arttırılabiliyor. Bu durumdan anlaşılabileceği üzere: bir gökdelenin asıl limitleri, yapımında kullanılan malzemelerle belirlenmekte.
    Bunun yanı sıra, kat sayısı arttıkça kullanılacak olan asansör sisteminin de ona göre tasarlanması gerek. Çünkü hiç kimse bir asansörü 20 dakika bekleyip sonra dilediği kata ulaşmak için 10 dakika boyunca içerde kalmak istemez. Asansörler, acil durumlar da insanları en uzak noktaya bile hızlıca taşıyabilir durumda olmalı. Günümüzde en yüksek gökdelen, Dubai'de bulunan 828 metrelik Burj Khalifa. Ama onu inşa eden mühendisler, kullanılan malzemelerle 1.700 metreye ulaşabilen bir gökdelen yaratmanın da mümkün olduğunu söylüyorlar.

dderya bunu beğendi.
  2. kAşİf
    Cesur

kAşİf Düşünmek lazım.. Moderatör

Beğenileri:
    6.751
    Ödül Puanları:
    9.080
    Meslek:
    kaşif
    Banka:
    2.465 ÇTL
    sanırım bu büyük mühendislik şirketleri arasında bir ben yaptım yarışı gibi bir durum,açık bir rekabette ciddi anlamda söz konusu,bundan dolayı ben bu üst limitin zamanla daha yukarılara çıkacağını düşünüyorum,insanın hayal gücünü sınırı yok..

ZeyNoO ve -araz- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş