Bir Gün- Ayşe Kulin

sherry

V.I.P
V.I.P
Katılım
20 Arl 2006
Mesajlar
2,661
Beğeniler
43
#1
Ayşe Kulin - Bir Gün

Yazar Ayşe Kulin, Bir Gün’de herkesin payına düşmüş bir kabusun öyküsünü ele alıyor. Güneydoğu’da yaşananlar iki kadının penceresinden olduğu kadar, iki tarafın, iki yaşamın, iki ucun da yaşamından kesitlerle göz önüne seriliyor.

Uzun yılların öyküsüyle bir gün içinde hesaplaşmak zordur kuşkusuz, bir gün belki yetersiz bir zaman. Ama bir gün bir başlangıç olabilir. Bir Gün, bu başlangıcın arandığı bir roman.


Kitabın adı : Bir Gün
Kitabın yazarı : Ayşe Kulin
Kitabın yayın evi : Everest Yayinlari
Yayın tarihi : 208 Sayfa
Sayfa sayısı : 205

Kitap hakkında inceleme yazısı :

Ayşe Kulinin Bir gün adlı kitabı tarafsız bir açıdan Türk – Kürt sorununa yaklaşmaya çalışıyor . Kürt’lerin yoğun yaşadığı doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde halkın terör örgütlerine bakış açısını yöre insanının devlet-asker- ve dağdakiler arasında gidip gelen ilişkileri Kürt ve Türk halklarının birbirine karşı önyargıları konu ediliyor. İki tarafada eğilim göstermeden tarafsız bir gözle anlatılmaya çalışan olaylarda iki kadının birbiri ile konuşması tartışması konu ediliyor ; Babasının işi dolayısı ile hayatını doğuda geçiren gazeteci bir kadın ile (Nevra Tuna) ,aşiret içinde büyüyen daha sonra politikaya atılarak tutuklanan güçlü bir karakter (Zelha Bora).Leyla Zana yı andırmıyor da değil hani.

Yazar Türklerin daha dogmatik ve sığ düşündüğünü zaman zaman vurgulaması tarafsızlığı konusunda okuru sekteye uğratsada iki kadın tartışmanın sonunda sorunun doğudaki eğitim sorunu olduğunu vurgulaması bakımından güzel bir final olarak nitelendirilebilinir..

Kitap Ayşe Kulin severler , Doğu (Türk -Kürt ) sorununa açısız bir şekilde bakmak isteyenler için okunabilecek akıcı bir kitap
 
Top