Bir gün neden 24 saattir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Bir gün neden 24 saattir?
Bir günün 24 saate bölünmesinin tek nedeni, insanın gününü böyle bölmeyi istemiş olmasıdır. Doğada saatle, dakikayla veye saniyeyle ilişkili hiç bir şey bulunmaz. İnsanların böyle bir bölümleme yapmış olmaları, sadece kendi işlerini daha planlı yapabilmeleri içindir.

Dünyanın, doğudan batıya doğru, kendi ekseni çevresinde bir tur dönmesi belirli bir zaman diliminde gerçekleşir. Geçen bu zamana ''bir gün'' denir. Bilim adamları zamanı kesin olarak ölçmek için yıldızları kullanırlar. Gözlemevlerinde, ''astronomik saat'' denilen bir cihaz bulunur. Astronomik gün, belirli bir yıldızın, belirli bir notadan geçmesiyle başlar ve aynı noktadan ikinci geçişinde biter. İnsan, günü saatlere, saati dakikalarai dakikaları saniyelere bölerek bir astronomik günün tam uzunluğunu belirlemiştir. Buna göre bir astronomik gün, 23 saat 56 dakika ve 4.09 saniye sürer. Ancak günlük kullanım için böyle bir zaman bölümlemesi pek çok zorluk çıkarır. Bu nedenle 24 saatten oluşan bir gün belirleyip, dört yılda bir Şubat ayına bir gün ekleyerek ortaya çıkan zaman farkını kapatırız.

İlk insanlar güneşin doğuşu ile batışı arasında geçen zamandan oluşan bir günden yararlanıyolardı ve gece geçen zamanı hesaba katmıyolardı. Eski Yunanlılar için bir gün, güneşin batışından başlayıp ertesi günkü güneş batışına kadar geçen süreydi. Eski Romalılar için ise gün, geceyarısından başlayıp bir sonraki geceyarısına dek sürerdi. İnsanlar saati icat etmeden önce gündüz ve geceyi onikişer eşit bölüme ayırıyolardı. Ama bu bölümleme, mevsimlere göre gündüz ve gecenin uzunluklarının değişmesi yüzünden pek çok sorun çıkarıyordu.
Günümüzde, bütün dünyada 24 saaten oluşan ve Eski Romalılar'ın yaptığı gibi gece yarısından başlayıp bir sonraki geceyarısında biten süre, bir gün olarak kabul ediliyor
 
Top