1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Bir Hitit Şiiri

Konusu 'Şiir' forumundadır ve Suskun tarafından 19 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. Suskun

Suskun V.I.P V.I.P

Beğenileri:
    276
    Ödül Puanları:
    6.230
    Yer:
    Türkiye
    Banka:
    2.052 ÇTL

Neşa giysileri, Neşa giysileri,

Bağla beni, bağla!

Götür beni annemin yanına!

Bağla beni!

Götür beni oğullarımın yanına,

Bağla beni!

Neşa eski ve çok önemli bir şehirdir. Anadolu'da Kayseri Kültepe'de kurulmuş bir şehirdir. Hititler kendilerine "Neşalılar" diyorlardı.Asurlu tüccarların geldiği tarihte gelişmiş bir şehirdir.

Bu şiirde; memleketimin kıyafetlerini üzerime giyeyim, kraliçemin ve annemin yanına gururla gideyim, oğullarımla beni aynı sıraya koyun ve savaşayım gibi anlamlar çıkmaktadır. Hititlerde kadınların en az erkekler kadar ön planda olduğunu görüyoruz. Buradaki kıyafetler devletin resmi elbisesidir. Bu şiir kadınların devlete olan bağlığı, çocuklar üzerinde kadınların rolü ve Hititlerde aile yapısı hakkında bilgi veriyor. Onların toplumca savaşçı bir millet olduklarını çıkarıyoruz. Zira yüzyıllar boyunca yaşamalarının sırrı da bu olsa gerek.

Sayfayı Paylaş