Bir Kadın Kocasının Erkek Kardeşi Ile Yalnız Kalabilir Mi?

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Bir Kadın Kocasının Erkek Kardeşi Ile Yalnız Kalabilir Mi?

Bir kadın kocasının erkek kardeşi ile yalnız kalabilir mi? Kimi zaman lise veya fakülte öğrenimi için kayınbiraderin, ağabeyinin evinde kalması gerekiyor. Bu durumda nasıl davranmalıdır?


Erkeğin veya kadının evde evlenmesi caiz olan bir yakını ile yalnız olarak başbaşa kalması caiz değildir. Kayın birader, baldız ve genç yengeler de bu kapsamdadır.

Bir erkekle mahremi olmayan bir kadın yalnız kalınca üçüncülerinin şeytan olduğu Ukbe b. Amir (r.a.)ın naklettiği hadiste şöyle belirtilir: Bir kadınla bir erkek yalnız kalmasın. Aksi durumda üçüncüleri şeytan olur. Yine Ukbenin naklettiği bir rivayet daha açıktır: Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: Kadınların yanına girmekten sakının Ensardan birisi ey Allahın elçisi, kocanın erkek kardeşi konusunda ne buyurursunuz?, diye sorunca; Kayın birader (hamv) ölümdür (yani onunla bir arada bulunmak daha tehlikelidir)cevabını vermiştir.( bk. Buhârî, Nikâh, III; Tirmizî, Radâ, 16; A.b. Hanbel, IV, 149, 153)

Sonuç olarak bir evin içinde çeşitli sebeplerle kayın birader, yenge ve baldız gibi hısımlar birlikte oturmak durumunda kalırlarsa yanlarında başka bir hısımın veya üçüncü bir şahsın, meselâ yetişkin çocuklarının da bulunması halinde, hanımlar örtünmeye de dikkat edince bir sakınca doğmaz. Ancak aile eşler ve kayınbirader yahut baldızdan yani üç kişiden ibaret olursa, kayın birader evde ancak erkek kardeşinin bulunduğu sırada bulunabilir. Buna göre bu düzen kurulmalıdır. Aksi durumda sünnete uyulmamış ve şeytana açık kapı bırakılmış olur. Yolculuk için de aynı sakıncalar söz konusudur. İslâm bir fıtrat dini olduğu için temele inen çözümler getirmiş ve sosyal problemleri rastlantıya bırakmamıştır.

Alıntıdır
 
Top