Bir maniniz yoksa evinize turist gelecek

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,905
Beğeniler
53
#1
Yurtdışı tatillerinizi bedavaya getirmek, otel masraflarından kurtulmak ister misiniz? CouchSurfing isimli uluslararası misafirlik sitesi bu imkânı sağlıyor. Site sayesinde İstanbul'a gelen turistleri evinizde konuk edebilir, farklı kültürleri tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Unutulmaması gereken bir nokta: Misafirinizi seçmeden önce referanslarına iyi bakın.
Uçak biletleri ve otel masrafları yurtdışı tatiline çıkacakların korkulu rüyasıdır. Hele bir de gideceğiniz ülke her daim turistlerle dolup taşıyorsa işiniz biraz zor. Çünkü otel fiyatları yılın her döneminde bütçenizi aşabilir, tatilinizi kısa tutmak zorunda kalabilirsiniz. Peki, yurtdışında bedavaya konaklayıp rehberlik yardımı alabilir misiniz? Ya da turistleri evinizde ağırlamak, onlara bir bardak çay ikram etmek ister misiniz?

Dünya üzerinde neredeyse 3 milyona yakın üyesi olan CouchSurfing isimli misafirlik sitesi, bu imkanı sağlıyor. Gideceğiniz ülkede bedavaya konaklayabiliyor ve ev sahibinizden rehberlik yardımı alabiliyorsunuz. Site özellikle Avrupa'yı trenle gezmek için yola çıkanların uğrak yeri. Diğer sosyal arkadaşlık siteleri gibi profilinizi oluşturabiliyor, hobilerinizi, sevdiğiniz sanatçıları, farklı ülkelerde çektiğiniz fotoğrafları paylaşabiliyorsunuz. CouchSurfing, 'kanepe üzerinde sörf yapmak' anlamına geliyor. Bu isim sadece bir yakıştırma. Konaklayacağınız yerin konforu ve ev sahibinizin misafirperverliği konuk olacağınız mekan sahibinin sosyo-ekonomik durumuyla doğru orantılı. Bazen çok ferah bir oda, rahat bir yatakta da çıkabilir bahtınıza, şişme yer yatağı da!

CouchSurfing'de en önemli noktalardan biri evinizde misafir ettiğiniz konukların sizin için yaptığı yorumlar. Bu yorumlar, yeni misafir ağırlayabilmenizin ya da herhangi bir ülkede rahatça konaklayabilmenizin kapılarını aralıyor. Daha önce kimseyi ağırlamadıysanız işiniz bir hayli zor çünkü referansınız olmadığı için kimse size güvenmeyebiliyor.

Eğer ilk konuğunuza karşı ilgisiz ya da saygısız davrandıysanız site sizi sabıkalı ilan edebiliyor! Hatta siteden atılabiliyorsunuz. Böyle bir korunma mekanizması olduğu için site güvenli sayılabilir. Tabii yine de tedbiri elden bırakmamak gerek. Konuk olacağınız kişi hakkında kapsamlı bir araştırma yapmanız, eğer yurtdışına çıkıyorsanız eşiniz ya da bir arkadaşınızla birlikte gitmeniz tavsiye ediliyor.

30 misafir ağırlamış

Site sayesinde İstanbul'a gelen çok sayıda turisti evinizde ağırlayabilirsiniz. Böylece hem farklı kültürleri tanıma fırsatı bulabilir hem de İngilizce pratik yapabilirsiniz. Konuklarınızla birlikte İstanbul'un tarihî ve turistlik yerlerini gezebilir, konukseverliğinizi gösterebilirsiniz. Bazı yabancıların Türkiye hakkındaki önyargılarını kırabilirsiniz. Yapacağınız her olumsuz davranış 3 milyon kişi tarafından okunduğu için bir anlamda Türkiye'nin imajını zedeleyecektir.

İstanbul'da özel bir şirkette mühendislik yapan Ali Cengiz, uzun bir süredir CouchSurfing üyesi olduğunu söylüyor. Yaklaşık 30'a yakın turisti evinde misafir eden Cengiz, site sayesinde 20'yi aşkın ülkede bedava konaklamış.

Bilgisayar mühendisi Mehmet Cankurt ise evinin bir odasını sadece yurtdışından gelen site üyelerine ayırmış. Dünyanın farklı ülkelerinden turist ağırlamanın son derece keyifli olduğunu söyleyen Cankurt, "Yabancısı olduğum kültürleri tanımayı ilke edindim. Bu son derece eğlenceli bir hobi." diyor.

(Kaynak)
 

Benzer konular

Top