Bırakınız Yapsınlar Politikası

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,080
Şehir
TÜRKİYE
#1
Fransızca Laissez-Faire, en az devlet müdahalesine dayaklı politikadır. Terim, kökeni belli olmamakla birlikte, genellikle, 1756-78 arasında Fransa’da ünlenen ve Fizyokratlar olarak anılan iktisatçılarla ilişkilendirilir. İngiltere’de Adam Smith’in etkisiyle gelişen “Bırakınız Yapsınlar” politikası klasik iktisat biliminden büyük destek görmüştür.
Bırakınız Yapsınlar, 19. yüzyılda özellikle yaygın bir görüştü. Savunucuları, bireysel etkinliğe müdahale edilmemesi savını, klasik iktisattaki doğal ekonomik düzen varsayımına dayandırıyordu. İngiliz iktisatçı John Stuart Mill, ekonomik etkinliklerde devlet müdahalesinden yana olan ve buna karşı çıkan görüşleri sergilediği Principles of Political Economy (1848; Siyasal İktisadın İlkeleri) adlı yapıtıyla bu felsefenin iktisatta yaygın biçimde kullanılmasına öncülük etti.
Bırakınız Yapsınlar, yalnız ekonomik değil, aynı zamanda da siyasal bir öğretiydi. “Kişi kendi amaçları doğrultusunda çabalarken bir parçası olduğu toplum için de en iyisini yapmış olur” düşüncesi 19. yüzyılın yaygın kuramıydı. Devletin görevi, düzeni ve güvenliği sağlamak, kendi amaçları doğrultusunda davranan bireye müdahale etmemekti.
Bu felsefe 1870’lerde en gözde durumdaydı. Ama 19. yüzyıl sonlarında, sanayideki büyümenin yol açtığı önemli değişiklikler ve seri üretim tekniklerinin uygulanmaya başlaması, “Bırakınız Yapsınlar” ın yol gösterici bir felsefe olarak yetersizliğini kanıtladı.
Özgün kavramın geniş destek gören yeni kuramlar karşısında yenik düşmesine karşın, “Bırakınız Yapsınlar” felsefesinin hala bazı yandaşları vardır.Kaynak:AnaBritannica
 
Ekleyen Benzer konular Kategori Cevaplar Tarih
YoRuMSuZ Flash Oyunlar 3

Benzer konular

Top