Birinci Dünya Savaşında Türk – Alman Propaganda Afişleri

Sentinus

Tengri Biz Menen!..
Özel üye
Katılım
11 Mrt 2014
Mesajlar
2,817
Beğeniler
4,142
Yaş
28
Şehir
İstanbul
Takım
BEŞİKTAŞ
#1
1914’de Dünya savaş patladığı sırada Osmanlı İmparatorluğu savaşa girmek şöyle dursun az evvel neticelenen balkan savaşının yaralarını daha saramamıştı. Jön Türk idaresinde henüz 5 yıl geçmesine rağmen devlet, ıslak ellerden kayan sabun misali, gidiyordu. Yönetimin tepesindeki trinomvira ( 3’lü idare Cemal, Talat, Enver Paşa’lar) sonunda en bedbahd kararı da alarak memleketi büyük harbe soktular.(sokmak zorunda kaldılar)

İnsanlığın o güne değin tecrübe ettiği, dünyanın en dehşetli harbinde propaganda da önemli bir yer tutuyordu. Kartpostallar, afişler, posta pulları birer propaganda vesilesi olarak 4 bir yana yayıldılar.

Almanya – Avusturya – Türkiye – Bulgaristan ittifakında da bu türden pek çok bildiri boy gösterdi. İşte Almanların ittifak adına bastığı bazı kartpostal, afiş ve posta pullarından bazıları …. 

CenX

Katılımcı
Katılım
30 Mrt 2014
Mesajlar
211
Beğeniler
101
Yaş
21
#6
ben de hic gormemistim. o donemde ucaklardan bildiri dagitildigini duymustum ama bunu daha cok Ingilizler yapmis. Demek ki bizim ittifakta bos durmamis gercekten cok hos gorseller. Digerlerini de yuklerseniz cok iyi olur. hatta arsivime aldim bile bu gorselleri.
 

Benzer konular

Top