Birinci sınıf tüccarların tutacağı defterler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Birinci sınıf tüccarların tutacağı defterler

Birinci sınıf tüccarlar gerek iş hacimleri bakımından ve gerekse işletme nev’i bakımından belirli büyüklükte olan kişilerdir.
VUK’nun 176’ncı maddesinde birinci sınıf tüccarların bilanço esasına göre defter tutmak zorunda oldukları belirtilmiş, 177’nci maddesinde ise iş hacimlerine veya hukuki durumlarına göre birinci sınıf tüccar sayılacak gerçek ve tüzel kişilerin kimler oldukları sayılmıştır. Vergi Usul Kanununda birinci sınıf tüccarlar, bir hesap dönemi içinde satın alınan ve satılan mal bedelleri ile, hizmet işletmelerinde iş hasılatına göre belirlenmekle birlikte işletmenin hukuki durumuna göre de tespit edilmektedir . Buna göre işletme büyüklükleri belirli miktarı aşanlar ile, her türlü ticaret şirketleri, kurumlar vergisine tabi diğer tüzel kişiler ve isteğe bağlı olarak bilanço esasına göre defter tutmak isteyenler birinci sınıf tüccar sayılarak bilanço esasına göre defter tutarlar.
Bilanço esasında tüccarlar yevmiye defteri, envanter defteri ve defteri kebir tutmak zorundadırlar. Bilanço esasında devamlı olarak imalat işi ile uğraşanların imalat defteri tutmaları da VUK gereğince zorunlu olup, bunun dışında faaliyetlerin gerektirdiği defterlerinde ayrıca tutulması gerekmektedir.
 

Benzer konular

Top