Birleştirici Dokular

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Birleştirici Dokular

Diğer dokuları birleştiren, destekleyen ve koruyan birleştirici doku, nispeten daha az hücreden meydana gelmektedir. Bu hücreler matris adı yerilen cansız bir maddeyle kaplıdır.

Gevşek birleştirici doku, en yaygın rastlanan dokulardandır. Bu dokuyu oluşturan hücreler arasında, kolajen de dahil olmak üzere çeşitli protein lifleri üreten fibroblastları sayabiliriz.


Çoğunlukla iç organların çevrelerinde ve üst derinin altında toplanmış olan gevşek birleştirici doku vücudumuzun asli dolgu maddesidir. Genellikle yağ hücreleriyle karışmış halde bulunur.

Diğer bir tür birleştirici doku ise, iskelet ve kas sistemimiz için sağlam bağdoku ve kirişleri meydana getirir. Sıkıca bağlanmış iplikçik ve liflerden oluşan bu doku oldukça yoğundur ve kimi bölgelerde elastikiyet gösterir.

Bir tür birleştirici doku olan kıkırdak beyaz, esnek ve yarı geçirgen bir maddedir. Bu dokuyu kulağınızda ve burnunuzun ucunda görebilirsiniz. Kıkırdaklar omurga disklerini oluşturur ve eklem yerlerinde birbirlerine değen kemik uçlarını korur.

Ana karnındaki doğmamış bebeğin geçici iskeletini oluşturan kıkırdak doku, zamanla canlı kemik hücreleri tarafından matrisine eklenen kalsiyum ve diğer mineraller sayesinde kemiğe dönüşür.
 

Benzer konular

Top