1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Birlikte Uyumak Aşkın Ömrünü Uzatıyor!

Konusu 'Aşk' forumundadır ve Papatya tarafından 30 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  128 ÇTL


  Tartışmalar, darılmalar, yeni doğan bir bebek, bunaltıcı hava veya başka bir nedenden ötürü, çiftler bazen yatağa birlikte gitmez. Oysaki ilişkinin duygusal anlamda devamlılığı, sağlamlığı açısından bu, oldukça önemlidir.

  Toplumumuzda da yeni evlenenlere 'bir yastıkta kocayın inşallah' denmez mi zaten? Son zamanlarda bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, çiftlerin onca soruna ve didişmeye rağmen sadece 'aynı yatakta uyuyor olmalarının' bile son derece olumlu katkıları olduğunu gösteriyor. Hatta bazı bilim adamları, çiftlerin birbirleriyle yıllar süren bir yakın ilişki kurup bu yüzden çok daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürmelerinin temelinde 'yatağa birlikte gidiyor olmanın' yattığına inanıyor.

  Uzun ilişki için birlikte uyuyun

  2009 yılında yürütülen benzer bir araştırmada, uzun vadeli ve sağlam bir ilişkiye sahip olan bir kadının hayatını yalnız devam ettiren, yani partneri olmayan bir kadına göre geceleri daha az uyandığı ve uykuya dalma süresinin çok daha az olduğu belirlenmiş.

  Uyku kalitesi artıyor

  Önceki yıllarda, özellikle kadınların bir partnerle aynı yatakta uyumasının iyi bir uyku çekemeyeceği anlamına geldiği savunan, kadın veya erkeğin gece boyunca sürekli dönüp durmasının, yorgan paylaşamamasının veya horlamasının partnerinin uyku kalitesini düşürdüğünü iddia eden araştırmalarla çok karşılaştık. Bu yeni araştırma, söz konusu geçmiş araştırmaları adeta hiçe sayıyor. Şimdilerde uyku uzmanları, yatakları ayırmadan, geceyi farklı odalarda geçirmeden önce, problemin nereden kaynaklandığının keşfedilmesinden yana.

  Güven duygusu artıyor

  Bu konuda yapılan araştırmalardaki bir hipoteze göre, kişinin partneriyle aynı yatakta uyuması, daha güvende hissetmesini sağlıyor ve uzun vadede, bir stres hormonu olan kortizol seviyesinde düşüşe neden oluyor. Geceleri aynı yatağı paylaşıyor olmak, inflamasyon etkisi gösteren sitokin salgısını da azaltıyor. Anksiyeteyi azaltıcı etki gösteren, aşk hormonu olarak da bilinen oksitosini de adeta 'harekete geçiriyor'!

  Yatağa aynı saatte girin

  1991 yılında ABD'de 150 çift arasında yapılan bir araştırma, aynı yatakta uyumalarına rağmen yatağa farklı saatlerde giden çiftlerin, genellikle aynı saatlerde gidenlere göre çok daha fazla tartıştıklarını gösteriyor. ( Haftada ortalama 2,13 ve 1,6 kez.. ) Bu çiftler, yine ortalama olarak haftada 3 saatlik bir 'birlikte aktivite' süresine sahipken ortak hareket eden çiftlerin birlikte birşeyler yapmak için ayırdığı süre, bu sürenin tam iki katı! Yani, haftada 6 saate yakın birlikte zaman geçirdikleri görülmüş... Bu iki farklı çiftin seks hayatları da tahmin ettiğiniz gibi birbirinden çok daha farklı!

  "Aynı yastıkta kocayın"

  Çiftlerin aynı yatağı paylaştıklarında elde ettikleri psikolojik faydalar ve bu faydaların uzun dönemde sağlıkları üzerindeki olumlu getirileri, yazının başında saydığımız fiziksel dezavantajlara üstün geliyor olmalı! Büyüklerimiz herhalde boş yere dememişler; 'aynı yastıkta kocayın' diye...

   

Sayfayı Paylaş