1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Biruni

Konusu 'Mucitler' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 16 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.249
  Beğenileri:
  7.059
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.356 ÇTL
  Biruni hastalıkları tedavi konusunda değerli bir uzmandı. Yunan ve Hint tıbbını incelemiş Sultan Mes'ud'un gözünü tedavi etmişti. Otların hangisinin hangi derde deva ve şifa olduğunu çok iyi bilirdi. Eczacılıkla doktorluğun sınırlarını çizmiş ilaçların yan etkilerinden bahsetmiştir.

  Bîrûnî Cebir Geometri ve Coğrafya konularında bile o konuyla ilgili bir âyet zikretmiş âyette bahsi geçen konunun yorumlarını yapmış ilimle dini birleştirmiş fennî ilimlerle ilahî bilgilere daha iyi nüfuz edileceğini söylemiş ilim öğrenmekten kastın hakkı ve hakikatı bulmak olduğunu dile getirmiş ve "Anlattıklarım arasında gerçek dışı olanlar varsa Allah'a tevbe ederim. Razı olacağı şeylere sarılmak hususunda Allah'tan yardım dilerim. Bâtıl Şeylerden korunmak için de Allah'tan hidayet isterim. İyilik O'nun elindedir!" demiştir.

  Hayatı

  Yaşadığı çağa damgasını vurup "Biruni Asrı" denmesine sebep olan zekâ harikası bilgin 973 yılında Harizm'in merkezi Kâs'ta doğdu. Esas adı Ebû Reyhan b. Muhammed'dir. Küçük yaşta babasını kaybetti. Annesi onu zor şartlarda odunsatarak büyüttü. Daha çocuk yaşta araştırmacı bir ruha sahipti. Birçok kOnuyu öğrenmek için çılgınca hırs gösteriyordu. Tahsil çağına girdiğinde Hârizmşahların himayesine alındı ve saray terbiyesiyle yetişmesine özen gösterildi. Bu aileden bilhassa Mansur Bîrûnî'nin en iyi bir eğitim alması için her imkânı sağladı.

  Bu arada İbni Irak ve Abdüssamed b. Hakîm'den de dersler alan bilginimizin öğrenimi uzun sürmedi daha çok özel çabalarıyla kendisini yetiştirdi. Araştırmacı ruhu öğrenme hırsı ve sönmeyen azmiyle birleşince 17 yaşında eser vermeye başladı. Fakat Me'mûnîlerin Kâs'ı alıp Hârizmşahları tarihten silmeleriyle Bîrûnî'nin huzuru kaçtı sıkıntılar başladı ve Kâs'ı terketmek zorunda kaldı. Ancak iki yıl sonra tekrar döndüğünde ünlü bilgin Ebü'lVefâ ile buluşup rasat çalışmaları yaptı.

  Daha sonra hükümdar Ebü'lAbbas sarayında Bîrûnî'ye bir daire tahsisedip müşavir ve vezir olarak görevlendirdi. Bu durum hükümdarların ilme duydukları derin saygının göstergesi bilginimizin de devlet başkanları yanındaki yüksek itibarının belgesiydi.

  Gazneli Mahmud Hindistan'ı alınca hocalarıyla Bîrûnî'yi de oraya sürdü. Zira onun yanında da itibarı çok yüksekti. "Bîrûnî sarayımızın en değerli hazinesidir'derdi. Bu yüzden tedbirli hünkâr liyakatını bildiği Bîrûnî'yi Hazine Genel Müdürlüğü'ne tayin etti. O da orada Hint dil ve kültürünü bütünüyle inceledi. Üstün dehasıyla kısa sürede Hintli bilginler üzerinde şaşkınlık ve hayranlık uyandırdı. Kendisine sağlanan siyasî ve ilmî araştırmalarına devam etti. Bir devre adını veren çağını aşan ilmî hayatının zirvesine erişti. Sultan Mes'ud kendisine ithaf ettiği Kanunu Mes'ûdî adlı eseri için Bîrûnî'ye bir fil yükü gümüş para vermişse de o bu hediyeyi almadı.

  Son eseri olan Kitabü'sSaydele fi't Tıb'bı yazdığında 80 yaşını geçmişti. Üstad diye saygıyla yâd edilen yalnız İslâm âleminin değil tüm dünyada çağının en büyük bilgini olan Bîrûnî 1051 yılında Gazne'de hayata gözlerini yumdu.

  Kişiliği

  Bîrûnî "Elinden kalem düşmeyen gözü kitaptan ayrılmayan iman dolu kalbi tefekkürden dûr olmayan benzeri her asırda görülmeyen bilginler bilgini bir dâhiydi. Arapça Farsça Ibrânîce Rumca Süryânice Yunanca ve Çinçe gibi daha birçok lisan biliyordu. Matematik Astronomi Geometri Fizik Kimya Tıp Eczacılık Tarih Coğrafya Filoloji Etnoloji Jeoloji Dinler ve Mezhepler Tarihi gibi 30 kadar ilim dalında çalışmalar yaptı eserler verdi.

  Onun tabiat ilimleriyle yakından ilgilenmesi Allah'ın kevnî âyetlerini anlamak kâinatın yapı ve düzeninden Allah'a ulaşmak Onu yüceltmek gâyesine yönelikti. Eserlerinde çok defa Kur ân âyetlerine başvurur onların çeşitli ilimler açısından yorumlanmasını amaçlardı. Kurân'ın belâğat ve i'cazına olan hayranlığını her vesileyle dile getirdi. İlmî kaynaklara dayanma deney ve tecrübeyle ispat etme şartını ilk defa o ileri sürdü.

  İbni Sinâ'yla yaptığı karşılıklı yazışmalarındaki ilmî metod ve yorumları günümüzde yazılmış gibi tazeliğini halen korumaktadır. Tahkîk ve Kanûnı Mes'ûdî adlı eserleriyle trigonometri konusunda bugünkü ilmî seviyeye tâ o günden ulaştıgı açıkça görülür. Bu eser astronomi alanında zengin ve ciddî bir araştırma âbidesi olarak tarihe mal olmuştur. İlmiyle dine hizmetten mutluluk duymaktadır.

  Gazne'de kıbleyi tam olarak tespit etmesi ve kıblenin tayini için geliştirdiği matematik yöntemi dolayısıyla kıyamet günü Rabb'inden sevap ummaktadır. Ayın güneşin ve dünyanın hareketleri güneş tutulması anında ulaşan hadiseler üzerine verdiği bilgi ve yaptığı rasatlarda çağdaş tespitlere uygun neticeler elde etti. Bu çalışmalarıyla yer ölçüsü ilminin temellerini sekiz asır önce attı. Israrlı çabaları sonunda yerin çapını ölçmeyi başardı. Dünyanın çapının ölçülmesiyle ilgili görüşü günümüz matematik ölçülerine tıpatıp uymaktadır. Avrupa'da buna BÎRÛNI KURALI denmektedir.

  Newton ve Fransız Piscard yaptıkları hesaplama sonucu ekvatoru 25.000 mil olarak bulmuşlardır. Halbuki bu ölçüyü Bîrûnî onlardan tam 700 yıl önce Pakistan'da bulmuştu. O çağda Batılılardan ne kadar da ilerideymişiz.

  Biruni hastalıkları tedavi konusunda değerli bir uzmandı. Yunan ve Hint tıbbını incelemiş Sultan Mes'ud'un gözünü tedavi etmişti. Otların hangisinin hangi derde deva ve şifa olduğunu çok iyi bilirdi. Eczacılıkla doktorluğun sınırlarını çizmiş ilaçların yan etkilerinden bahsetmiştir.

  Daha o çağda Ümit Burnu'nun varlığından söz etmiş Kuzey Asya ve Kuzey Avrupa'dan geniş bilgiler vermişti. Christof Coloumb'dan beş asır önce Amerika kıtasından Japonya'nın varlığından ilk defa sözeden O'dur.

  Dünyanın yuvarlak ve dönmekte olduğunu yerçekimin varlığını Newton'dan asırlarca önce ortaya koydu. Henüz çağımızda sözü edilebilen karaların kuzeye doğru kayma fikrini 9.5 asır önce dile getirdi.

  Botanikle ilgilendi geometriyi botaniğe uyguladı. Bitki ve hayvanlarda üreme konularına eğildi. Kuşlarla ilgili çok orjinal tespitler yaptı. Tarihle ilgilendi. Gazneli Mahmud Sebüktekin ve Harzem'in tarihlerini yazdı. Bîrûnî ayrıca dinler tarihi konusuna eğildi ona birçok yenilik getirdi. Çağından dokuz asır sonra ancak ayrı bir ilim haline gelebilen Mukayeseli Dinler Tarihi kurucusu sayılan Bîrûnî'ye çok şey borçludur.

  Bîrûnî felsefeyle de ilgilendi. Ama felsefenin dumanlı havasında boğulup kalmadı. Meseleleri doğrudan Allah'a dayandırdı. Tabiat olaylarından sözederken onlardaki hikmetin sahibini gösterdi. Eşyaya ve cisimlere takılıp kalmadı.

  Bîrûnî Cebir Geometri ve Cografya konularında bile o konuyla ilgili bir âyet zikretmiş âyette bahsi geçen konunun yorumlarını yapmış ilimle dini birleştirmiş fennî ilimlerle ilahî bilgilere daha iyi nüfuz edileceğini söylemiş ilim öğrenmekten kastın hakkı ve hakikatı bulmak olduğunu dile getirmiş ve "Anlattıklarım arasında gerçek dışı olanlar varsa Allah'a tövbe ederim. Razı olacağı şeylere sarılmak hususunda Allah'tan yardım dilerim. Bâtıl şeylerden korunmak için de Allah'tan hidayet isterim. İyilik O'nun elindedir!" demiştir.

  Eserleri halen Batı bilim dünyasında kaynak eser olarak kullanılmaktadır. Türk Tarih Kurumu 68. sayısını Bîrûnî'ye Armağan adıyla bilginimize tahsis etti. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Bîrûnî'yi anmak için sempozyumlar kongreler düzenlendi pullar bastırıldı. UNESCO'nun 25 dilde çıkardığı Conrier Dergisi 1974 Haziran sayısını Bîrûnî'ye ayırdı. Kapak fotoğrafının altına "1000 yıl önce Orta Asya'da yaşayan evrensel dehâ Bîrûnî; Astronom Tarihçi Botanikçi Eczacılık uzmanı Jeolog Şair Mütefekkir Matematikçi Coğrafyacı ve Hümanist" diye yazılarak tanıtıldı.

  Eserleri

  Biruni toplam 180 kadar eser kaleme aldı. En meşhurları şunlardır:

  1. EIAsâr'il Bâkiye an'il Kurûni'I Hâliye: (Boş geçen asırlardan kalan eserler.)
  2. EI Kanûn'ül Mes'ûdî; En büyük eseridir. Astronomiden coğrafyaya kadar birçok konuda yenilik keşif ve buluşları içine alır.
  3. Kitab'üt Tahkîk Mâli'I Hind: Hind Tarihi dini ilmi ve coğrafyası hakkında geniş bilgi verir.
  4. Tahdîd'ü Nihâyeti'l Emâkinli Tashîhi Mesâfet'il Mesâkin: Meskenler arasındaki mesafeyi düzeltmek için mekânların sonunu sınırlama. Bu eseriyle Bîrûnî yepyeni bir ilim dalı olan Jeodezi'nin temelini atmış ilk harcını koymuştu.
  5. Kitabü'I Cemâhirfî Ma'rifeti Cevâhir: Cevherlerin bilinmesine dair kitap.
  6. Kitabü't Tefhimfî Evâili Sıbaâti't Tencim: Yıldızlar İlmine Giriş.
  7: Kitâbü's Saydelefî Tıp: Eczacılık Kitabı. İlaçların şifalı otların adlarını altı dildeki karşılıklarıyla yazmış.
   
Benzer Konular
 1. jeriko

  El-Biruni

  jeriko, 3 Mayıs 2009, Paylaşıldığı Yer: Filozoflar
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.319
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş