BitTorrent Nedir? - BitTorrent ile hızlı indirme

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,475
Beğeniler
9,003
Takım
GALATASARAY
#1
BitTorrent - Çalışma Mantığı

BitTorrent dosya paylaşım programıdır... BitTorrent, en son p2p paylaşım yöntemlerinden biridir ve ilk kodları eski bir hacker olan Bram Cohen tarafından yazılmıştır.

A kişisi x dosyasını paylaşıma açıyor. B kişisi de bu x dosyasını indirmeye başlıyor. Yalnız indirirken bir kurala uymak zorunda. Upload yapmak zorunda. Sonra C kişisi de geliyor o da indirmeye başlıyor. İşte kuralın mantığı burada çıkıyor. C kişisi dosyayı indirirken hem A kişisinden hem B kişisinden indiriyor. Bu sayede hızı artıyor ve eMuLe'de olan sıra kavramı ortadan kalkıyor. Sonra D kişisi geliyor. O hem A'dan hem B'den hem de C'den indirmeye başlıyor. İşte böyle böyle kullanıcılar arasında bir ağ oluşuyor. Herkes dosyayı indirdikten sonra o ağ kapanıyor ve bir daha indirmek mümkün olmuyor.

Şimdi buradaki kişileri Bittorrent açısından tanımlayalım;

A kişisi “seeder” olarak geçiyor. Bu seederlar sadece upload yapıyorlar. Ne kadar çok seeder o kadar hızlı download!

B,C,D kişileri ise “peer” olarak geçiyor. Bu peer'ler download yaparken upload yapmak zorundalar.

Ayrıca bir “tracker var o ise bu kişileri birbirine bağlıyor başka bir işe yaramıyor. (Paylaşılan şeyin ne olduğu hakkında bir bilgisi olmuyor. Bu sayede FBI gözetiminden fln kurtuluyorsunuz)

Ayrıca programın sizden bir ricası var. Downloadunuz bittikten sonra o dosyayı paylaşıma açık bırakmanız. Bu sayede diğer kullanıcılar sizden bu dosyayı çekebilirler. Kısacası download bittikten sonra sizden “seeder” olmanızı istiyor. Bu tamamen sizin elinizde. İsterseniz paylaşıma açık tutarsınız diğer peer'ların download hızı artar isterseniz bencillik yapar kaldırırsınız. Ama unutmayın ki ne kadar çok seeder o kadar hızlı download! Eğer herkes sizin gibi yaparsa programın işlevselliği gider.Programın en büyük artısı sıra beklemek yok, hızlı bir download bizi bekliyor.

Torrent dosyası:

Bir torrent dosyası, uzantısı .torrent olan indirilecek büyük hacimli bir dosya veya klasör için gerekli bilgileri barındıran küçük bir dosyadır.
 
Son düzenleme:

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,475
Beğeniler
9,003
Takım
GALATASARAY
#2
Piyasada yüzlerce BitTorrent uygulaması var. Öne çıkan programlar ise şunlar...

BitTorrent (Freeware):
Son sürüm uTorrent gibi istemcilerin de en iyi özelliklerini bünyesinde barındırıyor. BitTorrent aynı anda bir çok download'ı çalıştırabiliyor ve RSS desteği veriyor. İndirme hızını sınırlayarak diğer Internet uygulamalarını rahatlatabiliyorsunuz...

BitTorrent ve benzerleri arasındaki en büyük fark şüphesiz indirilmek istenen dosyaları P2P ağıdan çekerek, geçici bir dizinde birleştirip indirmesidir. Kullanıcılar diğer programlarda olduğu gibi çok fazla sıra beklemek zorunda kalmıyor. BitTorrent 6 ile yepyeni bir yayın sihirbazına sahip olarak sisteminizdeki dosyaları çok daha güvenli ve hızlı biçimde internet ortamında paylaşabilirsiniz.

Dosyaları çok daha güvenli ve hızlı biçimde internet ortamında paylaşabilirsiniz.

Sürüm: 7.2
[ Yükle ]

Azureus (Freeware):

Azureus'un bir çok ekstra özelliği bulunuyor ve dosyaları daha çabuk indiriyor. Birden fazla indirme işlemi tanımladıysanız bunları önem sırasına sokabiliyorsunuz. Azureus Java tabanlı bir torrent uygulaması, o yüzden bilgisayarınıza Java kurmanız gerekiyor.

Tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Azureus ile aradığınız dosyaya daha hızlı şekilde ulaşmanız mümkün. Programın sunduğu imkanları sıralarsak, tüm BitTorrent ağları arasında hızlı iletişim, hızlı ve güvenli dosya paylaşımı ve tüm kullanıcılar arasında irc tabanlı sohbet platformu sunuyor. Programın son sürümü olan 2.5.0.4'ü sunuculardan indirebilirsiniz.

Azureus torrent indirmeden en hızlı ve en iyisi. Ayrıca Türkçe desteği mevcuttur. Sistemi fazla yormuyor.

Sürüm: 4.6.0.2
[ Yükle ]

Shareaza (Freeware):

Açık kaynak kodlu bu uygulama biraz Kazaa Lite'ı andırıyor, ama ekstra özellikleri var. örneğin medya dosyalarını indirirken dinleyebiliyorsunuz. Shareaza aynı zamanda Gnutella, Gnutella-2 ve e-Donkey ağlarına da bağlanabiliyor.

Shareaza ücretsiz bir paylaşım platformudur.

Shareaza adet büyük P2P ağından oluşmaktadır. Gnutella, eDonkey 2000, BitTorrent ve paylaşım aracı KaZaa protokolleriyle ortak bir ağ bağlantısı kurmaya yarayan, platformdaki tüm dosyaları hızlı bir şekilde listelemeye yarayan ve tüm medya oynatıcılarla entegre çalışan Shareaza, G2-Ağı protokolüne bağlı tüm ed2k linklerini tanır ve indirebilir.

Sürüm: 7
[ Yükle ]
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,475
Beğeniler
9,003
Takım
GALATASARAY
#3
BitTorrent sayesinde bir dosyayı Internet üzerindeki bir çok bilgisayardan aynı anda parça parça çekebilirsiniz. Aşağıdaki püf noktalarına kulak vermeyi ihmal etmeyin...

BitTorrent iletişim ağının ana fikri paylaşmaktır. Sadece indirme değil, gönderme yönünde de aktif olmanız beklenir. En yüksek indirme hızını elde edebilmek için dosyaları gönderme yönüne de en yüksek bant genişliğini ayırmanızı öneririz. Bunu yapmayan kullanıcıların indirme kapasiteleri sistem tarafından otomatik olarak düşürülür.

Eğer ağınızda bir firewall veya router kullanılıyorsa en yüksek hızı elde etmeniz bu aygıtların ayarları tarafından engelleniyor olabilir. Bu yüzden bu aygıtlarda gerekli ayarları yapmanız gereklidir. Temelde en yüksek indirme hızına erişebilmek için 6881-6889 ve 6969 no'lu portların açık olması gereklidir.

Bilgisayarınızda birden fazla BiTorrrent istemcisi kullanmak indirme hızınızı düşüreceğinden kesinlikle önerilmez...

Güvenlik açısından önerimiz, torrent dosyalarını sadece ve sadece bizim sunucularımızdan indirmenizdir!
 
Top