1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Biyo Mühendisliği

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Biyo Mühendisliği

  Tanımı
  Temel tıp bilimleri ile mühendislik bilimleri arasında bağlantı kurarak çalışmalar yapan kişidir.

  Görevleri
  Biyomühendisin üç ana görevi vardır; · Tasarlama, · Uygulama yöntemlerini geliştirme, uygun ekipmanı seçme veya geliştirme, · Amaca uygun üretimi planlama ve uygulama. Üretim sektöründeki sistemlerin geliştirilmesi ve hizmetlerin verilmesi yoluyla toplumun yaşam seviyesini yükseltmek için çalışmalar yapar, Biyoteknolojik yöntemlerle çeşitli gıda malzemeleri, içecekler, henerji kaynakları (hidrojen, etanol, biyogaz), ilaçlar (antibiyotikler, vitaminler, hormonlar) ve biyokimyasal maddeler (protein ve amino asitler, enzimler, organik asit ve çözgenler, pestisitler ve çeşitli polimerler) biyolojik sistemlere uyumlu malzemeler elde edilmesi için bu sektörlerde üretimde bulunan işletmelerin AR-GE departmanlarında planlama, araştırma ve uygulama çalışmalarında bulunur.

  Kullanılan Alet ve Malzemeler
  Çeşitli laboratuvar araç ve gereçleri; - Santrifuj, - Fosforimager, - Ph metre, - Hassas terazi, - İnkubator, - Etuv, - Mikro pipetler, - HPLC, - Atomic Absorbsiyon, - Spektrometre, - Fermentörler, - Pompalar, - Filtrasyon, - Diyaliz, - Kromatografi (ayırma, saflaştırma cihazı), - Çeşitli büro malzemeleri...

  Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
  Biyomühendis olmak isteyenlerin, - Üstün bir akademik yeteneğe, - Fen bilimlerine ve özellikle biyoloji ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, - Bilimsel meraka ve araştırmacı yapıya sahip, - Tasarım ve tasarladığını uygulayabilme gücüne sahip, - Dikkatini yoğunlaştırabilen ve ayrıntıları görebilen, - Kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjisi olmayan, - Sabırlı, dikkatli, ve sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

  Çalışma Ortamı ve Koşulları
  Biyomühendis çalışmasının büyük çoğunluğunu sektörel bazı değişiklikler olmasına karşın laboratuvar ortamında yapmaktadır. Zaman zaman üretim kısmında da bulunmak görevlerinin bir parçasıdır. Her iki ortamın da hijyen koşullarda, hatta bazı durumlarda tamamen steril ortamın olması mesleğin gereklerindendir. Biyolojik maddelerle çalışma yapılması durumunda biyolojik güvenlik ilkelerine de uygun olmak zorundadır. Çalışma süreleri düzenli, çalışma ortamı temizdir.

  Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
  Biyomühendislik lisans proğramını tamamlayanlar gıda, tarım, sağlık ve ilaç sektöründen, çevre sektörüne kadar geniş bir endüstriyel yelpazede, hastane ve kliniklerde, Hıfsısıhha ve TSE gibi yasal yükümlülükleri olan kuruluşlarda, genetik tanı ve tedavi merkezlerinde, aşı üretim tesislerinde, ithalat – ihracat şirketlerinde görev alabilirler. - Araştırmacı, öğretim görevlisi olarak çalışmak isteyenlerin lisans üstü eğitim yapmaları gerekmektedir. - Ülkemizde yeni bir dal olması ve son yıllarda Biyomühendislik alanındaki gelişmelere parelel olarak artan iş olanakları, yeni alanların da ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
  Meslek eğitimi, sadece Ege Üniversitesi (İzmir) Mühendislik Fakültesi, Biyomühendislik bölümünde verilmektedir.

  Meslek Eğitimine Giriş Koşulları
  Meslek eğitimine girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak - Öğrenci seçme sınavında (ÖSS) “Biyomühendislik” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak. - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih bildirim formunda “Biyomühendislik” ile ilgili programı tercih etmek gerekmektedir.

  Eğitimin Süresi ve İçeriği
  Eğitim süresi bir yıl hazırlık eğitimi olmak üzere 5 yıldır. - Biyomühendislik eğitiminde öğrencilere; biyoloji boyutu ile biyolojik sistemlerden yararlanan yeni biyoteknolojilerin geliştirilmesi ve bunların sanayide kullanımları; mühendislik boyutu ile de mühendislik kavram ve yöntemlerinin öğretilmesine çalışılmaktadır. - Mesleki eğitimin I. sınıfında; Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi ortak derslerin yanında Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Temel Laboratuvar, Bilgisayara Giriş,Termodinamik... 2. sınıfta; Bitokimya, Hücre Bilgisi, İstatistik, Akışkanlar Mekaniği, Kütle Transferi, Isı Transferi, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji, Mühendislik Laboratuvarı, Biyomalzemeler, Fizyoloji... 3. sınıfta; Genel Ekonomi, Bitki Doku Kültürleri, Biyoproses Mühendisliği, İmmunoloji, Elektrik Sistemleri, Proses Güvenliği, Hayvan Doku Kültürleri, Biyoreaktörler, Genetik Mühendisliğine Giriş, Biyosensörler... 4. sınıfta; Ayırma ve Saflaştırma İşlemleri, Proses Tasarımı, Sistem ve Proses Analizi, Mühendislik Ekonomisi, Biyomedikal Mühendisliğe Giriş, Biyopolimerler, Proses Kontrol, Biyomühendislikte Etik... gibi dersler okutulmaktadır.

  Meslekte İlerleme
  Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler. Çalışılan alan veya sanayi koluna göre çalışmalarını belli bir konuda yoğunlaştırabilir.

  Burs, Ücret Ve Kazanç Durumu
  Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkanlarından da yararlanabilmektedirler. Eğitim sonrası kazanç ise, çalışılan kuruluşun türüne, çalışılan pozisyona, firmanın ücret politikasına ve şehre göre değişmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 sayılı kanunda belirtilen teknik hizmetler sınıfındaki kadroların derece ve kademesinden maaş alırlar.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.204
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.400
 3. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.121
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  642
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  623
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş