Biyonik Lenslerle Hastalık Teşhisi!

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#1
Amerika Birleşik Devletleri'nde bilimadamları, bilimkurgu filmlerini aratmayan bir icadın peşinde. Bilgisayar ekranı mantığında üretilecek biyonik lenslerle, kişilerin sağlık durumu izlenebilecek...
Teknolojinin sınırlarını zorlayan bilimadamları bilgisayar ekranı özelliği taşıyacak kontakt lens üretmenin hayalini kuruyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacıların üzerinde çalıştığı bu kontakt lensler sayesinde kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili verilere kolayca ulaşmak mümkün olacak ve riskli durumlara geç kalmadan müdahale edilebilecek.

Bunun için planlanan ise kontak lenslerin üzerine çok sayıda biyosensör yerleştirmek. Bilimadamları "Göz yüzeyi vücuda dair birçok bulguyu elde etmeye yarıyor. Örneğin; glikozu gözyaşından ölçmek mümkün, lense bunun için gerekli mekanizmayı yerleştirisek diyabetlilerin hayatını kolaylaştırmış oluruz." diyor.

Araştırmacılara göre nanoteknolojinin her geçen gün kaydettiği ilerlemeyle biyonik lenslerin kısa sürede hayatımıza girmesi hayal değil...

(NTVMSNBC)

 

Benzer konular

Top