Bizim Tarihçilerle İş Zor

Katılım
13 Hzr 2006
Mesajlar
3,979
Beğeniler
68
#1
Ermeniler Osmanlı arşivlerini didik didik ederken, Türk tarihçiler bir Ermeni belgesi inceleyemiyor. Nedeni ise bakın ne;

Ermeniler her alanda Türkiye'nin başına soykırım çorabını örmeye çalışırken, Türkiye savunma pozisyonundan çıkamıyor. Bunun bir nedeni de iddiaları çürütecek tarihçilerimizin yeterli eğitime sahip olmamaları.

Ermeniler, Osmanlı arşivlerini didik didik edip belge toplarken, bizim tarihçilerimiz bir Ermeni belgesi inceleyemiyor. Çünkü akademik anlamda Ermenice bilen sadece bir tane tarihçimiz var.

Tarihçilere Ermenice dersi

Durumun vahametini gören Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu harekete geçti. Tarihçilerimize Ermenice dil kursu düzenlenecek. Bunun için de Azerbaycan'dan öğretim görevlisi getirilecek. Kursun sonunda Türk tarihçiler yurt dışı Ermeni belgelerini incelemeye başlayacaklar.

Ermeni inceliyor bizimkiler bakıyor

Prof. Halaçoğlu, Osmanlı ve cumhuriyet dönemi arşivlerlerinden, aralarında Ermeni tarihçilerin de bulunduğu çok sayıda yabancı araştırmacının incelemede bulunduğunu anlattı. Halaçoğlu, ancak Türk tarihçilerin “Ermenice” bilmemesinden dolayı arşivlerin kapsamlı incelenemediğini açıkladı.

TTK Başkanı, Ankara’da akademik düzeyde Ermenice bilen tek kişinin Ankara Üniversitesi DTCF öğretim üyesi Birsen Karaca olduğunu söyledi.
 
Katılım
12 Şbt 2007
Mesajlar
939
Beğeniler
6
#2
Üniversiterimiz bilim yuvası olmaktan çok ideoljik kamplaşmanın ve düşünce özgürlüğünün engellendiği kurumlar haline getirilirse tabiki bu durum kaçınılmaz.
 
Top