Blog Nedir? Ne İşe Yarar?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,468
Beğeniler
8,989
Takım
GALATASARAY
#1
vBulletin 4.x sürümü ile birlikte forumda artık blog uygulalamız da başlıyor. Çoğu üyemiz bu sisteme yabancı. Şimdi blogun ne olduğu ve kullanım amacı hakkında biraz açıklama yapmaya çalışayım. Tabii sistemi kullanırken birçok detaya daha rastlayacaksınız.
* Blog tamamen size aittir ve sizin adınızı taşır. Bir nevi sizin günlüğünüz veya ajandanız gibidir. Yani her üyenin yeni bir sitesi varmış şeklinde çalışır. Yeni açılan web sitelerinin (blogların) en büyük sıkıntısınız ziyaretçi azlığı olduğu düşünüldüğünde forumda açtığınız blogun ziyaretçileri hazır yani forum üyeleri sizin ziyaretçileriniz olacak.

* Blog sayfanıza eklediğiniz yazıların istediğiniz tarihte yayına girmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin bir arkadaşınızın özel gününü kutlamak için şimdiden blog sayfanıza yazıyı ekleyebilir ancak yayın tarihini ileri bir tarih olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece yazınız otomatik olarak kutlama gününde yayına girer.

* Blog izinlerini belirleyebilirsiniz. Böylece hangi kullanıcıların girip giremeyeceğine dair ayarlama yapabilirsiniz.

* Kişisel ilgi alanınıza giren her türlü içeriği (özgün olması tercih edilir. Genel olanları zaten forumda yayınlıyoruz) yayınlayabilirsiniz ve istediğiniz kadar sayfa oluşturabilirsiniz (resimler, videolar, şiirleriniz vs) .

* Arama sistemini kullanarak veya Ajanda (takvim) tarihlerine tıklayarak o tarihte eklenmiş konularınıza ulaşabilirsiniz (başkalarının bloglarında da bunu kullanabiliyorsunuz).

* Eklediğiniz içerikleri kategorilere ayırabilirsiniz. Böylece blog ziyaretçiniz ilgilendiği kategorideki yazılara daha kolay ulaşır.

* Blog yazılarınıza yorum yapıldığında e-posta ile uyarı alabilirsiniz (tercihli).

* Forumdaki size veya başkasına ait beğendiğiniz bir konuyu/mesajı bir tıklama ile blog sayfanızda yayınlayabilirsiniz. (izin verilen gruplar için geçerlidir)
Blog kullanımını test sistemimizi kullanarak öğrenebilirsiniz. İstediğiniz gibi denemeler yapabilirsiniz. ancak unutmayın geçici veritabanı olup sisteme geçtiğimizde test sistemine yazılan herşey silinecek. Sadece deneme amaçlıdır.

Hemen kendinize bir blog açabilirsiniz :D
 
Top