1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bobinajcı

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Bobinajcı

  Endüstride kullanılan, elektrik motorları ile elektrik bobini kullanılan makinelerin ve cihazların arızalarını onaran ya da yeni kullanılacak bobinlerin sarım işlemlerini yapan kişidir.


  Görevleri

  Sargısı yapılmış veya yeni imal edilecek bobinaj işlemlerinin verilen şemaya göre el veya makine ile sarımlarını yapar, - elektrikli cihazların motorları ile arızalı ve yanmış motorların sargılarını uygun şekilde söker, temizler, sarıma hazırlar, - sarım şemalarına göre bağlantıları lehimler, yalıtır, - bobinaj işlemlerinde kullanılan malzemelerin özelliklerini ve kalitesini saptayarak temin edilmesini sağlar.

  Kullanılan alet ve malzemeler

  Bobinaj sargı makinesi, yalıtım test cihazı, kurutma fırını, kaynak makinesi, emaye sıyırma makinesi, sarım çıkrığı ve kalıpları, havya, bobin test cihazı, ampermetre, voltmetre, ohmmetre gibi elektrikli ölçme aletleri, çekiç, tornavida gibi el aletleri, emayeli bakır teller, yalıtım malzemeleri.

  Mesleğin gerektirdiği özellikler

  Bobinajcı olmak isteyenlerin; - normal bir genel yeteneğe sahip, - el ve parmakları ustalıkla, gözlerini ve ellerini uyumlu olarak kullanabilen, - parmakları ince tel sarım işlerini yapabilecek kadar duyarlı ve becerili, - gözleri sağlam, - dikkatli ve sabırlı kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma ortamı ve koşulları

  Bobinajcılar fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı temiz, iyi aydınlatılmış olup, gürültüden oldukça uzaktır. Bobinajcı görevini kısmen ayakta yürütür ve birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgilidir.

  Çalışma alanları ve İş bulma olanakları

  Bobinajcılar, genellikle elektrik ve elektronik sanayi işletmelerinde, elektrik makineleri imal eden işyerlerinde, montaj birimlerinde ve servis atölyelerinde çalışırlar. Özellikle sanayinin gelişmiş olduğu illerde meslek elemanlarına yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulmaktadır.

  Meslek eğitiminin verildiği yerler

  Bu mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması halinde bütün mesleki eğitim merkezlerinin bobinajcılık bölümünde ve endüstri meslek liselerinin elektrik bölümlerinde ders olarak verilmektedir.

  Meslek eğitimine giriş koşulları

  Çıraklık eğitimine başlayabilmek için; - en az ilköğretim okulu mezunu olmak, - 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almamış olmak, ancak, 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir. - bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak, - eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Endüstri meslek liselerinin elektrik bölümlerine girebilmek için en az ilköğretim okulu mezunu olmak ve bu okula giriş şartlarına uygun olmak gerekir.

  Eğitimin süresi ve İçeriği

  Bobinajcı mesleğinin eğitim süresi lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1 yıl, ilköğretim mezunu olanlarda ise 2 yıldır. Pratik eğitim işletmelerde gerçekleştirilmekte olup, haftanın bir günü teorik eğitim mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Bu eğitimde; türkçe, meslek matematiği, toplam kalite yöntemi, İşetme bilgisi ve kooperatifçilik, İş güvenliği gibi genel derslerin yanında: meslek bilgisi, elektrik bilgisi, sargı tekniği, teknik resim vb. Dersler öğrenilmektedir. Endüstri meslek liseleri ilköğretim okulundan sonra 3 yıldır. Öğrenciler, teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini de haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Bobinajcılık eğitimi sonunda kalfa olacak çırak öğrencilere mesleki olarak kazandırılması amaçlanan beceri ve davranışlar; her türlü doğru akım makinelerinin endüvi ve endüktör sargı arızaları tespiti. Yeniden sarılması uç bağlantılarının yapılması. Her türlü alternatif akım motorlarının bir ve üç fazlı rotor ve sıtator sargı onarımları bakımı ve yenilenmesi, motorun tekrar devreye bağlanıp çalışır faal hale getirilmesi işlemleridir. Bunların yanında da her türlü transformatör sarımlardır.

  Meslekte İlerleme

  Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Bobinajcı mesleğinde ustalık eğitimi çalışma süresi 2 yıldır. - ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de "usta öğretici" belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. Benzer meslekler: bakım-onarım elektrikçisi, elektronik teknisyeni, oto elektrikçisi.

  Burs, kredİ ve ücret durumu

  İşletmelerde meslek eğitimi yapan endüstri meslek lisesi 10. Ve 11. Sınıf öğrencileri yaşlarına uygun asgari ücretin % 30' undan az olmamak üzere ücret alırlar. Çıraklık eğitimine davam edenler, pratik eğitimlerini işyerlerinde çalışarak yaptıklarından, işverenler, çırağın yaşına uygun, en az asgari ücretin % 30'u tutarında bir ücret ödemek zorundadırlar. Meslek elemanı eğitim sonrasında, en az asgari ücret düzeyinde bir ücret almaktadır. Kişinin tecrübesi ve işverenle yaptıkları anlaşmayla, bu ücret asgari ücretin 2 ila 3 katı olabilmektedir.

   

Sayfayı Paylaş