Böbrek naklinde güncel gelişmeler

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1

Doç. Dr. Barış Akın:"Böbrek nakli günümüzde yüzde 95-98'lik başarı oranına ulaştı."

JFK Hastanesi Organ Nakli Merkezi Pankreas ve Böbrek Nakli Programı Direktörü Doç. Dr. Barış Akın, böbrek naklindeki başarı oranının yüzde 95-98 seviyesine ulaştığını belirterek, nakil olan her yüz kişinin 98’inin, bir yıl sonrasına sapa sağlam, diyalize girmeden, sağlıklı bir şekilde ulaştığını söyledi.
Akın, Adapazarı Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen "Böbrek Naklinde Güncel Gelişmeler" konulu konferansta yaptığı konuşmada, böbrek nakli yapılan hastaların yaşam süresinin 10 kat uzadığını ifade etti.
Böbrek yetmezliğinde diyaliz ve nakil yöntemlerinin bulunduğunu hatırlatan Akın, hastalar için en uygun yöntemin nakil olduğunu söyledi.
Diyalizin nakil olamayan hastalara destek sağlaması açısından önem taşıdığına dikkati çeken Akın, "Ülkemizde şu anda diyaliz tedavisi Avrupa ve Amerika’daki standartlarda yapılıyor. Bunu bilmek de içimizi oldukça rahatlatıyor" dedi.
Böbrek naklinin hastaların yaşam sürelerini ve yaşam kalitesini arttırması açısından önem taşıdığını ifade eden Akın, böbrek naklinin canlı insanlardan ya da kadavralardan yapılabildiğini belirtti.
Canlılardan naklin beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapılan nakillerden daha avantajlı olduğuna işaret eden Akın, şöyle konuştu: "Sağlıklı bir böbreği kontrollü bir şekilde nakledebiliyoruz. Bunun sonucunda daha uzun yıllar boyunca böbrek diyalize girmeden yaşamayı sağlayabiliyor. Canlıdan böbrek naklinin en önemli avantajı, sağlıklı bir böbreğin naklinin yapılıyor olması. Böbrek hiç beklenilmeden alıcıya naklediliyor, her şey kontrolümüzün altında gerçekleşiyor. Bize bunun getirdiği çok kıymetli başarı oranları oluyor. Kadavradan böbrek naklinde ise sürecin tamamlanması belki de 12 saat sürüyor. Bu süre içinde böbreği bekletmemiz gerekiyor. Canlıdan böbrek nakli ile kadavradan nakil arasındaki başarı oranındaki farklılık bundan kaynaklanıyor."

-"BAŞARI ORANLARIMIZ SON DERECE İLERİ SEVİYEDE"-
Türkiye’de 51 bini aşkın böbrek hastası bulunduğunu, 15 bin hastanın ulusal bekleme listesinde yer aldığına dikkati çeken Akın, kadavradan nakille ilgili sayıyı arttırabilmek için çalışmaların çoğaltılması gerektiğini söyledi.
Böbrek nakli olan kişilerde ileri derecede kalp hastalığı, kanser, Hepatit B ve C hastalığı bulunmaması gerektiğine işaret eden Akın, "Böbrek nakli günümüzde yüzde 95-98 başarı oranına ulaştı, bu çok kıymetli bir değer. Nakil olan yüz kişinin 98’i, bir yıl sonrasına sapa sağlam, diyalize girmeden, sağlıklı bir şekilde ulaşıyor. Düşündüğünüzde bir yıl sonrası için yüzde 98 garanti verebileceğiniz işlemler sınırlıdır. Böbrek naklinde geldiğimiz noktada başarı oranlarımız son derece ileri seviyede" dedi.
Diyalize giren hastaların üçte birinin şeker hastası olduklarını belirten Akın, kalp rahatsızlıklarının ilerlememiş olması durumunda şeker hastalarına da nakil yapılabileceğini ifade etti.
Diyalize giren hastaların fazla vakit kaybetmeden böbrek nakli olmalarının önem taşıdığını anlatan Akın, sözlerini şöyle tamamladı: "Son 15-20 yılda böbreğini veren kişilerden alınan böbrekle ilgili teknolojik önemli gelişmeler oldu. Kameralı ameliyatlar yapılmaya başlandı. Böbrek verecek kişiyle alacak kişilerin kan grubunun uyması önem taşıyor. Doku uyumu da önemli. İnsanların vücudunda 6 antijenle belirlenmiş bir yapı var. Nakledilecek böbrekte 6 antijen ne kadar benziyorsa, vücudunuz onu o kadar kolay kabullenecektir. Fakat canlıdan böbrek naklinde doku uyumunun hiç olmadığı durumlarda da başarı oranı çok iyi. ’Doku uyumu önemsiz değil’ demiyoruz ama doku uyumu olmasa da bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların yeni teknolojisi sayesinde nakil son derece başarılı sonuçlar verebiliyor. Onun için diyoruz ki, ’canlıdan böbrek naklinde doku uyumu şart değil."
 

Benzer konular

Top