Böbrek Taşları

Katılım
13 Ksm 2006
Mesajlar
44
Beğeniler
0
Şehir
Ankara
#1
Böbrek taşlarını erittiği, kum haline getirip düşmesini kolaylaştırdığı iddaa edilen KAPARİ KARPUZU hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olanlar, veya bu taş illeti ile bir başka şekilde mücadele konusunda tavsiyede bulunacak arkadaşlar bilgilerini bizlerle paylaşırlarmı? Şimdiden teşekkürlerimle..
 

CAYİT

Katılımcı
Katılım
3 Ags 2008
Mesajlar
106
Beğeniler
2
Şehir
İSTANBUL
#2
Tanrı kulları için dert vermişse dermanınıda aynı zamanda göndermiştir. Kapari denilen doğal ve tabii olan ürünü Tanrı bize dertlerimize derman olsun diye yaratmıştır.İnsanların kan tablosunu hızla düzeltmekte ve kan hastalığına yakalanan kişilerin imdadına koşmaktadır.

Bugüne değin Lösemili hastalar dahil her insandan kapari hakkında hep iyi şeyler duydum.Bu ürününün insanların sağlığı için son derece lüzümlu olduğuna inanıyorum, özellikle trompositopenili hastalarda kısa sürede etkisini göstermektedir. Kapari kullandığım her hastadan teşekkürler alıyorum.Ama esas teşekkürlerin sahibi Türkiyede ilk defa kapariyi topluma tanıtan Murat Mıhladız ın hakkıdır.Kapariye ve sayın Mıhladıza sonsuz teşekkürler."

25.03.2005

Prof. Dr. Ali Enes DALKILIÇ

_______________________________________________

Peygamber efendimizin kapari bitkisi ile ilgili Hadisi şerifi:

İbni Abbas (r.a.) demiştir ki

"Ben benzi sararmış olarak peygamber aleyhisselamın yanına varmıştım", "Ey İbni Abbas bu ne haldir" diye sordu. Bende "Basur hastalığı var dedim",

"Küçük yaşta olmana rağmen öylemi, Gebereotunun çiçek tomurcuğunu alıp iyice döversin, sonra sulandırıp içersin" buyurdu.Bende aynen yaptım iyileştim.

Kaynak:Tıbbi-Nebevi cilt 1 sf.89

Hadis kaynağı:Ebu Nuaym vr. 81ab

__________________________________________________________________________________________

Evliya Çelebi, 400 yıl öncesinde keşfetmiş bu bitkinin varlığını.Ünlü “Seyahatname”sinde bakın neler söylüyor kapari için , Çorum’un Osmancık İlçesini tanıttığı bölümde?

“....İşte bu kumlu toprakta, bu iklim şartlarında “gebre” adında bir yemiş yetişiyor ve bu yöre halkı bu yemişin sirkeli turşusunu yapıyor.Bu turşu için “ çok faydalı” diyor Evliya Çelebi.Faydalı oluşu hastalıklara deva olmasından, zindelik, sağlık , güç vermesinden olsa gerek.Ve meşhur olması da lezzetli, faydalı oluşundan...

Akdeniz Ülkelerinde ilk çağlardan bu yana gıda ve tedavi amaçlı kullanılan kapari bitkisinden günümüzde boya ve kozmetik sanayiisin de yararlanılmakta.

Kaparinin bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein, vitamin, mineraller, rutin ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin olması, onu doyurucu bir besin haline getiriyor.Özellikle turşusunda ortaya çıkan iştah açıcı aromatik kokusunun kaynağı da hardal yağı glikosidi.Kapari turşusunda sadece kokusunu değil, keskin tadını da bulabilirsiniz hardal yağının.

Gençleştirici ve “afrodiziak”- cinsel gücü arttırıcı- etkisi de keşfedilen kapari tomurcukları, Avrupa ve Amerika da vazgeçilmez bir çeşni olarak sofrada yerini alıyor.Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde kaliteli bir meze olarak kabul görüyor.Kapari tomurcukları salamura edildikten sonra, zeytinyağı ve limonla işlem görüyor ve mezeye dönüşüyor;sofraların baş tacı oluyor.

Kaparinin tomurcukları dışında “karpuzcuk”da denilen meyveleri ve sürgün uçları da salamura ve sirkede muhafaza edilmek suretiyle gıda olarak değerlendiriliyor.Özellikle de Kıbrıs’ta ve İspanya’da sürgün uçları, vejetasyonun başlarında taze iken toplanıyor.Tabii yine sirke ve tuz ile terbiyelendikten sonra tüketiliyor.Çünkü acılığı- ki bu acılık içeriğindeki hardal yağı glikosidinden kaynaklanıyor- ancak bu şekilde gideriliyor ve asıl tadı ortaya çıkıyor.

İnsanlar kapariyi gıda niyetine tüketirken aynı zamanda, pek çok hastalığa karşı da bağışıklık kazanıyorlar.Örneğin özündeki rutin, kılcaldamarlardaki kanamaları önlüyor.

Hayvanlar yediğinde ise sonuç inanılmaz.Süt ve yumurta verimi oldukça artıyor.

Kaparinin her şeyi değerli; hiçbir şeyi atılmıyor.Dal uçları, tomurcukları, meyveleri gıda sektöründe;yaprakları sertleşmiş dalları, kökleri de ilaç, boya ve kozmetik sanayiinde değerlendiriliyor.

İspanyollar köklerinden yaptıkları ilaçları, hemoroidin tedavisinden kalça rahatsızlıklarının giderilmesine, kadınların regl dönemlerinin düzenlenmesinden sancıların giderilmesinde kullanmışlar.Sirkesinden diş ağrılarının giderilmesinde faydalanılmış.Yine köklerinden zehirlenmelere karşı panzehir elde etmeyi başarmışlar.

Hindistan’da kaparinin kök kabuğu, taze veya kurutulmuş olarak yüzyıllardır müshil, tonik balgam söktürücü, solucan düşürücü, ağrı kesici olarak kullanılmakta.Romatizma ağrıları olanlar, felç geçirenler, dalak büyümesi şikayeti olanlar şifayı kaparinin kök kabuklarından elde ettikleriilaçlarda bulmuşlar.

Avrupa’da meyveleri ve çiçek tomurcukları, müshil(kabızlık giderici) ve diüretik(idrar söktürücü) olarak kabul edilmekte, uyarıcı ve iskorbüt hastalığını önleyici olarak değerlendirilmekte.Yaprakların ezilmesiyle hazırlanan lapa ise gut hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.Ayrcıa kan bozuklarının giderilmesinde yine kapariye başvurulmakta.

Türkmenistan’da kapari türlerinden polifenol nitelikli altı madde elde ediliyor.

Uluslararası Kanser Enstitüsü’nde yapılan çalışmalarda kapari, antitümör aktivitesi sağlayan “ekstrakt”ın hazırlanmasında kullanılan bitkiler arasında yer alıyor.

MUCİZE BİTKİ KAPARİNİN FAYDALARI

1.Cinsel Gücü Artırıcı

2.Kabızlık giderici

3.İdrar söktürücü

4.Balgam söktürücü

5.Solucan düşürücü

6.Ağrı kesici

7.Romatizma

8.Felç

9.İskorbit hastalığı

10.Kan bozuklukları

11.Gut hastalığına

12.Antitümör

13.Hemoroid

14.Dalak büyümesi

15.Kalça rahatsızlıkları

16.Adet düzenleyici ve sancıları

17.Diş ağrıları

18.Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyici

19.Multipl Skleroz MS hastalığı

BEN ARAŞTIRDIM BULDUM AMA NE OLDUGUNU BILMIYORUM UFAKDAN YAZILARA GÖZ GEZDİRDİM YAZIYA GÖRE HER HASTALIGA DEVA :)
 
Katılım
13 Ksm 2006
Mesajlar
44
Beğeniler
0
Şehir
Ankara
#3
İlgine ve araştırmana çok teşekkür ederim, ancak bizzat kullanıp sonucunu gören bir arkadaşın veya forum doktorunun vereceği bilgiler bana daha yararlı olacaktır, tekrar teşekkür ederek diğer forum üyelerininde bu husustaki katkılarını beklerim.
Saygı ve sevgilerimle.
 

Dr_M

Özel Üye
Özel üye
Katılım
14 Eyl 2008
Mesajlar
101
Beğeniler
6
#4
Slm. Bitkisel tedavi hakkında ancak net. ten okuduklarımızı biliyoruz. Esas olan doğanın bize sunduğu tüm nimetlerden aşırıya kaçmadan faydalanmak ve bedensel aktivitemizi de buna göre düzenlemektir. Bazı bünyeler bir çok nedenle ya da nedensiz olarak böbrek taşı üretebiliyor. Mutlaka taşın boyutu ve yeri takip edilmelidir. Korunmak için de; sıvı tüketimi arttırılmalı, bedensel aktivite arttırılmalı, düzenli, doğal beslenmeye dikkat edilmeli, taş oluşumu var ise üroloji dr. u tarafından takip edilmelidir. Kapari dahil diğer bitkilerin de beslenmemizde yer alması faydalı olacaktır..Yine de taş problemi olursa ilaç, taş kırma ve cerrahi tedavi şansımız var..
 

Benzer konular

Top