1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Boğaziçi Yalıları

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 26 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Adile Sultan Sarayı: 1856 yılında Sarkis Balyan tarafından Sultan Abdülaziz için kız kardeşine bi armağan olarak yapılmıştır.1916 dan itibaren Kandilli Kız lisesi olarak kullanılmış 1986 yılında yangında harap olmuştur.Şuan Sabancıların elinde restore edilmeyi beklemektedir.

  Ahmet Afif Paşa / Misbah Muhayyeş / Kemal Uzan Yalısı: 1910 yılında yaptırılmış Yalının ilk sahibi Koca Reşit Paşa'nın kızı Ferendiz Hanımdır.İkinci sahibi (devrinde iaşe işlerine bakan) Refia Sultan’ın eşi (Beyrutlu) Levazım Dairesi reisi Ahmet Afif Paşa'dır. "XIX. yüzyılda (Turhan Paşa'nın), Ferik Ahmet Paşa'nın, (Kabuli Paşa'nın), (Faik Bey'in) yalıları bu sahile dizilmişti."Levazım Reisi ve Birinci Ferik Ahmed Afif Paşa (1852-1920) tarafından dönemin ünlü mimarı Alexandre Vallaury'ye yaptırılmıştır. Setli bahçeden sonra, yalı ve (günümüzde ifraz edilerek ayrı parsel haline dönüşmüş olan) kayıkhanenin yer aldığı rıhtım platformuna inilmektedir. Yalı, bir zemin, iki normal ve bir çatı katı olmak üzere toplam dört katlıdır. Esas girişler sağ ve sol cephelerde düzenlenen üç kollu merdivenler ile sağlanmıştır. Kara tarafında sadece bahçe ile zemin katın bağlantısını sağlayan servis girişleri mevcuttur.şuan yalı Kemal Uzana aittir.

  Ali Vafi Köşkü: ilk olarak ermeni bir bankere aitti.1915 yılında Giritli Ali Vafi Köşkü satın aldı.Bir zamanlar bahçesinde para basımhanesi ve suyla çalışan bir asansör varmış! günümüzde kiralanarak kullanılmaktadır.

  Bahriyeli Sedat Bey Yalısı: Neo-Barok tarzda 1900 lerin başında Sedat Bey in dedesi Mustafa Reşit Paşa tarafından yapılımıştı.Manolya yalısı olarak da bilinen yalı 1992 de ışıkoğlu ailesine satılmış.

  Azaryan Yalısı: Osmanlı İmparatorluğu nun son günlerinde hem Parlemento da hem de dışişlerinde hizmet yapan Ermeni Bir işadamı olan Manuk Azaryan Efendi tarafından inşaa ettirilmiştir.Günümüzde Vehbi Koç tarafından karısının onuruna kurulan Sadberk Hanım Sanat ve Antika Müzesine ev sahipliği etmektedir.

  Edip Efendi Yalısı: 1887 de çok beğenilen ve saygı duyulan bir hükümet görevlisi olan Edip Efendi tarafından satın alınmış ama 1 sene sonra ölmüş.

  Gazi Osman Paşa Ortaokulu: sultan 5.Muratın kızı Fehime Sultan a Sultan 2.Abdülhamid tarafından düğün hediyesi olarak verilmiş.

  Hasip Paşa Yalısı: 19.YY.nin ikinci yarısında Neo-klasik/Neobarok tarzda inşaa edilmiştir.Türk bilim/sanat hayatında yeri olan bir ailenin günümüze kadar gelebilmiş 150 yıla yaklaşan hatırasını da taşır.Taş hizmet katı üzerine, iki ahşap/bağdadi katı olup; her katta güney ve kuzeyde olmak üzere iki merdiveni, iki büyük sofası, bir büyük sofa/salonu, altı odası, iki tuvalet/ banyosu bulunmaktadır.

  Hekimbaşı Yalısı: Hekimbaşı Salih Efendi(1817-1905),1843 yılında Türkiye nin ilk tıp okulundan mezun olmuştu 3 değişik Sultanın doktorluğunu yapmış ve kentteki bütün tıbbi kuruluşları denetlemiş Botanik meraklısı olduğundan bir güle onun adı verilmiş.Soyundan gelenler hala yalıda yaşamaktadırlar.

  Kıbrıslı Yalısı: 64 metrelik bir sahile sahiptir.18,yy.de yapılmıştır.Doğu salonunun zemini taşlardan yapılmış mozaiklerdendir ve ortasında mermer bir fıskiye vardır.Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa,dürüst ve yetenekli bir devlet adamıymış.3 değişik Sultana sadrazamlık ve Rusya büyükelçiliği yapmış.Yalıyı 1840 yılında satın almıştır ve ozamandan beri aynı ailede kalmıştır.Boğazın en eski ve sürekli oturulan yalısıdır.Bu yalı Piyer Loti ve Yahya Kemal gibi yazarların çok sevdiği bi toplantı yeriydi ve Iraklı Kral Faysal ve Fransız Prensesi Eugenie gibi ünlüleri ağırlamıştır.
   
 2. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Komodor Remzi Bey Yalısı: 1917 yılında yaptırılmış ve General Mümtaz Aktay Paşa ya satılımıştı.1972 yılında Erdal İnönü tarafından satın alınmıştır.

  **

  Kont Ostrorog Yalısı: Polanya doğumlu,şeriat hukukunun batılı uzmanı Osmanlının Hukuk danışmanı Leon Ostrorog burayı 1904 yılında satın almış.karısı önd gelen levanten ailelerden birinin kızıydı. Ostrorogun kişisel eşyaları ve kitapları hala burda sergilenmektedir.

  Mısır Konsolosluğu: 1902 yılında İtalyan mimar: Raimondo D'Aranco tarafından Hidiv Abbas Hilmi Paşa nın annesi için yazlık bir ev olarak inşaa edilmişti.Günümüzde Mısır Konsolosluğu bürolarını ve personelinin evi olarak kullanılıyorarkadaki koruluk ise Boğaziçi üniv. profesörü Fikret Kortel e ait Kortel korusu var.

  Naile Sultan Konağı: Sultan 2. Abdülhamid in kızlarından birine ait.Arkadaki korulukta Naile Sultan koruluğu diye geçiyor.

  Perili Köşk: Perili Köşk olarak da bilinen Yusuf Ziya Paşa Köşkü restorasyonu son zamanlarda bitmiştir. Köşkü sahibi Basri Erdoğan burayı turistik amaçla kullanmak istemektedir.

  Recaizade Yalısı: 19. yy.ortalarının ünlü yazar ve müzisyeni Mahmut Ekrem Bey e aittir. Bu yalı ve yanındaki iki katlı Kadın Efendi Yalısı süleymangil ailesi tarafından restore edildi.Küçü beyaz pancurlu yalı Melek hanım yalısı olarak bilinen Fazıl Bey Yalısıdır.

  Riza Bey Yalısı: Sultan 2.Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır.Doktor Osman Yargıcı tarafından restore edilmiştir.

  Sadullah Paşa Yalısı : Boğazın en eski ve içi dışı en güzel klasik ahşap yalılardan biridir.Ortadaki oval salondan sekiz küçük odaya geçilen geleneksel Osmanlı yalı mimarisinde yapılmıştır.Yalı Sadullah Paşa nın uzak bi akrabası olan Emel Esine Aittir bir zamanlar Ayşegül Tecimer de kiracı olarak kullanmıştır burayı. Günümüzde kiralık olarak kullanılıyor.(en son Ekmek Teknesinin bikaç bölümü içinde kullanıldı)

  Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı: İtalyan Mimar Alexandre Villaury tarafından 20.YY.nin başında yapılmış.son Osmanlı padişahı 2.mehmet in damadı olan Ömer Faruk Efendi tarafından satın alınmıştı.Bugün Baştımar ailesine aittir.

  İstanbul Yüzme ihtisas Kulübü: 1972 yılından beri İstanbul Yüzme ihtisas Kulübü olarak kullanılan bu neo klasik yapı ilk olarak Sultan 2.Abdülhamid tarafından 5..murat ın en büyük kızı Hatice Sultan a düğün hediyesi olarak verilmiştir.Ayrıca bir yetimhane ve ilk okul olarak kullanılmıştır.

  Zarif Mustafa Paşa Yalısı: Esat Bey yalısı olarak ta bilinen bu yalı 1848 te Mustafa Paşa tarafından satın alınmış ve günümüze kadar aynı ailede kalmıştır.Bir zamanlar Boğazın en büyük binalarındandı,günümüze sadece selamlığı kaldı 1990 ta bir yük gemisi buraya çarptı ama daha sonra restore edildi.

  Yalıların Bulunduğu Yerler

  Anadolu yakası

  Adile Sultan Sarayı(kandilli)
  Bahriyeli Sedat bey yalısı(vaniköy)
  Edip Efendi Yalısı(Vaniköy)
  Halil Ethem Paşa Yalısı(kanlıca)
  Hekimbaşı Yalısı(kandilli)
  Kıbrıslı Yalısı(kandilli)
  Komodor Remzi Bey Yalısı(anadolu hisarı)
  Kont Ostrorog Yalısı(Kandilli)
  Recaizade Yalısı ve Kadın Efendi Yalısı(vaniköy)
  Sadullah Paşa Yalısı(çengelköy)
  Riza Bey Yalısı(çengelköy)
  Zarif Mustafa Paşa Yalısı(anadolu hisarı)


  Avrupa Yakası

  Ahmet Afif Paşa yalısı(yeniköy)
  Ali Vafi Köşkü (Kuruçeşme)
  Azaryan Yalısı(büyükdere)
  Gazi Osman paşa ortaokulu (ortaköy)
  Mısır Konsolosluğu(kuruçeşme)
  Naile Sultan Konağı(kuruçeşme)
  Perili Köşk(arnavutköy)
  Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı(arnavutköy)
  İstanbul Yüzme ihtisas Kulübü(ortaköy)
   
 3. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Kıbrıslı Yalısı ve Sadullah Paşa Yalısının Aşiyan'dan Görünümü

  Kont Ostrogot ve Sadullah Paşa yalısı

  Restorasyonu 2005'te biten Sait Halim Paşa Yalısı...
   
 4. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  AVRUPA YAKASI

  Huber Köşkü(Yeniköy): Auguste Huber, 1800 lü yılların sonunda Osmanlıya silah satan zengin bir aristokrattı.Kenan evrenin cumhurbaşkanlığı zamanında hukumet el koymuştur.1985 den beri Cumhurbaşkanlığının yazlık sarayı olarak kullanılıyor.
  2.dünya savası yıllarında Fransız katolik kız lisesi olarak kullanılmıştır.

  Kalender Kasrı(Yeniköy): Buradaki ilk saray Sultanahmet Camiinin müteahhiti Kalender Çavuş tarafından inşaa edilmişti.1828-29 yıllarında ,peygamberin kutsal bayrağının burada saklandığı ve imparatorun ailesinin burdan geçerken ayağa kalkıp yalıya döndükleri söylenir.Şimdiki taştan yapılmış Kalender Kasrı 1870 yılların başında Abdülaziz in emriyle Sarkis Balyan tarafından yapılmış.Şimdilerde askeri dinlenme tesisi olarak kullanılmaktadır.

  Rus Büyükelçiliğinin yazlık binası(Büyükdere): neo klasik bi yapıya sahip olan bina hayaletinin hala arazide gezdiği söylenilen zeki ve hırslı rus elçisi Nikolay ignatiev için 1840 yılında yaptırılmıştır.Geniş mozaik kaldırım bakımsızlıktan harap olan binayı güzelleştirmektedir.

  Alman konsolosluğunun yazlık binası(Tarabya): Sultan 2.Abdülhamidin cocukluğunun gectiği yerdi.1.dünya savası yıllarında Osmanlı donanmasını yapılandırma karsılığı kayser wilheme hediye edilmiş.kulübe tarzı binalar 1885 te Belçikalı mimar Cingra tarafından tasarlanmıştı 1955 ve 1990 da restore edilmiştir.

  İkiz Yalı-Faik ve Bekir Bey Yalisi(Yeniköy): Özgün olarak içinde birbirine bağlanan kapıları olan simetrik bir yapıdır.1906 yılında mimar Raimondo D'Aranco tarafından Sultan Sara nın ikiz kızları için yapılmıştı.Güneydeki yarısı,Faik Kurtoğlu tarafından Atatürk ün tarım bakanından satın alınmıştır.Kuzey yarısı Bekir Sıtkı Oyal a aitti,sonra 1967 yılında İsmet Okur'a satıldı.

  Pakize Hanımefendi Yalisi(İstinye): Faik Bey yalısı olarak ta bilinir.Sahibi Ayduk Koray olan inşaat şirketine aittir.Binanın 4 katınında pencereleri birbirinden farklı sitillerde yapılmıştır.

  Ali Rıza Paşa Yalısı(Yeniköy): Artnouveau tarzında 19.YY. nin başında inşaa edilmiştir.Ali Rıza Paşa meslek hayatının büyük bir bölümnü Fransa da geçiren bir askeri harita uzmanıydı.

  Feridun Yalısı(Yeniköy): Pembe mermerden yapılmış olan Feridun Yalısı 1930 yılında inşaa edilmiş ve 1958 yalında Armatür Hadi Baran tarafından satın alınmıştır. Burada şimdi ailesi yaşamaktadır.
   
 5. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.940 ÇTL
  Mısırlı Fuat Bey Yalısı(İstinye): 2.Abdülhamid in damadına aitti.Baltacıoğlu ailesinden Muratoğlu ailesine ve sonradanda Boronkay ailesine geçti. Şimdiki sahibi ise Mustafa Özkandır.

  Muzaffer Gazioğlu Yalısı(İstinye)(solda): Aslında üzeri kaplı bir köprüyle birbirine bağlanan iki yalıdır. Son zamanlarda restore edilen Beyazcıyan Yalısı nın(ortada) sekiz odası ve yuvarlak bir merdiveni vardır. Kara Todori Yalısı (sağda) 1871 yılında Sarkis Balyan tarafından,Çırağan sarayından artan malzemelerle yapılmıştı.TC. deki ilk tıp okulunun rektörü olan Stefanos Todori nin oğlu Alexandros Todori ye (1833-1906) aitti.

  Şehzade Burhanettin Efendi Yalısı(Yeniköy):1911 yılında Sultan 2.Abdülhamid in en sevdiği oğluna satılmıştı.Mısır sarayında çalışan bir Türk olan Mısırlı Ahmet İhsan Bey,1923 yılında yalıyı satın aldı.5000 metre karelik,64 odalı yalıyı 1985 yılında Saadettin Erbilgin satın aldı.

  Mehmet Üstünkaya ve Rasim Ferit Bey Yalısı(Yeniköy): Mehmet Üstünkaya Yalısının sahibi(solda),Ünimeks holding'in başkanıdır.Yuvarlak pencereli,yüksek beyaz yalı(sağda) Türkiye nin ilk bayan Başbakanı Tansu Çiller e ait olan Rasim Ferit Bey yalısıdır.
   
Benzer Konular
 1. geyik
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  582
 2. yeşüLL
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  2.439
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  362
 4. cemree
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  359
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş