=Boşanmadan önce kendinize bu soruları sorun=

Katılım
18 Ekm 2008
Mesajlar
436
Beğeniler
8
Yaş
34
#1
İşte boşanmadan önce çiftlerin kendilerine sormaları gereken sorular...

Boşanma, bir insanın hayatındaki en travmatik süreçlerden biridir. Hamilelikte kendi içinde yeni bir yapılanma süreci içerir. Boşanma gibi, hayatınıza aynı defterde, yeni bir sayfa açmanız şeklinde algılanabilir. Bu iki travma çakıştığında ise, tabii ki de zorlu bir süreç sizi bekleyecektir.

Acıbadem Ataşehir Merkezi'nden Psikolog Suzan Mizrahi, boşanmadan önce çiftlerin kendilerine sormaları gereken soruları şöyle sıraladı:

• Niye bu dönemde böyle bir karar aldınız?

• Boşanma kararı hem ilişkiniz hem aile hayatınızın yıkılması anlamındadır. Bu yıkım, eşinizle bireysel süreçlerinizin bir getirisi midir?

• Yoksa boşanma kararınız, kendi geçmişinizin bir tekrarı niteliğinde midir?

• İlişkinizdeki bir sorunun ifadesi midir?

• İlişkinizdeki sıkıntılar, ruhsal anlamdaki problemlerinizle ne kadar ilintilidir?

• Hayata bir yıkımla başlamayı ne kadar tolere edebilirsiniz?

• Bu adımı yıkmak için mi, yoksa yapmak için mi atıyorsunuz?

Bu sorulara yanıt aramanız ve yaşadıklarınızı anlamaya çalışmanız, hem size zaman kazandıracak, olaya daha yukarıdan ve nesnel bakmanızı sağlayacak hem de geçmişinizin gölgelerini fark etmenizi sağlayacaktır. Böyle bir çalışmaya açık olup, olmamanız tabii ki de sizin kararınızdır, fakat bilmelisiniz ki geçmişinizin gölgelerini fark edebilmeniz ilişkinizi, evliliğinizi, bebeğinizi kurtarabilecek tek anahtar yoldur.

ÇOCUĞUN BOŞANMAYI EN KOLAY KABUL EDECEĞİ YAŞ YOKTUR

Hamileliğiniz yüzünden boşanma kararınızı ertelemeniz, ilişkinizde olup biteni tartmadığınız sürece bir anlam taşımaz. Hatta bu durum, zaman içinde eşinizle birbirinize itici gelmenize bile neden olabilir. Bu durum sizi daha da yalnızlaştıran, yıpratıcı bir hal alır. İlişkinizde yaşadığınız çatışmalar ve huzursuzluklara rağmen, bebeğiniz için ayrılmazsanız, ileride çocuğunuz bu durumdan daha çok zarar görebilir. Çocuğunuz yetişkin olduğunda, anne ve babasının ilişkisindeki ikiyüzlülüklere şahit olduğundan, başkalarıyla ilişki kurma biçimleri de etkilenir. Unutmayın, bir çocuk için anne-babasının boşanmasını daha kolay kabulleneceği ideal bir yaş yoktur. Bu durumun, çocuğunuzun başına henüz daha konuşmaya, yürümeye başlamadan önce ve hatta doğmadan önce gelmesi, derin yaralar açılacağı anl¤¤¤¤¤ gelmez. Anne-baba olarak çocuğunuzla ileride konuşmaya, belirsizlikleri ortadan kaldırmaya ve uygar davranışlar sergilemeye çalışmalısınız. Böylece çocuğunuz yönünden boşanmanızın yaratacağı sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

BEBEĞİNİZ BOŞANMADAN NASIL ETKİLENİR?

Gerçekte bebeğinizin hikayesi, doğumundan çok önce yazılmaya başlanır. Eşinizle aranızdaki tanışma, evlenme chikayeniz, evlilik içindeki uyumunuz, yaşamınızın hangi noktasında çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz, hazır ve istekli olup olmadığınız bu hikayeyi şekillendiren önemli noktalardır. Hamilelik öncesi, hamilelik süreciniz ve sonrasında yaşadıklarınız kadar önemlidir. Sevgisiz, gergin, çatışmalı bir aile ortamında yaşamanın yaratabileceği olumsuz etkiler, boşanmanızın getirebileceği durumlardan daha yıkıcı olabilir. Önemli olan çocuğunuza boşanmanın ne anlama geldiğini anlatabilmenizdir. Çocuğunuzun belirsizlikten kurtulmasını ve anne-baba desteğini daima hissetmesini sağlamalısınız.

Öneriler:

• Sorunlarınız için her şeyden önce kendinize dönüp bakmaya çalışın.

• Öfkelerinizin neye ve kime yönelik olduğunu anlamaya çalışın.

• Kızgınlıkları ellerinden alındığında, hayatlarının boşaldığını hissedenlerden biri olmayın.

• Geride sıkıntılı bir eş ve çocuk bırakmamak için psikolojik
yardım istemekten kaçınmayın.
 

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#2
Evlilik, boşanma, yaşam tarzı konularında farklı değer yargıları, bakış açıları, inançlar, altyapı durumları (maddi vs) nedeniyle boşanmalımıyım sorususunu cevaplamak ya da sizleri yönlendirmek yerine sorgulanması gereken konuları paylaşmanın daha uygun olacağını düşündüm; Aşağıda boşanmadan önce sorgulamanız gereken konular irdelenmiştir:

Soru 1; Boşanma aşamasına gelmeme benim katkım ne? Evlilik havuzuna ben ne koydum ki ne bekliyorum??, kırmızı çizgilerim çok mu katı?, kendi aile geçmişimden evliliğime neler yansıtıyorum?, benim aile kültürümün tek ve en doğru olduğunu nereden biliyorum?. Eşimin farklılıklarına tahammül edebiliyormuyum?, evlilikle ilgili herhangi bir kitap okudum mu? Kendimi tanıyormuyum? Evlilikte iletişim kurallarını biliyormuyum? Bu konuyla ilgili interneti araştırdımmı?

Soru 2; Sorun eşimde mi? Eşim bana kendi doğrularını dayatıyormu?, değişime ve gelişime açıkmı?, anlaşamasakta uzlaşma için çaba gösteriyor mu? Eşim kendisini tanıyormu? Geçmiş aile sınırlarıyla şimdikini karıştırıyor mu? Bize geçmişten ne yansıtıyor?

Soru 3; Evliliğin doğal yapı ve Sorunlarını biliyormuyuz? Evliliğin doğal zorluklarının bedelini eşimize mi yüklüyoruz? Evliliği kafamızda kutsal, monoton, güvenli, sıkıcı gibi etiketleyip, enerjisiz bırakıyormuyuz?. Eşimizle fazla iç içe mesafesiz boğucu bir birliktelik tarzımız mı var? Bu konularda kitap okuduk mu, yoksa kendi deneyimlerimizin en doğru olduğunu mu düşünüyoruz. İletişim konusunda bilgi ya da eğitimimiz var mı? Bu konuda destek alırken doğru uzmana danıştık mı?

Soru 4: Alt yapıyı gözden geçirdiniz mi? Çocuklarınız, ekonomik durumunuz, aile desteğiniz ve boşanmayı düşündüğünüz eşinizin bu süreçte izleyeceği tutumlar konusunda yeterince bilgilimisiniz?, alt yapı ve alternatif B-C senaryolarınız var mı? Eşinizde evliliği kurtarmayla ilgili ya da çocukları yıpratmadan boşanma ile ilgili kapasite var mı?

Soru; 5 Eşinizden ayrılmak ihtiyacınıza uygun mu? Yani terazide boşanmak mı evli kalmak mı sizi mutlu edecek?

Bu sorular karşısında çok net yanıtlarınız yoksa kafanız karışıksa ve doğru uzmandan destek almadıysanız mutlaka bir evlilik ve boşanma danışmanlığı almanızı öneriyorum. İdeal olanı eşinizle birlikte danışma almanız, ancak eşiniz bu konuda kararsızsa onu motive etmek ve kendi duruşunuzu gözden geçirmek için tek başınıza danışma alabilirsiniz.
 
Top