1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Brokoli Filizi Faydaları Nedir

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve RUZG4R tarafından 10 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. RUZG4R

  RUZG4R ÖylesinE ♔ Özel üye

  Katılım:
  8 Ekim 2011
  Mesajlar:
  6.077
  Beğenileri:
  3.355
  Ödül Puanları:
  10.580
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  2.720 ÇTL
  Brokoli Filizi kanser savaşçısı
  Bu gün okuduğum bir haberde Brokoli Filizi kansere yararlı olduğunu hatta kanseri tedavi edebilme özelliğini bulunduğunu öğrendim.brokoli filizinde yoğun olarak bulunan, antikanser özellik taşıyan doğal bileşenlerin başında gelen sulforafan isimli maddenin, kanserden korunmaya ve tedaviye yardımcı özelliği varmış..

  İşte Doç. Dr. Canfeza Sezgin, brokoli filizi faydaları hakkındaki yazısı.
  Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin, brokoli filizinde yoğun olarak bulunan, antikanser özellik taşıyan doğal bileşenlerin başında gelen sulforafan isimli maddenin, kanserden korunmaya ve tedaviye yardımcı olabileceğine dair son yıllarda birçok bilimsel çalışma yayımlandığını söyledi.


  Cilt kanserinde de etkili
  Sezgin, “350 meme kanserli kadında yapılan bir çalışmada brokoli, kıvırcık lahana, beyaz lahana ve karnabahar gibi gıdalardan zengin beslenen kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 50 azaltıldığı saptanmış’’ dedi. Sezgin, ‘’Stanford Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, brokoli filizinden zengin doğal gıdaların prostat kanseri tedavisinde ve korunmada insanlarda araştırılabilecek değerde bulunduğu gösterildi’’ diye konuştu. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışmalarda uzun süre ultraviyole radyasyona maruz bırakılan hayvanlara sulforafan verilmesiyle cilt kanseri gelişme riskinin yüzde 50 azaltıldığını belirten Sezgin, 48 bine yakın erkeği kapsayan büyük bir çalışmada, mesane kanseri riskinin, brokoli gibi sebzelerin yoğun tüketilmesiyle yüksek oranda azaltıldığının saptandığını anlattı.

  Normal hücrelere zarar vermiyor
  “Bu maddeyle yeni kanser hücrelerinin oluşumu nasıl engelleniyor’’ sorusuna da Sezgin, şu yanıtı verdi: “Sulforafan, kanser ve kanser kök hücrelerini ‘apoptoz’ olarak isimlendirilen, programlanmış hücre ölümünü uyararak yok ediyor. Ayrıca, kanser hücrelerinin sağ kalmasında önem taşıyan enzimlerin işlevini de engelliyor. Böylece kanser hücrelerinin çoğalması önleniyor, normal hücrelere zarar vermiyor.’’ Sulforafanın, meme, karaciğer, osteosarkoma, beyin, lösemi, melanoma, pankreas gibi çok sayıda kanser tipi üzerinde de etkili olduğunu bildirdi.
   
Benzer Konular
 1. blackcrown

  Brokoli

  blackcrown, 8 Kasım 2007, Paylaşıldığı Yer: Alternatif Tıp
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.781
 2. MeRciMeK
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  593
 3. Suskun
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  721
 4. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  757
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  616
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş