1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

BSMV İstisnaları

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  BSMV İstisnaları

  Yasanın 29’uncu maddesinde vergiden istisna tutulan muameleler üzerinden alınan paralar belirtilmiştir. Buna göre;

  a) Merkezleri Türkiye’de bulunan bankaların kendi şube ve ajansları ile veya bu şube ve ajansların kendi aralarında yaptıkları muameleler dolayısıyla tahakkuk eden paralar.
  b) Merkezleri Türkiye dışında bulunan bankaların Türkiye’de bulunan şube ve ajansları arasında yapılan muameleler dolayısıyla tahakkuk eden paralar.
  c) Kanunlarla her türlü vergiden istisna edilmiş menkul kıymetlerin faiz, temettü ve ikramiyeleri ile Merkez Bankası tarafından çıkarılan Likidite senetlerinden elde edilen faizler.
  d) Bankaların müşterileri adına başka kişi ve kuruluşlara yaptıkları hizmetler karşılığı aldıkları ve aynen adı geçen kişi ve kuruluşlara ödedikleri paralar.
  e) Banka, banker ve sigorta şirketlerinin,sermayelerinin tamamı kendilerine ait bulunan veya iştiraki bulunan sınai işletmelerden sağladıkları kârlar.
  f) Banka, banker ve sigorta şirketlerinin sermayelerine iştirak ettikleri banka, banker ve sigorta şirketlerinin banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi muamelelerinden doğan kârları.
  g) Denizcilik Bankası T.A.O.nın, kanununda belirtilen faaliyetleri dolayısıyla bu bankanın lehine kalan paralarla, bankanın veya kuracağı ortaklıkların gerçek ve tüzel kişilerle yaptıkları anlaşmalar dolayısıyla söz konusu faaliyetlerden elde edecekleri paralar ve anlaşma yaptıkları kişi ve kuruluşların lehine tahakkuk edecek paralar.
  h) Kan bankalarının, kanunlarında yazılı faaliyetlerden elde edecekleri paralar.
  i) Emeklilik sözleşmeleri,hayat sigortaları,ve sağlık sigortaları ile SPK’na göre konut finansmanı kapsamında yapılan sigorta sözleşmelerin üzerinden alınan paralar.
  j) Mükerrer sigorta işlemleri ve retrosesyon muameleleri dolayısıyla alınan prim, komisyon ve sair paralar.
  k) Biçilmemiş ve toplanmamış zirai ürünler ile zirai hayvanlar için yapılan sigortalar dolayısıyla alınan paralar.
  l) Nüler rizikolara karşı yapılan sigorta sözleşmeleri karşılığı alınan paralar.
  m) Türkiye Halk Bankasının, ihtisas kredileri kapsamında KOBİ’lere verdiği krediler ile KOBİ’lerin dış ticaret işlemlerine aracılık hizmetleri dolayısıyla aldıkları paralar, Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet kooperatiflerinin kefaletinde esnaf ve sanatkarlara verilen krediler dolayısıyla alınan paralar ve bu kooperatiflerin ortaklarından masraf karşılığı adıyla alınan paralar.
  n) Mevduat toplamayan bankaların vermiş oldukları yatırım kredileri karşılığı lehlerine aldıkları paralar.
  o) Banka, yetkili kuruluşlar, özel finans kuruluşları ve PTT nin Türk Parasının Kıymetini Koruma hakkındaki Kararlar gereğince Merkez Bankasına yapacakları zorunlu döviz ve efektif devirleri.
  p)Arbitraj muameleleri ve bu muameleler sonucu lehe kalan paralar.
  r) Kooperatifler aracılığı ile TOKİ ve bankalar tarafından açılan konut kredileri karşılığı lehe kalan paralar.
  s) KVK gereğince yapılan birleşme, devir bölünme ve hisse değişimi işlemlerinden doğan kazançlar.
  t) Emeklilik yatırım fonlarının sermaye piyasasında yaptıkları işlemlerden elde ettikleri paralar.
  u) Bankalar, sigorta şirketleri, emeklilik şirketleri ve ipotek finansmanı kuruluşlarının kuruluşlarında ve sermaye artırımı sırasında ihraç etmiş bulundukları hisse senetlerinin itibari değerinin üzerinde satılmasından elde ettikleri kazançlar.
  v) Kurumların aktifinde enaz iki tam yıl kalan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerinin satışından doğan ve sermayeye eklenmesine karar verilen kazançlar.
  y) İpotek finansmanı kuruluşlarının, konut finansmanı kuruluşlarının ve konut finansmanı fonlarının SPK’ nın konut finansmanı kapsamında yaptıkları işlemler dolayısıyla lehe kalan paralar.
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.052
 2. ZeyNoO

  Ücret istisnaları

  ZeyNoO, 8 Ocak 2013, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  598
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.632
 4. ZeyNoO

  BSMV' nin oranı

  ZeyNoO, 10 Ocak 2013, Paylaşıldığı Yer: Muhasebe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  901
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.083
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş