1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bu anıt mezar efsane 2 baba at için

Konusu 'İlginç Yazılar' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 19 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  [​IMG]

  [​IMG]

  Karacabey'de bir anıt mezar... Tam 60 yıllık. Mezar taşında anası babasının adları da yazıyor. Bir de yavrularının sayısı...Adı Baba Sa'd, 1928-1950. Anası Ümü Küheyletül Sad'. Babası Ebu Küheyletül Ciethi. Menşei Irak Bağdat...

  Karacabey'de bir anıt mezar... Anıt mezarda iki mezar yer alıyor.. Mezartaşlarının birinde işte bunlar yazıyor... Daha bitmedi...

  Damızlık olarak kullanıldığı süre: 17 yıl... 17 yıl içinde Baba Sa'ddan tam 147 tay alınmış..

  Bir de Baba Kuruş var. 1921 doğum yılı. 1945 ölüm yılı. Anası Küheyletül Kuruş, babası Seklavi Sieyfi. Menşei Suriye. Baba Kuruş'un yavrusu ise tam 151 tane.

  Baba Sa'd ve Baba Kuruş Arap atçılığının ülkemizde kurulmasında rol oynayan iki önemli at. Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları olarak biliniyor.


  Çünkü onların soyundan gelen atlar yarış pistlerinde fırtına gibi esti ve esmeye de devam ediyor.
  İkisi de Atatürk'ün talimatıyla safkan Arap atı yetiştirmek amacıyla kurulan bir komisyon tarafından 1932 yılında 24 bin Fransız Frangı ödenerek ssatın alınmış.

  ANIT MEZAR 60 YIL ÖNCE KURULDU

  Baba Sa'd'ın soyundan gelen Caş, Kafkaslı, Ayabakan, İlbatur ve Özgün ile Baba Kuruş'un soyundan gelen Sergen, Tamer'in Oğlu, Bozdoğan, Beyzade, Atom Karınca ve Hürbatur gibi isimler yarışseverler yakından tanıdığı atlar arasında yer alıyor.

  Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları Baba Kuruş ve Baba Sa'd ölümlerinin ardından kendileri için Karacabey Harasında yapılan iki anıt mezara gömüldüler. Mezarları 60 yılı aşkındır aynen korunuyor.


  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş