1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bu Buluş Depresyona Işık Tutacak!

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve ~meLek~ tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. ~meLek~

  ~meLek~ GalataSaray'ım

  Katılım:
  15 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  3.046
  Beğenileri:
  191
  Ödül Puanları:
  3.330
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci (:
  Yer:
  Napcan geLcenmi ki?
  Banka:
  168 ÇTL
  Beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğu hem de kaygıyı yok edebildiği ortaya çıktı.
  Standford Üniversitesi'nden bilimadamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma beyindeki bir bölgede bulunan bazı yapıların kaygıya neden olup uyarıldıktan sonra bunu yok edebildiğini gösterdi.
  Bilim adamları enerji için ışığı soğuran yosunlardaki bazı proteinleri enjekte ederek farelerin sinirlerinin ışığa duyarlı olmasını sağladı. Daha sonra hayvanların beynine başta korku olmak üzere duyguların denetiminden sorumlu şakaklardaki amigdala bölgesini harekete geçirmek için optik lifler nakledildi.
  Kaygı düzeylerinin belirlenmesi için hayvanlar bazı testlere tabi tutuldu. Işıklarla aydınlatılan beyaz bir çemberin ortasına bir parça peynir yerleştirildi. Sadece ''beyni uyarılan'' fareler kaygılarını yenerek peynire ulaşabildi. Diğerleri ise ışıktan korktu.
  İngiliz ''Nature'' dergisinde yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren bilimadamları araştırmanın büyük bir ilerleme olduğunu vurgulayarak sonuçların insanlarda depresyon kaygı ve iki uçlu duygu durum bozukluğunun tedavisinde yeni yöntemlere ışık tutabileceğini belirtti.
  Konuya ilişkin makale Fransız ''Le Point'' dergisinde de yayımlandı.
   

Sayfayı Paylaş