Bu telefon "dinlenemiyor"

BeReNN

Özel Üye
Özel üye
Katılım
30 Nsn 2011
Mesajlar
12,868
Beğeniler
505
Yaş
33
Şehir
Istanbul, Turkey
#1
Özel bir şifreleme teknolojisine sahip kriptolu, dinlenemeyen cep telefonu Türkiye pazarına sunuldu


Özel bir şifreleme teknolojisine sahip kriptolu, dinlenemeyen cep telefonu Enigma T301TR, 3 bin 500 lira civarında fiyatla Türkiye pazarına sunuluyor. Yüksek güvenlik teknolojisi kullanan kriptolu Enigma T301TR'ler, kendi aralarında yaptığı görüşme ile üçüncü şahısların dinleme yapmasını engelliyor. Yazılımın yanı sıra donanımı da kripto teknolojisine sahip telefon üzerinden ortam dinlemesi de yapılamıyor. Sistem Teknik Genel Müdürü Burç Tutanç, tanıtım toplantısında, yapılan bir araştırmaya katılanların yüzde 28'inin ''Dinlenmeyen bir telefon olursa satın alır mısınız?'' sorusuna ''evet'' yanıtı verdiğine değindi. Önde gelen firmalardan oluşan bir konsorsiyum tarafından üretilen Enigma'nın, Almanya'dan ithal edildiğini kaydeden Tutanç, Türkiye'de Enigmaların kripto kartlarının üretimi, çağrı merkezi ve teknik servis hizmeti olmak üzere satış sonrası destek hizmetlerini Koç Sistem'in üstlendiğini ve telefonlara 2 yıl garanti verdiğini anlattı. Tutanç, tüm bayilerde C5 Electronic tarafından satışa sunulacak Enigmaların, Teknosa mağazalarında 15 gün boyunca sınırlı olarak satılacağını belirterek, Enigmaların şifre sisteminin, iletişim şifreleme ve kriptolama kalite standardı olan INTSEC garantili olduğunu kaydetti. GSM ve kripto kartı bulunan cihazlardaki şifre anahtarı sayesinde konuşmadaki bir kelimenin çözülmesinin 24 yıl aldığını dile getiren Tutanç, işadamları, üst düzey yöneticiler, gazeteciler, borsacılar, diplomatlar, güvenlik-istihbarat çalışanları, bürokratlar, ünlülerin hedef kitlelerini oluşturduğunu ifade etti. Soruları da yanıtlayan Tutanç, en önemli hedef kitlenin kurumsal ve büyük şirketler olduğunu, yıl sonuna kadar birkaç yüzbin satış hedeflediklerini dile getirerek, hafta sonundan itibaren tanıtımların, önümüzdeki hafta da satışların başlayacağını bildirdi. Tutanç, roaminge açık ve her operatör SIM kartına uygun telefonların, şu anda Vodafone ve Avea ile çalıştığını, kısa süre içinde Turkcell ile de kullanılabileceğini söyledi.

ŞİFRELER HER KULLANIMDAN SONRA SİSTEM TARAFINDAN İMHA EDİLİYOR

Verilen bilgiye göre, içinde verileri manipüle eden ''güçlü'' şifreleme ve deşifreleme mekanizmaları bulunan Enigmalarda, giden ve alınan ses matematiksel fonksiyonlardan oluşan kriptoloji algoritmalarıyla verilere dönüştürülüyor. Bu veriler hızla sese çevrilince, dinlemek için arayan üçüncü kişi anlamsız sesler duymaya başlıyor. Konuşmalarda kullanılan değişken şifreler, her kullanımdan sonra sistem tarafından imha ediliyor. Enigma T301TR'nin Türkiye'deki kullanıcılara sunulmasına ilişkin yasal düzenleme, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan ''Kodlu ve Kriptolu Haberleşme Hakkında'' yönetmeliğine dayanıyor. Yönetmelikte, yasadışı dinlemeye engel teşkil edecek kriptolu cep telefonunun ithal edilmesi ve denetlenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor. Türkiye'ye başlangıçta 15 bin adet getirilen telefonlarda öncelikle ses haberleşmesinin gizliliğini sağlamak hedefleniyor.


HT
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,647
Beğeniler
3,763
Şehir
Ankara
#2
Teknik tarafından Türkiye getirilen Enigma E310TR, Koc Sistem ve C5 Electronic işbirliğiyle Türkiye pazarındaki yerini almaya hazırlanıyor. Almanya'da üretilen Enigma E301TR ilk kez Sistem Teknik A.Ş tarafından Koc Birliği ile Türkiye pazarına getirilerek, Türk kullanıcılarına sunulacak. Yaklaşık 15 gün icerisinde satışa sunulacak olan Enigma E301TR'nin fiyatı ise 3 bin 500 TL. Yüksek güvenliğe sahip kriptolu Enigma E301TR'ler artık yasadışı dinlenmeye son verilmesi amaclanırken, bu cep telefonu sayesinde ikili görüşmeler de gizlilik ve güvenlik altına alınacak. Enigma E301TR'den başka bir cep telefonu markasıyla şifreleme yapılamıyor. 15 gün icerisinde meraklıların satışına sunulacak olan Enigma Avrupa Birliği ülkeleri dışında sadece Türkiye'de satılacak.

Kriptolu dinlenemeyen cep telefonu Enigma E310TR'nin tanıtım toplantısı, Feriye Restaurant'ta gercekleştirildi. Toplantıda slayt gösterisi eşliğinde telefona ilişkin teknik bilgiler veren Sistem Teknik Genel Müdürü Burc Tutanc, yasadışı telefon dinlemelerinin bircok kişide endişe yarattığı söyledi. Tutanc, "Toplumun neredeyse yüzde 35'ini aşan bir bölümü telefonlarının dinleniyor olabileceğini düşünüyor. Enigma E310TR'ler sayesinde artık bu endişe ortadan kalkacak. Söz konusu telefon, kendisine ait iki tane boarda sahip. Biri GSM diğeri de kripto boardı. GSM boardı sayesinde normal görüşmeyi kripto ile yapılan görüşmede ise sesle yapılan görüşmeler paketlenip 256 Byte'lık uzunluktaki kripto anahtarıyla paketlenip diğer Enigma'ya gönderiliyor. Diğer Enigma'da acacak anahtara sahip olduğu icin normal sese ceviriyor. Bu sayede iki Enigma arasındaki konuşmayı kimse dinleyemiyor" dedi.

Son zamanlarda en güvenli sistemlere dahi ulaşabilen ve ciddi sorunlara neden olan hackerlara da değinen Burc Tutanc, "Çözümlemek kesinlikle imkansız. Şu anda calışan en güclü, en hızlı prosedüre sahip. Bilgisayarların bile bunu cözemeyeceği kadar büyük bir anahtara sahip. 256 Byte'ın üzeri 77 üzerinde büyüklüğünde bir anahtara sahip. Bu da her kelimenin her harfin 77 farklı alternatif ve kombinasyonla şifrelenebildiği anlamına geliyor ki bu gercekten büyük bir değer. Bunu bugünün teknolojisiyle hicbir hackerın cözebilmesi mümkün değil" şeklinde konuştu.

Tutanc, özellikle kurumsal büyük şirketlerden talep beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Kurumsal büyük müşterilerin talep göstermesini bekliyoruz. Daha sonra ünlüler, kendi özel hayatının kendisinde kalmasını isteyenler politikacılar, gazeteciler, cok önemli işadamları ve borsacıların bu telefona talep göstereceğini düşünüyoruz. Gercekten ticari sırları insanlar konuşmakta, maalesef cok basit düzeneklerle herkes birbirini dinleyebiliyor. İnşallah Enigma'yla herkesin özel hayatı kendine kalacak. Satış konusunda beklentimiz 2012'yi 100 binli seviyelerin üstüne cıkarmak."
 
Top