Bu yıl balık bol olacak

gizemce

Katılımcı
Katılım
31 Ags 2007
Mesajlar
188
Beğeniler
1
Şehir
istanbul
#1


Balık yasağı yarın sona eriyor. Sezon öncesi son hazırlıklarını tamamlayan balıkçı tekneleri bu akşam 'Rastgele' deyip denize açılacak. Sezonun bereketli geçmesi için balıkçı tekneleri denize kurbanlar kesilip dualar edilerek uğurlanacak. 30 yıldır ekmeğini denizden çıkaran Kumkapı'daki Karakayalar Teknesi'nin sahibi Hayri Karakaya, denizden aldıktları ilk sinyallerin bu yıl Marmara'da çinekop ve istavritin bol olacağını gösterdiğini belirtti. Hedeflerinin vatandaşlara ucuz balık yidirmek olduğunu söyleyen Karakaya, "Marmara'da erken görülen çinekop, haftalar önce limana girdi. Bu bizi umutlandırıyor" dedi. Balıkçılığın masraflı meslek olduğuna dikkat çeken Karakaya, "Eğer hükümet balıkçılara ÖTV'siz mazot imkanı sağlamasaydı mevcut balıkçı teknelerinin yüzde 70'i denize açılamazdı" diye konuştu.

Diğer balıkçı teknelerinde olduğu gibi Karakayalar teknesinde de çalışan tayfaların tamamına yakını Karadenizli. Sekiz ay sürecek balık sezonunun ağır işçileri olarak bilinen tayfalar, memleketlerinde yapacak başka bir şey olmadığı için bu işi yaptıklarını söylüyor. Karakayalar teknesinde çalışan tayfaların en yenisi 10, en eskisi ise 30 yıllık. Ancak bu insanların evlerine ekmek götürüp götüremeyeceklerinin bir garantisi yok.

Tayfaların alacağı ücret yüzde ile belirleniyor. 8 aylık emeğin ardından, yapılan tüm masraflar kazançtan çıkarılıyor. Kalan paranın yüzde 60'ını tekne sahibi alırken yüzde 40'ını da tayfalar aralarında paylaşıyor. Sezon verimli geçmezse tayfaların para kazanamama ihtimali de var. Böyle bir ihtimali akıllarından dahi geçirmeyen Karakayalar teknesinin tayfaları adeta birbirleriyle yarışırcasına tirol ağlarına son ilmiklerini atıyorlar.

BORÇLANMAK DA VAR

Kimsenin bir dakika bile boş durmadığı teknede, tekne sahibi bile elinde kaynak makinesiyle kaynak yapıyor. 20 yıllık tayfa olan Mehmet Sağırca, bir hafta önce Ordu'dan çalışmak üzere Karakayalar teknesinde işbaşı yapmış. Memleketinde iş imkanları kısıtlı olduğu için gurbete çıkmak zorunda kaldığını vurgulayan Sağırca, "Bu sene fındıkta verim oldukça düşük. Eğer Ordu'da iş olsaydı kesinlikle tekneye gelmezdim" diyor. Henüz 9 yıllık tayfa olan Kayhan Çelebi de kaç para kazanacaklarının önceden belli olmadığı için yaptıkları işi kumara benzetiyor. "Bu işte kazanmak da var memlekete borç yaparak dönmekte" diyen Çelebi, sezonun kötü geçmesi halinde bu işi bırakacağını ifade ediyor.
 

Benzer konular

Top