Bu Yüzleri Tanıdınız mı? (Ünlüler)

Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,713
Beğeniler
8,949
Takım
GALATASARAY
#1
Eğer belli bir yaşın altındaysanız büyük olasılıkla bu yüzleri ilk kez görüyorsunuz... Sözgelimi 40 ya da 50'li yaşın üzerindeyseniz de bir yerlerden hatırlıyorsunuz bu farklı bir güzelliği olan yüzleri. Bunlar bir dönem Yeşilçam'da isim yapan ama sonradan kameralardan uzaklaşan yıldızlar. Bazıları hiçbir zaman başrol oynamayıp sadece yan rollerle yetinse de 60'ı, 70'li ve 80'li yıllarda dergilerin kapaklarını ya da gazetelerin sayfalarını süslüyordu. İşte Yeşilçam'ın gölgede kalmış güzelleri.Hale Soygazi

Onun sinemaya adım atması biraz daha farklı. Saint Senoit mezunu olan Soygazi, üniversitede Fransız Filolojisi ikinci sınıftan ayrılarak İsviçre'ye gitti. Orada mankenlik kursu gören sanatçı Türkiye' dönüp manken ve fotomodel olarak çalıştı. 1972'de Saklambaç Gazetesi'nin açtığı Türkiye Sinema Güzellik Yarışması'na katıldı ve birinci oldu. Daha sonra "Avrupa Sinema Güzeli" seçildi. İlk filmi olan "Kara Murat"ı yine aynı yıl çevirdi. 1978'de "Maden" filmindeki rolünden dolayı Antalya Festivali'nde en başarılı kadın oyuncu ödülünü kazandı. Çok sayıda unutulmaz filmde rol aldı.Itır Esen
Adını milyonlarca kişiye TRT'nin siyah beyaz dönemlerinin en çok seyredilen dizisi Aşk-ı Memnu ile duyurdu. Daha sonra da bir çok filmde rol aldı. Gençlik yıllarında 'porselen bebek' olarak anılan Itır Esen, uzun bir aradan sonra aralarında Yeditepe İstanbul'un da bulunduğu bazı dizilerde rol aldı.

 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,713
Beğeniler
8,949
Takım
GALATASARAY
#2
Sevda Aktolga

Türk sinemasının 'yanakları gamzeli' güzeli. 1979'lerde en parlak dönemini yaşadı. Gülen Gözler, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı Tatilde gibi filmlerde oynadı. Daha sonraları kamera arkasına yöneldi. Aralarında Baba Evi, Dedelerimi Evlendiriyorum gibi TV dizilerinde de rol aldı.Fatma Karanfil

LCC'de eğitim aldı. Daha sonra 1968'de Ses dergisinin düzenlediği yarışmada üçüncü oldu ve sinemaya adım attı. 1970'li yıllarda Yeşilçam'ı kasıp kavuran erotik filmler dalgası sırasında Londra'ya gitti. Yakılacak Kitap'la başlayan sinema macerasını çok sayıda filmle sürdürdü. En son Elveda Derken adlı TV dizisiyle ekranlarda göründü.

 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,713
Beğeniler
8,949
Takım
GALATASARAY
#3
Sema Tamer

O da güzel gözleriyle 1979'li yıllarda Yeşilçam'ın aranan oyuncularından biriydi.Necla Nazır

Bir fabrikada işçi olarak çalışırken henüz 16 yaşında "Sinema Güzeli" seçilince hayatı değişti. Yeşilçam’ın güzel ve masum yüzlü yıldızlarından biriydi. Ferdi Tayfur'un hayat arkadaşı.. 1990'larda örtünen Nazır, sinemadan da uzaklaştı.

 
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
36,713
Beğeniler
8,949
Takım
GALATASARAY
#4
Gülşen Bubikoğlu

1973 yılında düzenlenen geleneksel Ses Dergisi yarışmasına katılarak yapımcıların dikkatini çekti. Aslında onun sinema yıldızı olması da ilginç bir şekilde gerçekleşti. Yarışmanın ilk elemelerinden beri dikkatleri üzerinde toplayan bu yıldız adayı yarışmanın rakipsiz favorisi olarak göz dolduruyordu. Bu yıldız adayına, ortak işletme kuran, Erler Film - Türker İnanoğlu, Arzu Film - Ertem Eğilmez, Akün Film - İrfan Ünal ilk seçmelerden sonra göz koymuşlardı. Yıldız olacağına mutlak gözüyle bakılan bu adayın, yalnız kendi işletmelerinde çalışmalarını istiyorlardı. Ses Dergisinin her yıl düzenlediği bu yarışmada sekiz büyük film yapım şirketi, 3 kadın, 3 erkek oyuncu adayını seçerdi. Birinci seçilen kadın ve erkek oyuncu adayının bu sekiz yapımcıya iki yıl süre ile birer film yapma mecburiyeti vardı. Bu yüzden Gülşen Bubikoğlu birinci seçilirse bu sekiz firmaya film yapma zorunluluğu doğuyordu. Diğer seçici yapım şirketleriyle film yapmaması için Bubikoğlu birinci seçilmemeliydi. Seçim gizli oyla yapılıyordu, 3 ortak yapım şirketi (Erler Film - Türker İnanoğlu, Arzu Film - Ertem Eğilmez, Akün Film - İrfan Ünal) Bubikoğlu'na 10 üzerinden 1 verdiler. Oylar açıldığında 55 oyla Necla Nazır birinci seçilmişti. Gülşen Bubükoğlu ikinci seçilmişti. Bu sayede, sadece bu 3 yapım şirketi ile daha yüksek ücretle kendisiyle film yapacaktı ama Gülşen Bubikoğlu'nun bunlardan haberi yoktu. Gülşen Bubikoğlu, Türker İnanoğlu'nun Bitirim Kardeşler Sosyetede (1973) filminde baş kadın rolünü oynayarak sinemaya adım attı. Bubikoğlu, 1974 yılında Türker İnanoğlu ile birlikte kimseye haber vermeden, yalnızca bir kaç aile dostu huzurunda Kemal Utku'nun evinde evlendiler. Türker İnanoğlu ile evlendikten sonra Gülşen Bubikoğlu Erler Film'in bir numaralı kadın yıldız oyuncusu oldu ve çevirdiği filmlerle güldürüye, drama, duygusal ve hareketli filmlere yatkınlığını göstererek hem seyircinin büyük beğenisini kazandı, hem de Türk sinemasının yıldızları arasında özel bir yer edindi.

Muhterem Nur

Gerçek adı Aysel Kısa olan yıldız Manastır doğumlu. anat hayatına 1951'de başladı. Kısa sürede başrollere yükselerek bir çok film çevirmesine karşın, dönem oyunculuğuna bağlı kalması nedeniyle iş yapamaz olan sanatçı, bir süre dansözlük ve şarkıcılık yaptı (1965 - 1967). Tekrar sinemaya dönerek aralıklı yıllarla 2002'ye kadar sinemada yer aldı. Müslüm Gürses'in hayat arkadaşı.

 

Benzer konular

Top