Bugu Tekin ve Gök Kızı

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Bugu Tekin ve Gök Kızı

Bugu Tekin bir gece uyurken penceresi açılır ve içeriye gökten gelen güzel bir kız girer. Bugu Tekin korkar ve uyur gibi yapar. Kız bir türlü hakanı uyandıramaz. Üçüncü gelişinde Bugu Tekin karşılar kızı ve saygı gösterir. Kız gerçekten bir tanrıça çıkar. Bugu Tekin'e yeni bir din göstermek için geldiğini açıklar.

Kız Bugu Tekin'i Ak dağa götürür ve burada yeni dinin inceliklerini anlatmaya başlar. Günler geceler boyunca tanrıça kız Bugu Tekin'i Ak dağa taşır. Nihayetinde Bugu Tekin yeni dinin sırlarını öğrenmiştir.

Kız veda ederken bugu Tekin'e şöyle der ; Gökte ve yerde ne varsa hepsini öğrendiniz. Ben artık gelmeyeceğim. Yarından itibaren dünyanın dört bucağına fethe başlayın. Gösterdiğim yolda adalet yapın. Size öğrettiğim gerçekleri her tarafa yayın...

Sabah olunca Bugu Tekin kardeşlerini çağırdı. Her birini bir orduya tayin ederek bunları dört bucağın fethine gönderdri. Kendisi de Çin'e yürüdü. Hepsi de seferlerini başardılar...

Otuz nesil sonra Bugu Tekin torunlarından olan Yulun Tekin tahta çıkmıştı. O zaman Çin'de Tang sülalesi hüküm sürüyordu. Çin'liler Türklerden çok korkuyordu. Aralarını iyi tutmak istiyorlardı. Sonunda hükümdar en güzel kızını Yulun Tekin'in oğluna hediye etmeye karar verdi.

Türklerin kudretini Tanrı dağı civarında bulunan Kutlu Kaya'dan aldıklarını duymuştu. Kızının karşılığında Kutlu Kaya'yı istedi. Yulun Tekin'in oğlu da Kutsal Kaya'nın kudretini bilmediğinden kimseye danışmadan kayayı onlara hediye etti.

Hükümdarın elçileri kayayı patlatarak binlerce parçalara böldü. Bu parçaları dikkatlice toplayarak Çin'e getirdiler. Sihirbazlar bu parçaları yğmaladılar. Her parçası dünyanın bir köşesine gitti. Parçalar nereye gittiyse oraya bereket, bolluk getirdi. Bu tarafta ise 7 gün sonra Yulun Tekin öldü. Türk yurdu bütün bereketini kaybetti. Irmaklar, dereler kurudu. Bütün kuşlar, hayvanlar, meme emen bebeler GÖÇ! GÖÇ! diye bağırmaya başladılar. Salgın hastalıklar insanları kırıyordu.

Anladılar ki artık bu ülkenin Yer-suları onların orada barınmalarını istemiyordu. Göç etmeye başladılar. Dere tepe düz gittiler, göç sesleri kesildiğinde durdular. Türkler, Turfan ülkesine gelmişlerdi. Göç'ler Turfan'a yerleştiler. Orada Beş Balık şehrini kurdular...
 

Benzer konular

Top