Bugün Dünya El Yıkama Günü

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,858
Beğeniler
136
#1
BM, elleri sabunla yıkamanın yaygınlaştırılması için temizlik propagandası yapıyor..

Birleşmiş Milletler yetkilileri, su ve sabunla el yıkama gibi basit alışkanlığın yaygınlaştırılmasının, ölümcül hastalıkları önlemenin en etkili yolu olduğu mesajını iletiyor.

Hindistan’da kriket oyuncusu Sachin Tendulkar, Güney Asya’nın tümünde çocukların aynı anda ellerini yıkayacakları kampanyaya öncülük etti.

Dünya nüfusunun yarısına yakını, gereken temizlik koşullarına sahip değil. Bugün ‘el yıkama kampanyası’na 70 ülkede 120 milyondan fazla insanın katılması bekleniyor. Kabil’den Karaçi’ye, Delhi’den Dakka’ya milyonlarca çocuk kampanyaya katılarak, sadece el yıkamakla bile sağlanabilecek en kolay temizlik alışkanlığını yürütme sözü veriyor.

Afgan televizyonu ve radyosu el yıkama konusunda programlar yayınlıyor. Pakistan’da da bu konuda haber programları yayınlanıyor. Nepal’deki, yeni Mao yanlısı hükümet cep telefonlarına mesajlar yolluyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in Temizlik Programı danışmanı Therese Dooley, “Yemek pişirmeden ya da hazırlamadan önce, yemeğe oturmadan önce ve tuvalete gittikten ya da bir bebek veya çocuğun altını temizledikten sonra, ellerinizi su ve sabunla yıkamanın ne kadar önemli olduğu mesajını, herkese ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

BM, yalnızca suyla el yıkanmasının yeterli olmadığını zira sadece suyun mikropları öldürmediğini, sabun da kullanılmasının şart olduğunu kaydediyor. UNICEF, sabunla el yıkamanın, ishal gibi bağırsak hastalıklarını yüzde 40’ın üzerinde, solunum enfeksiyonlarını da yüzde 30’un üzerinde bir oranda azaltabileceğini belirtiyor.

İshal ve solunum enfeksiyonları, Hindistan’daki çocuk ölümlerinin başlıca nedeni. Güney Asya’da nüfusun yarısına yakınının gidecek tuvaleti yok. Sahra Çölünün güneyinde kalan bölgelerdeyse bu oran yüzde 28 dolayında.

BM, 2008’i ‘Uluslararası Temizlik Yılı’ ilan etmişti.
 
Top