Bülent Ersoy Deniz Gezmiş'le dostluğunu anlattı

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,740
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
Deniz Gezmiş'le olan dostluğunu ilk kez anlatan Türk sanat müziğinin divası, "O bana gazoz alırdı ben ona şarkı söylerdim" dedi.

Bülent Ersoy, Deniz Gezmiş'le arkadaşlığını Habertürk gazetesinden İzzet Çapa'ya anlattı.Gençliğinizde masumane de olsa eylemleriniz olmadı mı? Duvarlara yazı yazmak gibi...
Böyle muzırlıklarım olmadı ama Deniz Gezmiş çok kıymetli bir arkadaşımdı.İlk defa duyuyorum. Yakından tanıyor muydunuz Deniz Gezmiş'i?
Tanımaz mıyım... Rahmetli, gerek derin bilgi birikimi ve gerekse ideolojisinden ödün vermeyen sağlam karakter yapısındaki üstün kişiliğiyle yiğit, delikanlı, adam gibi bir adamdı.Çok merak ettim, nereden bu tanışıklık?
Tanırdım işte.Yani birlikte bir hukukunuz var...
Tabii canım... Çok gençtim o zamanlar.Düşünceleriyle sizi etkiledi mi bir ara?
Ben o işlere hiç katılmadım. Ama toplantılarında çok bulundum.Nasıl toplantılardı, siyasi mi?
Siyasetin içinde hiç olmadım.Eğlence toplantıları mıydı?
Eğlence, sohbet, muhabbet...Kerpetenle laf alacağım ağzınızdan! Konuyu açsanıza...
Daha ne açayım ayol... Demagojiye gerek yok!Şarkı söylemişliğiniz var mı Gezmiş'e?
Olmaz mı? Tabii ki! Rahmetli çok severdi sesimi. Bir gün bana 3 şişe Çamlıca gazozu aldı, ben de ona şarkılar söyledim.Hangi şarkıları söylediniz?
Ne bileyim? Okurdum işte. Bu konuyu kapatalım artık. ("Ona olan saygımdan daha fazla konuşmam" dedi ve ser verip sır vermedi.)Rahmetli Menderes'le aynı sonu paylaştılar ne yazık ki?
Sayın Adnan Menderes Beyefendi'nin idamedilmesi benim için bir kara lekedir... İdamında ben ne gözyaşları döktüm. O kadar klas bir insandı ki! Ruhu şad olsun.Demek Gezmiş'in de Menderes'in de ardından çok gözyaşı döktünüz...
Çok ağladım, hem de ne ağlamak... Çünkü fikir suçunun cezası ne olursa olsun idam olmamalıydı. İdama karşıyım ben. Çünkü biz karıncaya dahi can veremiyoruz. O zaman ne hakkımız var can almaya!
 
Top