Bulgaristan Şehirleri

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#1


Bulgaristan Şumnu (türkçe) şehri, bulgarca adıyla Şumen (Shumen). Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Deliorman olarak tabir edilen bölgenin sınırları içerisinde kalır. Şumen bölgesinin (oblast) merkezi şehridir. Şumnu, Bulgaristan en büyük onuncu şehridir. 2011 yılı nüfus sayımlarına göre Şumnu nüfusu 80.855 kişidir.

Şumnu Bulgaristan’da doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde ulaşım için bir merkez konumunda bulunmaktadır. Bölgeden çıkmış ünlü Türk simaları arasından cihan pehlivanı olarak anılan Koca Yusuf ve bir zamanlar geçici Türkiye Başbakanlık görevi yapan Ahmet Fikri Tüzer sayılabilir.

Şumnu, Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehirler arasında sayılabilir. Şehirde bir de Şerif Halil Paşa Tombul Cami bulunmaktadır.

Şumnu – Şumen Genel Bilgiler

Ülke: Bulgaristan

Türkçe isim : Şumnu, Bulgarca : Şumen (Шумен), İngilizce : Shumen

Nüfus : 80.855

Alan : 136,358 km²

Rakım : 220 metre

Posta Kodu : 9700

Telefon Kodu : 054

Plaka Kodu : Н (Ш)

Belediye Başkanı : Krasimir Kostov

Komşu Şehirler : Burgaz, Varna, Dobriç, Slistra, Razgrad, Tırgovişte, Sliven

Koordinatlar : 43 ° 17′ kuzey 26 ° 56′ doğu


 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#2


Burgaz – Burgas

Türkçe ismiyle Burgaz, Bulgarca ismiyle Burgas, Bulgaristan’ın güneydoğusunda kalan, Karadeniz’e kıyısı olan şehirdir. Bulgaristan’da Sofya, Plovdiv ve Varna’dan sonra en önemli şehirdir. Burgaz’da yüksek trafik hacmine sahip havaalanı ve liman bulunmaktadır. 2011 nüfus sayımına göre Burgaz şehir merkezi nüfusu 200.271 kişidir.

Burgaz şehri, Güneydoğu Bulgaristan’ın ekonomik, kültür ve turist merkezidir. Ayrıca Burgaz şehri Türkiye’de Kırklareli şehrine komşudur.

Bulgaristan Burgaz – Burgas Şehri Genel Bilgiler

Ülke : Bulgaristan

İsim : Burgaz (Tr), Burgas (Bg),

Bulgarca Yazılışı : Бургас

Burgaz Nüfusu : 200.271 (2011)

Plaka Kodu : A

Rakım : 0 (Deniz Seviyesinde)

Yüzölçümü : 253,644 km²

Posta Kodu : 8000 / 8034

Telefon Kodu : 056

Komşu Şehirler : Yambol, Sliven, Şumen, Varna

Koordinatlar : 42° 30′ kuzey 27° 28′ doğu

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#3


Varna

Varna, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda kalan ekonomik, kültür ve turizm alanlarında gelişmiş bir şehirdir. Özellikle Karadeniz kıyısında olmasından dolayı turizm yönünden gelişmiş olup, Bulgaristan’ın en büyük sahil şehridir. 2011 yılı verilerine göre Bulgaristan Varna nüfusu 330.486 kişidir. Varna şehrinde 6 tane üniversite bulunmaktadır.

Varna Coğrafyası

Varna şehir merkezi 154,236 km² alanı kaplar ve en yüksek noktasının rakımı 170 metre’dir. Şehrin önemli alanları, Varna Limanı, Varna Uluslararası Havaalanı ve Telekomünikasyon Ağı’dır. Şehrin 20 km uzunlukta sahil şeriti bulunmaktadır.

İklim Koşulları ve Deniz Özellikleri

Varna şehir ikliminde önemli etkenlerin başında deniz kıyısında bulunması gelir. Ilıman iklim özellikleri görülür. Yıllık ortalama sıcaklığı 1.7 °С olup, temmuz ayı ortalama sıcaklığı 22.8 °С dir.

Varna’da ortalama dalga boyu 61 cm’dir. Yaz aylarında ki ortalama deniz suyu sıcaklığı 20 °С olup, kum sıcaklığı ise 60 °С ye kadar çıkabilmektedir.

Bulgaristan Varna Şehir Bilgileri

Bulgarca İsim : Варна

Türkçe İsim : Varna

Araç Plaka Kodu : B

Telefon Kodu : 052

Belediye Başkanı : Kiril Yordanov


 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#4


Kırcaali

Coğrafyası

Kırcaali şehri, Rodop dağları tarafından çevrilmiş ve Arda Nehri kıyısında bulunmaktadır. Yunanistan sınırına 57 km, Türkiye sınırına 132 km uzaklıktadır. Başkent Sofya’ya uzaklığı ise 259 km olarak ölçülmüştür. Kırcaali ili Hasköy (Haskova) iliyle komşudur ve aralarındaki mesafe 50 km’dir. Kırcaali yol bakımından öneme sahip bir şehirdir. Yunanistan’ın ve Türkiye’nin Avrupa’ya geçmesini kolaylaştıracak olan Makaza Otoyolu bu şehrinden geçmektedir. Bu bakımdan Avrupa Ulaştırma Koridorları programındadır.

Coğrafyada dikkat çeken hususlardan biri de yeşillik alanlarıdır. Rodop dağları ve Arda ırmağı sayesinde şehir, yeşil-mavi bir görünüme sahiptir.

İklim

Yazın en sıcak olduğu aylar Haziran, Temmuza ve Ağustos aylarıdır. Genel olarak şehirde ılıman iklim özellikleri görülsede Balkanlar hava kuşağında bulunmasından dolayı serin hava kendini göstermektedir.

Kırcaali Tarihi

Şehir uzun yüzyıllar Osmanlı egemenliğinde yaşamış fakat Balkan savaşları sonucunda Bulgaristan’a geçmiştir.

Kırcaali Nüfusu

İl nüfusu 2011 yılı resmi verilerine göre 149.961 kişidir. Bu sayının içine ilçeler ve köyler dahildir. Kırcaali şehir merkezinin nüfusu ise yine 2011 yılı resmi verilerine göre 42.744 kişidir.

Kırcaali İlçeleri

İl’e bağlı toplam 6 tane kasaba vardır. Bunlar : Ardino (Eğridere), Djebel (Cebel), Kirkovo, Krumovgrad (Koşukavak), Momchilgrad (Mestanlı), Çernooçene (Kara Gözler).

Din

Bölgede yaşayan Türk’ler İslam dinine mensuptur. Bunun dışında kalan Bulgarlar ise Bulgar Ortodoks Kilisesine bağlıdır. Osmanlı döneminde İslam’ı seçip müslüman olan Bulgarlar mevcuttur.

Siyaset

Kırcaali Belediye Başkanı Türk asıllı Hasan Azis’dir. 2003 yılından beri görevine devam etmektedir. Bağlı olduğu siyasi parti, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) dir.

Kırcaali Şehir Künyesi

Ülke : Bulgaristan

Türkçe isim : Kırcaali

Bulgarca isim : Кърджали , okunuşu : Kardjali

İngizilizce isim : Kardzhali yada Kurdzhali

Diğer İsimler : Kırcali, Kırcalı, Gırcalı

Rakım : 275 metre

Alan : 30.759 km ²

Nüfus : 149.961 (2011)

Posta Kutusu : 6600

Tel. Kodu : 0361

Plaka : K

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#5


Blagoevgrad

Türkçe ismiyle Yukarı Cuma : Bulgaristan’ın güney batısında kalan şehirdir. Şehir tütün fabrikaları, biraları ve iki tane üniversitesiyle meşhurdur. Bloagoevgrad nüfusu 76.467 kişidir (2011 yılı verileri). Bulgaristan’ın Yunanistan ve Makedonya sınırlarında bulunan şehridir. Önceki ve Türk olan ismi Yukarı Cuma yerine 1950 yılından itibaren Blagoevgrad olarak ismi başlanmıştır.

Coğrafya

Blagoevgrad ili Struma nehri vadisine kurulmuş ve Pirin, Rila ve Vladina dağları arasında kalır. Rakım ortalama 360 metredir. Başkent Sofya’ya uzaklığı 96 km, Makedonya sınırına 31 km ve Yunanistan sınırına uzaklığı 83 km’dir. Bölgeye ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır.

İklim

Kuzaydeki yüksek tepelerden soğuk rüzgarlar vurmasına rağmen şehirden geçen Struma nehri sayesinde hava ılımlaşır ve akdeniz esintileri görülür. Kışın Ocak ayı ortalama sıcaklığı 0.6 °С, yazın temmuz ayı sıcaklık oratlaması 23.4 °С dir. Yıllık oratalama sıcaklık 12 °С civarı olup, Blagoevgrad’da bugüne kadar ölçülen en fazla sıcaklık 39.4 °С’dir.

Ekonomi

Şehirde bulunan çok sayıda öğrenci sayesinde Blagoevgrad büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Şehirde birçok kafe, restoran, hotel ve giyim mağazası vardır. Vasıfsız işgücünün büyük bir kısmı inşaat ve tekstil sektöründe istihdam edilmektedir.

Üniversiteler

Turizm dalında eğitim veren fakülteler dışında şehirde iki tane üniversite bulunmaktadır. Bunlar : Amerikan Üniversitesi ve Güney Batı Üniversitesidir.

Futbol

Bulgar futbolunun yetiştidiği en yetenekli futbolcular arasında yer alan Dimitar Berbatov Blagoevgrad, Bulgaristan doğumludur. Gençliğinde Pirin Blagoevgrad genç takımında oynayan milli futbolcu, Bulgaristan’da verilen yılın iyi futbolcusu ödülünü (Футболист № 1 на България) 7 defa kazanıp bir rekora imza atmıştır.

Ünlü Kişiler

Blagoevgrad (Yukarı Cuma ) şehrinde doğan tanınmış kişiler şunlardır : Vasko Lazarov (Müzisyen), Dimitar Berbatov (Futbolcu), Kuzman Shapkarev (Futbolcu), Krum Dermendjiev (Heykeltraş).

Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Şehir Künyesi

Ülke : Bulgaristan

Türkçe İsim : Yukarı Cuma

Bulgarca İsim : Благоевград

İngilizce İsim : Blagoevgrad

Nüfus : 76.467 (2011 yılı itibariyle)

Alan : 28.909 km ²

Yükseklik : 360 m

Posta Kodu : 2700

Tel. Kodu : 073

Plaka : E

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#7


Sofya – Sofia

Bulgaristan Sofya Şehri – Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Doğu Avrupa’nın ise en önemli şehirlerin başında gelir ve Balkanların Paris’i yakıştırılması yapılır. Ülkenin politik, iş ve kültür merkezidir. Nüfusu yaklaşık olarak 1.3 miyon (2010 verileri, Kaynak:Sofya Belediyesi) kişidir ki bu rakam toplam Bulgaristan nüfusunun nerdeyse 5′de 1′ine karşılık gelmektedir. Şehirde konuşulan dil Bulgarca‘dır. Bulgarca’nın Rusça’ya yakın bir dil olması sebebiyle Rusça konuşan insan sayısı yüksektir. Bununla birlikte Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte İngilizce diline önem verilmiş ve özellikle şehir merkezinde konuşulması yaygınlaştırılmıştır. Bunun bir diğer sebebi de şehre gelen yabancı turistlerle iletişim daha iyi sağlanmasının amaçlanmasıdır.

Sofya Coğrafi ve Kültürel Özellikleri

Sofya iklim olarak soğuk sayılabilecek bir şehirdir. Ortalama sıcaklığın düşük olmasında, coğrafi olarak Balkanlar da yer alması etkilidir. Bilindiği üzere soğuk hava akımları Balkanlar üzerinden gelmektedir.

Sofya’nın yüz ölçümü 466 bin km karedir. Şehrin deniz seviyesine olan yükseliği 550 metre’dir. Sofya şehir sınırı Vitosha ve Lyulin dağlarına kadar uzanır. Bölge maden bakımından zengindir, Linyit ve Demir cevheri çıkarılmaktadır. Bununla birlikte inşaat malzemesi olarak kullanılan Kalker, Kil, Kum, Çakıl, Mıcır bulunmaktadır.

Sofya, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Şehirde, Türk, Slav, Bizans ve Trak lardan kalma birçok kültürel tarih eser bulunmaktadır.

Şehrin genel tarihi dokusuna bakıldığında üç kısıma ayrıldığı görülür. Bunlar eski dönemden kalma tarihi eserler, Komunizm zamanından kalma binalar ve ülkenin Avrupa Birliği’ne girmesiyle yapımı hızlanan modern yapılar. Bu durum şehre farklı bir atmosfer katmaktadır.Sofya’da Yaşam

Sofya’da yaygın olarak kullanılan para birimi Lev‘dir. Lev’den sonra en çok kullanılan para birimi Euro‘dur. Sofya’da Türk Lirası (TL) kullanılmamaktadır ancak bulunan döviz bürolarında türk lirası bozdurabilmektedir.

Bulgaristan Sofya şehrine Türkiye’den üniversite okumak için giden öğrenci sayısı oldukça fazladır. Öğrencilerin şehirde yoğun olarak yerleştiği belli bir yurt bölgesi vardır.

Sofya Bulgaristan’da gece hayatının en canlı olduğu şehirdir. 24 saat uyumayan şehir yakıştırması yapanlar vardır. Şehirde farklı türden eğlenceler bulmak mümkündür.

Şehir’de cafe kültürü oldukça yaygındır. İnsanlar bu cafe’leri hem yemek için hemde gün içinde bir şeyler içmek için kullanmaktadır. Gittiğiniz mekana bağlı olarak, fiyatlar genelde aşırı yüksek değildir.

Ayrıca şehirde Bulgar Polisinin kullandğı Porsche 911 marka spor arabalar mevcuttur.

Sofya Şehir Künyesi

Ülke : Bulgaristan

Bulgarca İsmi : София

İngilizce İsmi : Sofia

Nüfus : 1.263.328 (15.12.2010)

Yükseklik : 550 m

Plaka Kodu : C

Ulaşım : Havayolu, Karayolu, Trenyolu

Şehiriçi Ulaşım : Metro, Tramvay, Otobüs, Ticari Taksi

 

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#9Şoray Uzun BULGARİSTAN Kırcaali'de 
Düzenleyen yönetici:

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,855
Beğeniler
6,508
Şehir
Seattle.
#10Bulgaristan Şehirleri
Sofya,Varna,Plovdiv,veliko tırnovo,Ruse,Burgaz,Sunny Beach,Albena,Nessebar

Ayna Programı - Bulgaristan 
Düzenleyen yönetici:
Top