1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bulutluluğun Coğrafi Dağılışı

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve dderya tarafından 13 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Bulutluluğun Coğrafi Dağılışı
  [​IMG]
  Bulutlar hafif veya şiddetli dikey hava hareketlerinin eseri olduğu için, bulutların coğrafi dağılışı ile basınç dağılışı ve genel hava dolaşımı arasında bir ilgi mevcuttur.. Buna göre ana hatlarıyla söylenirse, siklonal veya orografik olarak yükselen hava hareketlerinin bulunduğu yerlerde, hele nem de mevcutsa bulutluluk yüksek olur. Alçalan hava hareketlerinin bulunduğu antisiklon alanlarında ise durum aksidir. Nitekim, bir dünya isoneph haritası incelendiğinde, dünyanın en bulutlu yerlerinin orta enlemler siklonlar şeridinin, okyanusların batisındaki kısmı ile ekvatoral kuşak olduğu göze çarpar. Ona karşılık, yazın Basra Körfezi çevresindeki siklon bölgesinde bulutluluk zayıftır Çünkü, orada sıcaklık fazla, nem azdır. Tropikal okyanusların batı kıyılarında alizelerin karaya doğru estiği yerlerde de bulutluluk görülür.

  Diğer taraftan, subtropikal çöller ve alizeler kuşağı bulutsuzdur. Tropikal çöllerin batı kıyılarında alizelerin sıcak karadan soğuk denizler üzerine estiği yerler ve kara içlerindeki kış antisiklonları sahası, zeminde sis görülmesine rağmen, bulutluluğun zayıf olduğu yerlerdir. Aynı şekilde, Güney Amerika batısında ekvatoral bölgede bile, Humbolth akıntısı tesiriyle, alçalan hava hareketleri bulunduğundan hava bulutsuz ve kuraktır.
  Oğuz EROL


  bulutluluk dünya üzerinde ne şekilde dağılmıştır
  bulutluluk dağılışı
  bulutların dağılışında etkili olan faktörler
   
  YoRuMSuZ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş