1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Bunama

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve dderya tarafından 26 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. dderya

  dderya kOkOşŞ AdminE

  Katılım:
  29 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  12.184
  Beğenileri:
  7.984
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  izmir :)
  Banka:
  126 ÇTL
  Özcan Köknel'in Ruh Sağlığı kitabından

  BUNAMA

  [​IMG]
  Bunama (Dementia) beyin dokusunun yıkılmasına, yozlaşmasına bağlı ilerleyici bir hastalık olup, duygulanımda ve bilişsel işlevlerde, düzelmeyen geri dönmeyen çöküntü durumu vardır.

  Bunamalar birincil (primary) nedeni belli olmayan ve ikincil (secondary) nedeni belli olan diye iki gruba ayrılır.
  ikincil grupla bulunan vc nedeni belli olan bunamalara, genel olarak, organik beyin sendromlarının ortaya yıkmasında ; rol oynayan bütün nedenler etken olabilir. Bilindiği gibi bu nedenler; travmalar, zehirlenmeler, ateşli hastalıklar ve ınfeksi- yonlar, metabolik bozukluklar, dolaşım sistemi bozuklukları, akciğer ve solunum sistemi hastalıkları, tümörler, sara, bağışıklık sistemi bozuklukları, beyin dokusunun yıkımına bağlı hastalıklar alt gruplan içinde toplanmıştır.

  Bu nedenler arasında en sık dolaşım sistemi bozuklukları ile beyin dokusunun yıkımına, yozlaşmasına bağlı hastalıkların yol açtığı bunamalara rastlanır. Beyin damarlarının bozulması sonucu birdenbire başlayan bunamalar, beyin kabuğunda ve kabuk altında yer alan damar bozukluklarında görülen bunamalar, multi infarkt tipi bunamalar ortaya çıkar. Beyin dokusunun yıkımına yozlaşmasına bağlı hastalıkların yol açtığı bunamalar kimi sınıflandırmada birincil, kiminde ikincil bunama olarak yer almıştır. Sınıflandırmalarda bunamalar ister birincil ister ikincil olarak bulunsun, yaşlılık bunaması dışında, Alzheimer hastalığında bunamaya çok sık rastlanır.

  bunama nedir
  yaşlılıkta bunama hastalığı
  bunamanın tanısı nasıl yapılır
  bunama hakkında bilimsel bilgiler
  bunama hakkındaki gerçekler
   

Sayfayı Paylaş