Bunamanın ilacı yürümek

~meLek~

GalataSaray'ım
Katılım
15 Tem 2013
Mesajlar
3,477
Beğeniler
190
Şehir
Napcan geLcenmi ki?
#1
Nöroloji uzmanları Alzheimer ve felç sonrası bunamaya maruz kalmak istemeyenlere haftada 4 gün yürümeyi Akdeniz diyetiyle birlikte bol bol balık tüketmeyi öneriyor.
14 Haziran 2011 Salı 11:55DENİZLİ - Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağatay Öncel bunamanın Alzheimer ve felçle gelebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

İnmenin beyin damar hastalıklarına karşı gelişen ani başlangıçlı kişinin vücudunda nörolojik bulgu oluşturan bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Öncel şunları söyledi:

'İnme bir anlamda kuvvetsizlik manasına geliyor görme işitme anlama bozukluğuyla da seyredebiliyor. Bu hastalığın mevsime bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini söylemek güç. Dünyada bununla ilgili çok geniş çaplı araştırmalar yapılmış mevsimsel olarak bir ilişki tespit edilmemiş. Ama İngiltere Japonya Asya ülkelerinde yapılan araştırmalarda kışın felçli hastaların sayısında artış yaşandığı belirlenmiş.'

Beyin damar hastalıklarını tetikleyen bazı faktörlerin varlığına değinen Öncel '55 yaşından yukarı kişilerde her 10 yılda bir beyin damar hastalıkları 2 kat artıyor. Erkeklerde siyah ırkta ve ailesinde felç görülenlerde daha fazla görülüyor' diye konuştu.-'HAFTADA 2 GÜN BALIK TÜKETİN'-Hipertansiyon ve şeker hastalığının beyin ve damar hastalıklarına sebep olan hastalıkların başında geldiğini belirten Doç. Dr. Öncel 'Beyin ve damar hastalıklarından kurtulmak için sakin stressiz bir yaşam sürmek gerekiyor. Fizik egzersizlerinden uzak kalmak beyin hastalıkları için ciddi bir risk faktörü. Sigara ve aşırı alkol alımı bu hastalıklara davetiye çıkarır' şeklinde konuştu.

Beyin ve damar hastalıklarından korunmanın mümkün olduğunu bildiren Öncel hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

'Tansiyonu kontrol etmek ve az tuzlu yemek lazım. Akdeniz diyeti dediğimiz Alzheimerden de koruduğu tespit edilen sebze meyve ve beyaz et tüketimi hastalığı önler. Haftada 2 gün balık tüketmek gerekiyor. Alzheimer ve felç sonrası meydana gelen bunamalardan kurtulmak istiyorsanız haftada 4 gün yürüyün. Biz hastalarımıza 5 dakika yürüyüş öneriyoruz. Öyle masraf gerektiren bir aktivite de değil. Yürümenin şekerden damarlarda yağ tabakasından koruduğu da tespit edildi. Ayrıca beyinin zarar görmesini istemiyorsanız sigarayı bırakmak aşırı alkolden kaçınmak gerekiyor. Bunlar Alzheimerden sonra en sık gelen bunama ve felç sonrası bunamadan da koruyor. Buna uyabilirsek felç sonrası gelen bunamadan da korunabiliyoruz.'
(HABERVİTRİNİ)
 

Benzer konular

Top