1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Bursa Anadolu Kız Lisesi

Konusu 'Liseler Rehberi' forumundadır ve Papatya tarafından 3 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL


  HAKKIMIZDA

  Bursa'nın köklü eğitim kurumlarının başında gelen okulumuz 1854 yılıda kurulmuş, 26 Eylül 1949 yılda Mili Eğitim Bakanlığınca adı “Kız Lisesi “olarak tescillenmiştir. 2005-2006 Öğretim yılından itibaren Anadolu lisesi statüsünde olup, "Bursa Anadolu Kız Lisesi" adını almıştır.

  Okulumuzda yaklaşık 1000 öğrenci karma eğitim görmektedir.

  Okulumuz A Blok, B Blok ve Yatakhane olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır.Zengin bir kütüphanesi , konferans salonu,fizik-kimya- biyoloji laboratuvarları, revir ,müzik odası gibi bölümler ile derslik ve idari odalardan oluşmaktadır.

  Okulumuzda değişik branşlardan toplam 70 öğretmen 5 idareci ve 8 hizmetili görev yapmaktadır.

   
 2. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL  BURSA ANADOLU KIZ LİSESİ TARİHÇESİ  Bursa'nın köklü eğitim kurumlarının başında ge*len Bursa Kız Lisesi, 1854'te kurulmuş. Osmanlı imparatorluğu'nda batılılaşma hareketlerinin hızlandı*ğı yıllarda kadınların da eğitimine önem verilmeye başlanmış. Türk toplumunda kız çocuklarının eği*timli olması adına bu tür okulların açıldığını görüyo*ruz. Bu günkü Kız Lisesi tarihi Mah*keme Hamamı karşısında tek katlı kagir bina olarak inşa edilmiştir. Ay*nı yıl Erkek Rüştiyesi (ortaokul) ola*rak kullanılmaya başlanmış, 1892'de Mülki idadisi (lise ) ile birleştirilmiş*tir. O dönemin Bursa'sında kız ço*cuklarının eğitimi için yapılan bu ça*balar dikkate değer doğrusu. Tanzimat’tan ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan hemen sonra kadınların ve kız ço*cuklarının eğitimi konusu Bursa'da da önem kazanmıştır. 1911 yılına gelindiğinde Kız Rüştiye (Malhatun) Mektebi adını almış. Elimizde bulu*nan kaynaklara göre kuzeye bakan bahçe tarafında iki dershaneli Numune-i Terakki adın*da bir özel okulun açıldığını biliyoruz. Yine o yılla*rın Bursa'sında özel bir okulun açılması da önemli bir gelişmedir. Bu özel okul Köse Nuri Efendi'ye ait*tir. Okulun, 1915 yılına kadar, Bursalılara eğitim ko*nusunda hizmet ettiği görülüyor. 1920 yılında kapa*tılan bu okul İsmail Hakkı Bey tarafından Kız Sana*yi Mektebi olarak tekrar eğitime başlamıştır. Hepi*mizin bildiği gibi Bursa yaklaşık iki yıl Yunan işgali altında kalmıştır. O acı günleri anlatan bir çok bel*ge bugün kitap halinde yayınlanmış ve arşivlerde sak*lanan facia fotoğrafları yavaş yavaş toplumun önüne serilmiştir, işte o yıllarda dahi eğitime ara veril*memeye çalışılmış, bu güç şartlarda dahi eğitimin önemi topluma anlatılmaya gayret edilmiştir, işgal sırasında Yunanlılar bu okulu hastane olarak kullan*mışlar. Yatılı talebeler, bugünkü müdür evinde kal*mış, bu evin karşısındaki binada da eğitim görmüş lerdir. Bu olumsuz şartlar altında gizlice yürütül*meye çalışılan eğitim faaliyetleri, Yunanların Bursa'yı terkinden sonra rahat ve özgürce yapılmaya baş*lanmıştır. O zaman adına Kız Muallim Mektebi den*diği biliniyor.

  [​IMG]

  4 Ekim 1925 tarihinde Atatürk Bursa Kız Muallim Mektebi’ni ziyaret ederek burada bir müsamere izlemiştir. Muradiye semtinde bulunan "Bursa Ameri*kan Kız Koleji'nin 29 Ocak 1928 yı*lında Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılması üzerine. Sonra*dan yerine Maarif Cemiyetine bağlı bir Kız Lisesi açı*lır. Kız Lisesi bu binada eğitim vermeye başlar. Muradiye semtindeki Kız Lisesi'nin ilk müdürü Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden Fakihe Öymen'dir. Okul 1947 - 1948 öğretim yılına kadar Muradi*ye'deki binasında eğitim vermiş, daha sonra da günümüzdeki ye*rine taşınmıştır. 1931 yılında Atatürk ve İnönü Kız Lisesi’ni ziyaret etmişlerdir. 1949 yılı 26 Eylülünde Milli Eğitim Bakanlığınca adı Kız Lisesi olarak tescil edilmiştir. Yılların birikimi ile günümüzdeki Kız Lisesi'ne ula*şılmıştır. Bir çok Bursalı ailenin kız çocuklarını eğit*miş olan bu köklü kurum, neredeyse her Bursalı ai*lenin belleğine yer etmiştir. Çünkü uzun dönemler her Bursa ailesinden bir kişi Kız Liseli olurdu. Geç*mişi on yıllara dayanan bu eğitim kurumundan ün*lü isimler de yetişmiş ve halâ yetişmeye devam edi*yor. Örneğin: Atatürk'ün manevi kızı Prof. Dr. Afet inan, Prof. Dr. Afife Batur, Prof. Dr. Yıldız Aydın Avanoğlu, Kız Lisesi mezunlarındandır. Ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da 1931 yılında Bursa Kız Muallim Mektebini bitirmiştir.

  Günümüzdeki Kız Lisesi ; Yıkı*lan eski Kız Lisesi bi*nası aynen Erkek Lise*si'nin bugünkü tarihi binası gibiymiş (Atatürk'ün gelip ziyaret ettiği tarihi bi*na). Günümüzde*ki Kız Lisesi, geniş bir bahçe içinde oldukça hacimli binalardan oluşuyor. Hele bahçe*sinde bulunan iki tari*hi çeşmeyi görünce, dö*nemin mimari estetiğinden bir şeyler bulursunuz. Bahçede bakımlı çam ağaçlarının arasında dolaşmak insana haz verir.  Örneğin, voleybolda 18 yıl üst üste il şampiyonluğu, yine voleybolda Türkiye şampiyonluğu, atletizmde Türkiye birincilikleri, masa tenisinde dünya üçüncülüğü, 2000 yılında yüzmede Türkiye birinciliği bulunmaktadır.

  Okulun kütüphanesi, ciddi şekilde düzenlenmiş. Yaklaşık 15 bin kitaba sahiptir. Kütüphanede Bursa ile ilgili önemli kitaplar bulunmaktadır. Yine kütüphanemizde bulunan Osmanlıca kitapların tarihsel önemi büyüktür.

  Okulun kantin ve kafeterya bölümü dışarıyı aratmayacak şekilde organize edilmiştir. Okulumuzda oluşturulan Müzede Okuldan mezun olan talebelerin kayıtlı olduğu tarihi defterler, anı fotoğrafları (örneğin; Atatürk'ün okulu ziyaretleri ile ilgili fotoğraf), fonograf, gramafon ve plakları, ölçüm aletleri, kıyafetler, ahşap masa ve sandalyeleri, müzik aletleri gibi eşyalar bulunmaktadır. Kız Lisesi'nde böyle bir müzenin bulunması kimliği açısından çok önemlidir.
  Okulda eğitim görülen iki ana bina var. A Blok (Eski Bina) 1962 yılında; B Blok (Yeni Bina) 1970 yılında yapılmıştır. Okulda dersliğin yanında idari odalar, laboratuar, kültür-sanat mekanları, revir, yemekhane, konferans salonu vardır. Ayrıca okul gündüzlü ve yatılı olarak hizmet verdiği için, 284 kapasiteli yatılı bölümüne sahip.

  Kız Lisesi'nin gurur kaynağı olan bando takımından söz etmek gerekirse Kız Lisesi Bandosu 120 kişilik kadrosu ile neredeyse büyük bir orkestra. Tamamı kız öğrencilerden oluşuyor. Okul etkinlikleri yanı sıra Bursa'nın resmi törenlerinde de görev yapıyor. Türkiye'nin köklü eğitim kurumlarının başında gelen Bursa Kız Lisesi yöneticileri olarak bizler, eğitim ve öğretimin yanında sosyal ve kültürel faaliyetlerin de öğrencilerin gelişmesine önemli katkıda bulunacağına inanıyoruz.

  1949/1950 Eğitim-öğretim yılından itibaren Şinasi ONURKAN, Hayriye ADANUR, Melahat ÇAKIR, Hasan AKTÜRK, Sadettin PİRCİOĞLU görev yapan okul müdürlerindendir.

  2005-2006 Eğitim yılında Anadolu lisesine dönüştürülen okulda yaklaşık 1000 öğrenci karma eğitim görmektedir.   
 3. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL
  Misyonumuz

  Bursa Anadolu Kız Lisesi, Atatürk İlke ve devrimlerine bağlı, Cumhuriyetimizin temel değerlerini benimsemiş, insana ve insan haklarına saygılı, özgüveni yüksek, çalışkan ve yaratıcı, yurt, millet ve tarih bilincine sahip bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

  Yüzyıldan bu yana süren bir Eğitim yolculuğundan yorulmadan geleceğe koşuyoruz.

  Biz ; Ne olduğumuzun bilincinde ve yaptıklarımızın farkındayız.

  İdeal yaratmak için öğüt vermek yerine örnek olmaya çalışıyoruz.


  Vizyonumuz

  Bursa Anadolu Kız Lisesi, gelenekle değişimi bütünleştirmeyi başarmış, akademik ve etik standartları yüksek, İl içinde saygın ve ülke dâhilinde örnek gösterilen bir okul olmayı amaçlamaktadır.
  21.yüzyıla Model ve Lider bir kurum olmanın sorumluluğu ile Bursa İlinin

  en başarılı Eğitim Kurumu olmaya kararlıyız.

  Her öğrencinin öğrenebileceğine inanıyor ve başarısızlığın olmadığı okul olmayı gerçekleştireceğiz.


  Temel İlke ve Değerlerimiz:
  Ä Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı ,demokratik,laik,çağdaş bireyler yetiştirmekteyiz
  Ä Bilimsel düşünceye önem veririz.
  Ä Okulumuzda “Ben değil biz anlayışı” egemendir
  Ä Okulumuzda “Güzel Türkçe” kullanılmasını teşvik ederiz.
  Ä Kalite, Verimlilik, tasarruf ve çıktıları izleme çalışmaları yaparız.
  Ä Bütünlük-Kenetlenme önceliklerimizdendir
  Ä Adil ve Erdemli olmaya önem veririz.
  Ä Toplumsal, sosyal ve doğal çevredeki olgu ve olaylara Duyarlık gösteririz.
  Ä Takım çalışmasını özendiren, sinerjik ruha sahibiz.
  Ä Tüm paydaşlarımız “Yetkisini ve sınırını bilme” konusunda hassastırlar.
  Ä Akıl ve bilimin ışığında hayatı yönlendirmeyi önemseriz.
  Ä Güçlü bir motivasyonun başarıyı artırmaya etkisini kabul ederiz
  Ä Uzmanlaşma ve alanında en iyi olmayı hedefleriz.
  Ä Kurumsal Kararlılık ve planlılık farklılıklarımızdandır.
  Ä Güçlü iletişim, saygı, empati ve saydamlık kurumsal kültürümüzdür.


   
 4. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL
  [​IMG]

  BURSA ANADOLU KIZ LİSESİ 2011-2012 tOPLAM KALİTE YÖNETİMİ EKİBİ

  v Yücel ÖZTÜRK (Okul Müdürü)
  v Güzin ADIYAMAN (Müdür Yrd.)
  v Selma TÜFEKÇİ (TDE Öğr.)
  v Okyay KOÇ (Fizik Öğr.)
  v Haşim ARDUÇ (Felsefe Grubu Öğr.)
  v Figen İŞERİ (Biyoloji Öğr.)
  v Ebru TUMBA (Felsefe Grubu Öğr.)
  v Serkan KARAKUŞ (PDR Öğr.)
  v Ömer DUYGULU (TDE Öğr.)


  İYİLEŞTİRME EKİPLERİ

  Okul Tanıtım ve Bilgilendirme Ekibi:

  İlknur Çetin Karaaslan
  Hale Babür
  Nagihan Solmaz
  Vildan Uğurel
  Sevcan Ölmez

  Fiziki ve Teknolojik Şartları İyileştirme Ekibi:

  Esma Temelli
  Nurcan Barut
  Suat Hitay
  Uygur Mete Sevim
  Cevat Akkanat
  Vijdan Güler

  Sosyal Etkinlikleri Düzenleme ve Koordinasyon Ekibi:

  Neziha Güven
  Sema Aydın
  Ayşegül Ünlel
  Gülkibar Aslan
  Doğan Korucuoğlu
  Yalçın Ergiyen
  Aygül Çakır
  Hatice Coşkun

  Kurum Kültürünü Geliştirme ve İyileştirme Ekibi:

  Mehmet KOÇ
  Filiz Keskin
  Hülya AĞ
  Nurcan AKINCI
  Kadir Özyurt   
 5. Papatya

  Papatya GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ.* Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.125
  Beğenileri:
  6.461
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  84 ÇTL


  MANTI GÜNÜ  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

   

Sayfayı Paylaş