Burun tıkanıklıkları,gece horlamaları

GöLGe

Forum Tutkunu
Katılım
18 Mrt 2010
Mesajlar
1,680
Beğeniler
14
Yaş
31
Şehir
KaYSeRi-BaTMaN
#1
Hiç bir şey yemeden 3-4 gün susuz 1-2 gün yaşanabildiği halde nefes alıp vermeden 1-2 dakika yaşanabilğini düşünürsek soluk alıp vermenin nekadar önemli olduğunu anlarız.Nefes alıp verme şüphesiz burundan başlar.Burunu yalnızca yüz estetiğnin bir parçası olarak görmemeliyiz.Burun aynı zamanda fonksiyon olarakta çok önemli bir organımızdır.
Halk arasında burunda kemik olarak tabir edilen biz doktorların ise deviasyon olarak tanımladığımız olay özellikle ileri vakalarda burunun tek tarafını kapatarak nefes alıp vermeyi imkansız hale getirmektedir.Bu deviasyona bağlı burun tıkanıklığı eğer erken çağlarda başarsa kişi bunun farkına varamayabir özellikle sık geçirilen solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar ayrıca bu burun tıkanıklığı gece horlamalarının önemli nedenlerinden biridir. Burun deviasyonu orta kulak iltahabı ve sinizit gibi hastalıklara da zemin hazırlaması açısından önemlidir. burun tıkanıklarının nedenleri araştırılmalı ve gerekli tedavisi erken dönemde yapılmalıdır.
Burunda tıkanıklık uzun zamandan biri varsa kişinin bunun fark etmesi mümkün olayabilir özeklikle şu buılgular da mutlaka bir uzman hekime danışın:
1.gece horlamaları varsa
2. sık sık üst solunum yolları enfeksiyonu geçiriyorsanız.
3.sabahları uyandığınız zaman baş ağrısı ile uyanıyorsanız(burun tıkanıklığı akşamları ağızdan nefes alıp vermeye yola açtığından baş ağrısı yapar)
4.geçmeyen ve sık tejkraraklayan sinüzit şikayetiniz varsa.
Burunla ilgili sorunu özellikle tıkanıkllık muklaka bir uzman doktor tarafından görülüp değerlendirilmelidir.burundaki tıkanılığı giderilirken aynu zamamnda burunla ilgili kişinin burundaki şekil bozukluklarıda aynı ameliyatla düzeltebilmekteyiz özellikle burundaki kemerli burunları düzeltilmekte burun ucu kaldırılabilmekteyiz.
Burunla ilgili ensık karşımıza çıkan sorun burunda kemer olması burunda travmaya bağlı olarak gelişen şekil bozukluğudur..Bu sorunların çözümü estetik cerrahi tekniklerini kullanarak çözmek mümkündür.burun ameliyatları lokal anestezi dediğimiz bölgesel uyuşturma ile yapılabildiği gibi narkoz altında da yapılabilmektetedir.
 

Benzer konular

Top