1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Büyük (asya) hun imparatorluğu

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 27 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  318
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.960 ÇTL

  [​IMG]

  Tarih bilgilerimize göre Orta Asya'da kurulan ilk Türk devleti Büyük Hun Devleti'dir . Hunlar'ın bilinen ilk hükümdarı Teoman'dır . Hunlar Ötüken'i merkez yaptılar , özellikle Çinlilerle mücadele etmişlerdir . Türklerin saldırıları karşısında Çin'liler günümüze kadar kalan ünlü Çin Seddi‘ni yapmışlardır .

  Çin Seddi ‘nin 2200 km uzunluğunda olması bize Türk saldırılarının çok fazla olduğunu ve Çinlileri çok rahatsız ettiğini göstermektedir .

  Teoman'dan sonra yerine büyük oğlu Mete geçti ( M . Ö . 209 ) . Mete Han güçlü bir Ordu kurup , Asya‘daki bütün Türk boylarını Hun yönetimi altında topladı ve Çinlilerle savaştı . Mete Han'ın ölümünden sonra Hunlar bir süre daha Asya'daki güçlerini korudular . Türk beyleri ile evlenen Çin Prensleri beyleri birbirine düşürdüler . Çinliler Türkleri savaş yoluyla yenemeyeceklerini anlamışlardı . Bu nedenle “Böl ve Yönet “ uygulamasıyla Hun Devleti'ni yıkmayı başardılar . Parçalanan Hun Devleti önce Kuzey ve Güney Hunlar olarak M . S . 48 yılında ikiye ayrıldı . Çinliler bundan sonra önce Kuzey HunDevleti'nin daha sonra da Güney Hun Devleti'nin varlığına son verdiler ( M . S . 3 . Yüzyıl )  Asya Hun Devleti Hakkında Diğer Bilgiler

  Büyük Hun İmparatorluğu , M . Ö . 220 yılında Türkler tarafından kurulan ilk imparatorluktur . Hunlar günümüzün Moğolistan bölgesinde; Çin'in kuzeybatısında yaşamlarını sürdürmekteydiler . Bilinen ilk imparatorları Tuman ( Teoman ) 'dır . En büyük imparatorları Mete Han ‘dır . Çinliler önüne geçemedikleri Hun Türklerinin saldırıları ardından “Büyük Çin Duvarı” ( Çin Seddi ) 'ni inşa etmek zorunda kalmıştır . ( M . Ö . 214 ) Bu yapı günümüzde halen bir dünya harikası olarak kabul edilmektedir . Ming Hanedanı döneminde de yenilenen büyük duvarın birçok kısmı sağlamlığı ile günümüzde hala ayakta kalmıştır .

  Asya Hun Devletinde Veraset Sistemi Nasıldı?

  Hun devleti veraset sistemi ile yönetiliyordu . Türklerde Devlet hükümdar ailesinin ortak malı sayılırdı . Ve ülke hükümdarın sağlığında oğulları arasında paylaştırılırdı . Her prensin ( TEKİN ) hükümdar olma hakkı vardı .

  Bozkırların İmparatorluğu

  Bilinen ilk Türk devletlerinden biridir . Kuruluşu hakkında kesin bilgiler yoktur . M . Ö . 220 yılında Teoman tarafından kurulduğu kabul edilir . Teomandan sonra devleti büyük bir imparatorluk haline getiren Mete Han ( Mo-dun ) 'dır . Türk ve Moğol boylarını bir çatı altında toplayan Mete , İpek yoluna egemen olmak için Çin ile savaşmıştır . M . Ö . 200 yıllarında Çin'i yenilgiye uğratarak vergiye bağlamıştır . M . Ö . 187 yılında Çin İmparatorluk ordusunu , ki başında Ka-o-ti bulunmaktadır , Pa-i-Teng sefereinde 10 bin kişilik disiplinli ve düzenli ordusuyla yenilgiye uğratmıştır . Bu çin ordusunun sayısının bazı kaynaklarda 200 bin olduğu yazmaktadır . Mete Han devrinde Sibirya , Çin Denizi , Hazar Denizi arasında kalan tüm topraklara hakim olunmuştur .

  Metenin Çin'i topraklarına bağlamayıp , Vergi almak suretiyle yönetmesi sebebi , Çin yerleşik hayatı ve siyasi etkisinden uzak durma olarak yorumlanır . Bunun yanında Çin'in kalabalık nüfusu altında Türklük özelliklerini kaybetmek istememiştir .

  Metenin ölümünden sonra bir süre daha gücünü koruyan devlet , Çinli prenseslerle Evlenme geleneği ile Çinli prenseslerin casusluk faaliyetleri , Türk boyları arasındaki iktidar kavgaları , Çinin İpek Yolu üzerinde gittikçe siyasi nüfuzunu arttırması gibi nedenlerle M . Ö . 46 yılında Hunlar Doğu Hunları ve Batı Hunları olmak üzere ikiye ayrıldı . Bu ikiye ayrılışın nedenlerinden birisi de Büyük Hun Devleti'nin başında bulunan Ho-han-ye' nin ekonomik sıkıntıları da neden göstererek Çin hakimiyetine girmek istemesidir ki , bu düşünceyi kardeşi Çiçi , “atalarına saygısızlık” olarak kabul edip esaret altına girmeyi reddetmiştir .

  Batı Hunları Çiçi yönetiminde Talas'ın batısına egemen oldular . Akhunların ve Avrupa Hunlarının kurulmasında etkin rol oynadılar . Batı Hunluları'nın başında bulunan Çiçi'nin Çin'e karşı verdiği mücadelede kısa bir süre sonra başarısız olduğu görülmüştür . Zira Çiçi , Çin ile mücadelede eski Türk savaş taktiklerini bırakarak bir şehir kurup burayı Kale haline getirerek savunma savaşı yapmayı yeğlemiştir . Bu kendisinin birinci hatasıdır . Yenilgisinde etkili olan diğer hata ise emri altında bulunan askerlere çok sert davranmasıdır .

  Doğu Hunları Ho-Han-ye yönetiminde Talas'ın doğusunda M . S 48 yılına kadar hüküm sürdü . Çin'in siyasi hareketleri sonucu , M . S . 48 yılında Güney ve Kuzey Hunları olmak üzere ikiye ayrıldı . Kuzey hunları hakan Pi yönetiminde Moğol ve Sibirya stepleri çevresinde 156 yılına kadar devam etti . Güney Hunları Panhu yönetiminde Uygur havzasında ve Çine yakın bölgelerde 216 yılına kadar devam etti .

  Doğu Hunlarının kuzey ve güney olarak ikiye ayrılmasının sebebi; Panhu yönetimindeki Türkler'in Çin'in siyasi üstünlüğünü kabul etmesine rağmen , yeğeni Pi yönetimindeki kuzey Türklerin'in Çin üstünlüğünü kabul etmeyişidir .

  Güney Hunlarının yıkılması sonunda Çin siyasi egemenliği çerçevesinde Çin ülkesine tampon maksatlı birçok küçük Hun devleti kurulmuştur . Bu Hun devletleri Göktürk siyasi üstünlüğüne kadar devam etmiştir .

  Asya Hun Devleti Egemenlik Alanı

  Orta Asya steplerindeki tüm Türk boyları , Moğol kabileleri , Moğol Tatarları , Tunguzlar , Yüeçiler ( Kuşhanlar ) , Çin Hanedanlığı , İpek Yolu . Kapladığı alan: Kuzeyde Sibirya; güneyde Tibet , Keşmir; doğuda Büyük Okyanus; batıda Hazar Denizi ( 18 . 000 . 000 km2 ) .

  Çiçi'nin Çin kayıtlarındaki sözleri

  Çin elçisinin Çiçi ile ilgili düştüğü bir kayıt şöyledir: ” Boyun eğmeyeceğiz . Zira öteden beri Türkler kuvveti takdir eder , tabi olmayı hakir görürler . Savaşçı süvari hayatımız sayesinde adı yabancıları titreten bir millet olduk . Biz ölsek de , kahramanlığımızın şöhreti kalacak , çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır . ”

  Asya Hun Devletinde Devlet Yönetimi

  Hun devleti başında bulunan kişi ” tan-hu” ya da “şen-yu” olarak anılıyordu . Tanhu sözcüğü bir ünvan olarak ” sonsuz genişlik” anlamına gelmektedir . Hükümdarlık da kut anlayışı egemendi . Hükümdarlığın tanrıdan geçtiği görüşü vardı . Ülke , töre hükümlerine göre yönetilirdi . Şenyunun görevi , ülkede dirliği sağlamak , adaleti gerçekleştirmek , orduya komuta etmek , meclisi yönetmek olarak sıralanabilir . Hükümdarlık babadan oğla geçmektedir . Ülke oğullar arasında doğu , batı , merkez olarak miras bırakılmaktadır . Türk devleti hükümdarı eşine “ka-tun” ( hatun ) denirdi . Yönetimde söz sahibiydi . Büyük Hun Devleti'nde üç meclis bulunuyordu .

  * 1 . Meclis: Dini nitelikte konular tartışılır . Yılın ilk aylarında toplanırdı .
  * 2 . Meclis: Haziran ayında toplanır ve devlet işleri görüşülürdü .
  * 3 . Meclis: Sonbaharda toplanılır ve askeri işler görüşülürdü .
  Devamlı devleti yöneten ” seçkinler meclisi” vardı . Bu meclise ” ayukı” denilmekteydi .

  Asya Hun Devletinde Ordu


  * A . Hun ordusu ücretli değildi .
  * b . Hun ordusunda kadın-erkek Asker sayılır , her an savaşa hazır bulunurdu . ( ordu-millet anlayışı )
  * c . Hun ordusunun temeli atlı askerlere dayanırdı .
  * d . Ordu tümen sistemine göre teşkilatlanmıştır . ( 10 . 000 kişi )
  * e . Kullanılan araçlar: ok ve yaydı . Yakın dövüşte Kılıç , Kargı kullanılırdı .
  * f . Savaş stratejisi; keşif seferleri ve yıpratma savaşları olarak ikiye ayrılıyordu .
  * G . Sahte geri çekilme ve Turan taktiği teknikleri kullanıldığı Çin kayıtlarından öğrenilmektedir .

  Asya Hun Devleti ve Büyük Hunların Türk ve Dünya Tarihine katkıları

  * Ordu örgütlenmesinde 10′luk sistem Mete döneminde oluşturulumuş ve günümüze kadar gelmiştir . Batı uygarlıkları bu sistemi Türkler'den almıştır .
  * Hun akınlarına karşı Tarihi Çin seddi yapılmıştır .
  * Kavimler Göçünün başlamasında Hun devletinin yıkılışı ilk etkendir .
  * Diğer Türk devletlerine intikal eden olumsuz miras ise parçalanma ve iktidar için mücadele eden Türk boyları genetiğidir .  Asya Hun Devletinin Coğrafi Konumu , Sınırları ve Komşuları

  Asya Hun Devletinin coğrafi sınırları ve komşuları bugünkü Çin ve Moğolistan toprakları üzerinde yer almaktadır . Güneyde bugünkü Çin , Tibet ve kuzeyde ise Moğolistan yer almaktadır . Moğolistan bilindiği gibi , denize ya da sulara tamamen kapalı bir ülkedir bugün . Tarihte ise Osmanlı zamanında bilindiği gibi Anadolu'ya kadar ilerlemişlerdir .
  M . Ö . 3 . Yüzyıldan itibaren batıda Kafkaslara kadar çok geniş imparatorluk topraklarına sahiptiler . Güney Sibirya batı Mançurya ve iç Moğolistan ile Gansu ve Xinjiang gibi Çin eyaletlerine kadar yayıldılar . Hunlar internette Xiongnu olarak anılan başlıklarda bulunabilir . Xiongnu kavminin yaşam biçimine baktığımızda göçebe hayatı özelliğini taşıyan eski Türklere tıpatıp uymaktadır .

  Asya Hun Devleti Ekonomisi

  Asya Hun Devletinin ekonomisiyle ilgili elde fazla bilgi olmamakla birlikte , Kuzey Hun Bölgesinin Güney Hun Devletine göre çok daha güçlü olduğu bilinmektedir . Güney Hun Devleti , ekonomide hemen hemen tümüyle Kuzeye bağlı bulunmaktaydı . Ekonomi ise göçebe toplumlardaki ekonomik temele dayanmaktaydı . Göçebe toplumların en büyük karakteri tek bir yerde barınılmaması mevsimsel değişikliklere göre yer değiştirmedir . Ekonominin hemen hemen tümüyle Hayvancılık ve buna bağlı tarıma bağlı olduğu söylenebilir . Hayvancılık küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere iki şekilde yapılmaktaydı . Hayvancılığın egemen olduğu yerlerde yetiştirilen tarım ürünlerinin Asya Hun Devletinde de egemen olduğunu tahmin etmek mümkün .

  Asya Hun Devleti İklimi

  Asya Hun Devletinin İklimsel özelliklerine bakıldığında karasal iklimin ağırlıkta olduğunu görebiliriz . Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgemize benzer bir iklimsel yapının hakim olduğu söylenebilir . Göçebeliğin ana nedeni hayvanların belli mevsimlerde daha rahat beslenebileceği ovalara , meralara götürülmesi gereğidir . Dağlık bölgeler ve ovaların farklı mevsimlerde getirdiği avantaj ve dezavantajların en uygun şekilde kullanılmaya çalışıldığını söyleyebiliriz . Yerleşik bir hayatın olmadığı toplumlarda en yaygın görülen barınma usulü olan çadır kültürünün hakim olduğunu görmekteyiz .

  Asya Hun Devleti Kültürü

  Asya Hun Devletinde Göçebe kültürü ( nomadic culture ) egemendir . Göçebe Kültüründe topluluklar çöllük ya da Kış koşullarının ağır olduğu bir yerden diğerine sürekli Göç ederler . 3 farklı türde göçebelik kültürü hakimdir . Avcı temelli göçebelik , çiftçilik ve karma . Avcı temelli göçebelikte yaşam ve hayvanların yetiştirilmesinde gerekli bitkiler ve yiyecekler direk doğadan elde edilir . Örneğin , koyunların otlatılması sırasında dolaysız olarak doğal kaynaklar ( çimenlik meralar , Dağ etekleri vs ) kullanılır . Göçebelikte at en önemli unsurlardandır . At hem göç esnasında taşıma hem de avlanma vs amaçlı kullanılmaktadır . O zamanki koşullarda en önemli savaş araçlarının başında gelir . İkinci türde göçebe toplumlarında çiftçilik hakimdir . Yani doğadan direk temin etme yerine hayvanların ve alienin yiyecekleri ekilerek üretilerek temin edilir . Kuzey ve Güney Hun Devleti arasında karşılaştırma yapıldığında Güneyin Kuzeye bağlılığından yola çıkarak Kuzeyin daha gelişmiş göçebe kültürünü taşıdığını söylemek mümkün olabilir . Çiftçilik kültürüne sahip toplumlar göç sırasında ürünleri de taşıma durumundadırlar . Üçüncü türde ise daha gelişmiş bir Kültür hakim olup bugünkü yerleşik hayata geçiş sürecini barındırır .
   

Sayfayı Paylaş