Büyük dosyalar için dosya paylaşım siteleri

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#1
Büyük dosyaları internet üzerinden arkadaşlarınızla paylaşmak bazen tam bir işkenceye dönüşebilir, ama incelediğimiz dosya paylaşım sitelerinden yararlanarak bu işkenceye bir son verebilirsiniz!

DROPBOX

www.getdropbox.com

Dropbox’ı kurduktan ve ayarladıktan sonra, her biri en fazla 250 MB olmak kaydıyla toplam 2 GB veriyi istediğiniz kadar bilgisayar arasında kolayca paylaşıma açabilirsiniz.

Sistem şu şekilde çalışıyor: Ücretsiz bir hesap alıyorsunuz, yazılımı indiriyorsunuz (Windows, Mac ve Linux sürümleri mevcut) ve kullanıcı girişi yapıyorsunuz. Dropbox görev çubuğunda ilave bir seçenek olarak beliriyor ve tıpkı diğer klasörler gibi iş görüyor. Yani istediğiniz dosyayı sürükleyip Dropbox klasörüne bırakıyorsunuz ve yazılım otomatik olarak hesabınıza bağlı olan diğer bilgisayarların da dosyalara erişmesini sağlıyor.

Yazılımın en sevilen özelliklerinden birisi, herkese açık genel klasörler yaratabileceğiniz gibi, örneğin yalnızca ailenizin ulaşabileceği özel klasörler de yaratabiliyor olmanız. Dosyalarınızın yüklenip yüklenmediğini gösteren güzel tasarımlı simgelerden oluşan arayüz oldukça kullanışlı. Dropbox aynı zamanda tüm dosyalarınızı arşivlediği için üzerinde değişiklik yaptığınız dosyaların eski – ve hatta silinmiş – sürümlerine ulaşabilmeniz de mümkün.

Dropbox ile ilgili handikap olarak sayabileceğimiz tek şey, tamamen tarayıcı tabanlı bir arayüz yerine bilgisayara kurulması gereken bir yazılımla çalışıyor olması. Diğer yandan, hizmetin ücretsiz sürümü için (Pro sürümden yararlanabilmek için ayda 10 USD ödemek gerekiyor)

Not: Bu servisi kendim de kullanıyorum. Ancak dosya paylaşım sitesi değil dosyalarınızı güvenle depolayacağınız bir alan olarak düşünebilirsiniz Drobbox'u. Ayrıca bilgisayarınıza indireceğiniz küçük bir program aracılığı ile sanki bilgisayarın bir sürücüsünü kullanır gibi kullanabiliyorsunuz. Bir özelliği de wordpress veritabanı ve hosting alanındaki dosyalarınızı bir eklenti ile yedekleyebilesi.

Özet: Büyük dosyaları kolayca ve hızlı biçimde paylaşmanızı sağlayan Dropbox, farklı bilgisayarlar arasında dosya eşitlemek isteyenler için en iyi seçeneklerden biri.

DIVSHARE

www.divshare.com

DivShare, tek dosya boyutu en fazla 200 MB olmak üzere toplam 5 GB depolama kapasitesi sunuyor. Bu alan, sürekli büyük dosyaları bir yerden bir yere taşımak durumunda olanlar için oldukça büyük bir avantaj; üstelik yenilenen arayüzle kullanım kolaylığı da artırılmış.

DivShare aynı anda beş dosya yüklemenize izin vermesinin yanında, video dosyalarını blog veya web sitelerine kolayca koyabilmeniz için otomatik olarak Flash formatına dönüştürebiliyor. Ayrıca gönderdiğiniz dosyaların belirli klasörlere kaydedilmesi, dosyalara şifre koruması koyulması veya dosyaların bulunduğu adresin istediğiniz birisine otomatik olarak gönderilmesi için ayar yapabiliyorsunuz.

İstediğiniz dosyaları etiketleyerek daha kolay kontrol edebildiğiniz gibi, sunucuda saklanan dosyaları görüntüleme seçenekleri de oldukça geniş. Sevdiğimiz bir başka özellikse Facebook entegrasyonu sayesinde DivShare’de bulunan içeriğin listesini istediğiniz bir arkadaşınızın duvarına gönderebilmeniz.

DivShare’den ücretsiz yararlananlar için dosya yükleme hızı idare ediyor olsa da, dosya indirme hızı ne yazık ki sınırlandırılmış (Premium hesap sahibi olmak için ayda 4 USD gibi bir meblağ ödenmesi gerekiyor).

Özet: Fazlasıyla kullanışlı ve ayarlanabilir bir hizmet olan DivShare, büyük dosyaları sıklıkla taşıyanlar için iyi bir seçim. Üstelik dosyalarınızı sonsuza kadar saklayacağını da iddia ediyor!

DROP.IO

http://drop.io

Drop.io’yu diğer paylaşım hizmetlerinden ayıran özellik, gerçekten çok sade ve hızlı bir arabirime sahip olması. Siteye girdiğiniz anda karşınıza çıkan metin kutusundan kendinize uygun bir adres seçip (http://drop.io/isminiz gibi) hemen dosyalarınızı yüklemeye başlayabiliyorsunuz.

Sitenin arayüzünde kafa karıştırıcı hiçbir detay yok. Tabii ki daha fazla ayar yapmak, klasör eşitleme gibi seçenekleri kullanmak isteyenler için bu gibi detaylar önemli; ancak tek yapmak istediği dosyalarını hemen paylaşmak olan internet kullanıcıları için böylesi bir arayüzün tercih edilmiş olması kullanım kolaylığını ve performansı artırıyor.

Drop.io’nun ilginç özelliklerinden birisi de Firefox ve iPhone için kullanışlı eklentilere sahip olması. Arzu ederseniz Firefox tarayıcınıza yükleyebileceğiniz Drop.io eklentisi sayesinde istediğiniz dosyayı hesabınıza daha kolay bir şekilde aktarabiliyorsunuz. Aynı anda birden çok dosya yüklemek ve yüklediğiniz dosyalara şifre koruması uygulayabilmek de mümkün.

Öte yandan, ücretsiz hesap için izin verilen toplam dosya boyutunun yalnızca 100 MB olması büyük dosyalarla çalışanlar için sıkıntı verici; ama özellikle birden fazla kişinin üzerinde çalıştığı ve fazla büyük olmayan dosyalar için en iyi tercihlerden birisi Drop.io olacaktır.

Özet: En fazla 100 MB’lik dosyalarınızı depolayabiliyor olsanız da, Drop.io kullanım kolaylığı ve performans açısından son derece iyi bir hizmet sunuyor.

FILE DROPPER

www.filedropper.com

File Dropper da incelememizde ilk üçe giren dosya paylaşım sitelerine yakın kalitede bir hizmet sunuyor. Ancak, üyelik gerektirmeden 5 GB boyutundaki dosyalarınızı yükleyebildiğiniz site ne yazık ki bir süre indirilmeyen dosyalarınızı sunucudan siliyor.

MEDIAFIRE

www.mediafire.com

100 MB veya daha küçük dosyalarınızdan istediğiniz kadarını aynı anda yüklemenize izin veren bir site olan MediaFire, ücretsiz üye olarak siteye giriş yapmanızı gerektiriyor. Arayüz güzel, ancak dosya aktarımı konusunda aynı şeyi söylemek güç.

RAPIDSHARE

www.rapidshare.com

En popüler dosya paylaşım hizmetlerinden biri olan RapidShare, son zamanlarda ücretsiz hesaplar için önemli kısıtlamalar getirdi. Özellikle günün bazı zamanlarında sunucuların yetmemesi nedeniyle ücretsiz kullanıma tamamen kapanan sitenin eski yerini koruduğunu söylemek güç.

FILESOVERMILES

www.filesovermiles.com

Halen beta sürümde olmasına rağmen iki bilgisayar arasında doğrudan dosya aktarımını destekleyen servis zaman zaman oldukça kullanışlı olabiliyor. Ancak Adobe Flash Player tabanlı bir arayüze sahip olmasından ötürü dosya boyutu limiti sisteminizdeki bellek miktarıyla eşit.

WINDOWS LIVE SKYDRIVE

http://skydrive.live.com

Microsoft’un entegre Windows Live hizmetlerinden biri olan SkyDrive, 25 GB’lik bir depolama alanı sunmasına rağmen izin verilen maksimum dosya boyutu 50 MB. Arayüz ise ne yazık ki bazen çökmelere neden olabilen kararsız bir yapıya sahip.

Kaynak: pcnet.com.tr
 
Son düzenleme:

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,011
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
Dropbox güzelmiş kullanabilecek bir site aramıştım şimdi üye olayım .
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,473
Beğeniler
8,997
Takım
GALATASARAY
#3
Ancak DropBox'a download edilebilir dosyalar yüklerim diye aklından geçirme :) Arkadaşınla paylaşabiliyorsun dosyayı ama arabirim programını kurması kaydıyla.

Ama bilgisayarımda yerim yok nette güvenli bir yer olsun dersen güzel bir yer. 2GB az yer sayılmaz, ve kullanımı arabirim programı aracılığı ile tıpkı bilgisayarındaki D sürücüsüne dosya atmak kadar kolay.
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,729
Beğeniler
5,011
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#4
öyle düşünmüştüm biraz hayal kırıklıgı oldu :)olsun bende paylaşımda kullanırım .
 

Benzer konular

Top