1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Çalışma Ekonomisti

Konusu 'Kariyer' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.322
  Beğenileri:
  6.232
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.328 ÇTL
  Çalışma Ekonomisti

  Tanım

  Çalışma Hayatının Özünü Teşkil Eden Işçi-işveren, Sendika, Toplu Pazarlık, Sosyal Güvenlik, Sosyal Siyaset, Işçi Sağlığı Ve Iş Güvenliği, Çalışma Psikolojisi Ile Personel Yönetimi Gibi Konularda Çalışan, Araştırmalar Yapan Kişidir.

  Görevleri

  Çalışma Ekonomistlerinin Görevleri Çalıştıkları Kuruma Göre Değişirse De Başlıca Görevleri Şöyle Özetlenebilir: - Sosyal Güvenlik Sistemleri Konusunda Işçi Ve Işverenleri Aydınlatır, - Çeşitli Alanlarda Iş Bulma Ve Iş Geliştirme Olanakları Hakkında Ilgilileri Aydınlatır, - Toplu Sözleşme Ve Sendikacılık Konusunda Incelemeler Yapar Ve Ilgilileri Bilgilendirir, - İş Piyasasının Durumu Hakkında Bilgi Toplar.

  Kullanilan Alet Ve Malzemeler

  Büro Malzemeleri, - İstatistiki Ve Mali Tablolar, - Bilgisayar, - Hesap Makinesi.

  Mesleğİn Gerektirdiği Özellikler

  Çalışma Ekonomisti Olmak Isteyenlerin; - Üst Düzeyde Genel Yeteneğe Ve Sözel Akıl Yürütme Gücüne Sahip, - Sosyal Bilimlere Ilgili Ve Bu Alanda Başarılı, - Başkalarını Sözel Olarak Etkileyebilen, - İnsan Ilişkileri Ile Uğraşmaktan Hoşlanan Kimseler Olmaları Gerekir.


  Çalişma Ortami Ve Koşullari

  Çalışma Ekonomistleri Büro Ortamında Çalışırlar. Ancak, Zaman Zaman Kent Içinde Işyerlerini Ziyaret Etmeleri Gerekebilir. Çalışma Ekonomisti, Görevini Yaparken Insanlarla, Verilerle Ve Kavramlarla Ilgilidir.


  Çalişma Alanlari Ve İş Bulma Olanaklari

  Bu Meslekte Çalışma Alanları Geniştir. Kamu Kuruluşlarında; Devlet Planlama Teşkilatı, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Yurtiçi Ve Yurtdışı Ünitelerinde, Türkiye İş Kurumunda, Ssk, Bağ-kur, Tc Emekli Sandığı Gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarında, Uzman Ve Ateşe Olarak, Diğer Bakanlıkların Sosyal Ilişkiler Bölümlerinde, Işçi Ve Işveren Kuruluşlarında, Özel Işletmelerin Endüstriyel Ilişkiler Ve Sosyal Işler Bölümlerinde Yöneticilik Ve Danışmanlık Hizmetlerinde Çalışabilirler. Ayrıca Kamu Yönetimi, Iktisat Ve Işletme Mezunlarının Çalışabilecekleri Diğer Dallarda Da Iş Bulma Olanaklarına Sahiptirler.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler

  Mesleğin Eğitimi Çeşitli Üniversitelerin "çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri" Bölümünde Verilmektedir.

  Meslek Eğitimine Giriş Koşullari

  Öğrenci Seçme Sınavı’nda (öss) Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Lisans Programı Için Yeterli Eşit Ağırlıklı (ea) Puanı Almak ,

  Eğitimin Süresi Ve İçeriği

  Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri Ilişkileri Bölümünde Eğitim Süresi 4 Yıldır. Öğrenciler Eğitim Boyunca Atatürk İlkeleri Ve İnkılâp Tarihi, Türkçe, Yabancı Dil (İngilizce, Almanca, Fransızca'dan Biri) Gibi Genel Kültür Dersleri Yanında; Eğitimin 1. Yılında; İktisada Giriş, İşletme Bilimine Giriş, Matematik, Hukukun Temel Kavramları, Sosyal Psikoloji, Endüstri Sosyolojisi, Muhasebe, Anayasa Hukukuna Giriş, 2. Yılında; İstatistik, Borçlar Hukuku, Sosyal Siyasete Giriş, Muhasebe, Endüstri İlişkileri Teorisi, Yönetim Sosyolojisi, Bilgisayar Programına Giriş, Ticaret Hukuku, Çalışma Ekonomisi, Örgüt Psikolojisi, Maliyet Muhasebesi, Mikro İktisat, 3. Yılında; Sosyal Güvenliğe Giriş, Bireysel İş Hukuku, Türkiye'de Sendika Ve Toplu Pazarlık, Beşeri Kaynakların Yönetimi, Çalışma İlişkileri Tarihi, Ücret Sistemi Ve Verimlilik, Türkiye'de Sosyal Sigortalar, İş Güvencesi Hukuku, Endüstride Eğitim Yönetimi, İşçi Sağlığı Ve İş Güvenliği, Sendika Hukuku, Türkiye'de Ekonomi Ve Toplu Yapılaşma, 4. Yılında; Kamu Çalışma Hukuku, Ceza Hukuku, Sosyal Düşünceler Tarihi, Toplu Sözleşme Hukuku, Halkla İlişkiler, Sosyal Planlama, Uluslararası Sosyal Siyaset, İş Hukuku Ve Uygulaması, Milli Gelir Ve İstihdam, Çalışma Psikolojisi Ile Seçmeli Ders Olarak Kıymetli Evrak Hukuku, Avrupa Topluluğunun Sosyal Yapısı, Ücret Teorisi Ve Politikası, Çalışma Hayatı, Sosyal Sorunlar Derslerinden Biri Verilir.

  Meslekte İlerleme

  Meslek Elemanları Çalıştıkları Kurumlarda Yönetici Kadrolara Yükselebilirler. İlerleme Kişisel Yetenek Ve Yabancı Dile Bağlıdır. Isans Eğitimden Sonra Yüksek Lisans, Doktora Yapabilir, Araştırma Görevlisi Olabilir Ve Akademik Kariyer Yapabilirler. Benzer Meslekler: Ekonomist, Ekonometrist, İşletme Mühendisi, Maliyeci.

  Burs, Kredİ Ve Ücret Durumu

  Şartları Uyan Öğrenciler, Eğitimleri Süresince Yükseköğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu'nca Verilen Kredi Ve Çeşitli Kurum Ve Kuruluşlar Tarafından Sağlanan Burslardan Faydalanma Olanaklarına Sahiptirler. Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri Ilişkileri Bölümünü Bitiren Kişiler Kamu Ve Özel Sektörde Çalışma Olanağına Sahiptirler. Kamu Sektöründe Memur Olarak Ilk Göreve Başlayanlar 9. Derecenin 1. Kademesinde Memur Maaşı Alırlar. Özel Sektörde Çalışanlar Da Yaptıkları Iş Ve Statülerine Göre Değişik Ücret Alırlar.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  740
 2. Suskun
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  7.836
 3. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.316
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  956
 5. dderya
  Mesaj:
  21
  Görüntüleme:
  2.711
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş