Çam Katranı ve Faydaları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#1
Çam Katranı ve Faydaları

Diğer Adları: Bise, Pise, Bitkisel Katran, Kara Katran gibi adları vardır.

Botanik ve Kimyasal Özellikleri:

Çeşitli Pinus bitkilerinin dal ve gövdelerinin yakılması sonucu elde edilen katrandır. Koyu esmer renkli, acı lezzetli ve kıvamlıdır.

Bitkisel katran, Kara katran, Kalın katran da denir.
Kızılcam, karaçam, Anadolu karaçamı gibi çeşitli çam türlerinin gövde ve dalları, kapalı fırınlarda yavaş yavaş yakılarak şurup kıvamında, siyah renkli, keskin kokulu bir sıvı elde edilir ki buna katran denir.


Kullanılışı ve Faydaları:

* Solunum sistemi ve idrar yolları hastalıklarına karşı bir miktar katran hap şekline getirilir ve bundan günde 1 -1,5 gram alınır. Aynı miktar süt içinde eritilerek de kullanılır.
* Yara ve çıban tedavisinde bir miktar tavuk ya da hindi pisliği, çam katranı ile karıştırılır, sonra bu karışım pomat şeklinde deriye sürülür.
* Karın ağrısı ve göbek düşmesine karşı, kızgın tuğlaya bir damla katran konur ve hasta bu buğulu tuğla üzerine oturtulur.
* 30 gr. çam ağacı talaşı, 20 gr. çam katranı, 1200 gr. suda 1 gün bırakılır, süzülen suya, 1 kg. şeker eklenip eritilir ve günde 2-3 çorba kaşığı göğüs ve idrar yolları hastalıklarında kullanılır.
* Veteriner folklorunda hayvanların şap hastalığında ağız ve tırnak aralarına sürülür. Katran, burada adi nekroz ve sekonder enfeksiyonları önler.
* Uyuz tedavisinde 10 gr. katran, 90 gr. iç yağında eritilir ve bu karışım deriye sürülür.
* Ağrıyan düşe bir miktar katran sürülür.
* Halk arasında antiseptik, antiparaziter ve ekspektoran olarak çok kullanılır.
* Modem tıpta da antiseptik, antiparaziter ve ekspektoren olarak kullanılır.
 

Benzer konular

Top