1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Çamaşır Suyu'nun Kullanımındaki Tehlikeler

Konusu 'Fen ve Teknoloji' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Çamaşır Suyu'nun Kullanımındaki Tehlikeler

  Çamaşır suyu, bir maddeyi beyazlatmak veya ağartmak, onun rengini çıkarmaya veya açmaya yarayan kimyasal bir maddedir. Çamaşır suyu, yükseltgenme yoluyla bu etkileri yapar. Kimyasal adı Sodyum Hipoklorit (NaClO)'tir. Temizlik ve hijyende kullanılır.
  Bazı beyazlatıcılar(ağartıcılar) hidrojen peroksit(H2O2), sodyum hipoklorit(NaClO) ve sodyum perborat monohidrat (NaBO3.H2O) gibi bileşiklerdir.
  Günlük yaşantımızda en çok kullandığımnız çamaşır suyu 2'ye ayrılır.
  • Klorlu çamaşır suyu
  • Oksijenli çamaşır suyu

  Çamaşır suyunda NaClO oranı %5 civarındadır. Sanayi'de bu oran fazladır. Daha aktif klor içeren çamaşır suları dayanıksız kimyasallardır. Dolayısıyla sıcaklıkla,metal iyonları ile ve ışık gibi etkenlerle çabuk bozunduğu için son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Çamaşır sularının tamamı oksitleyici değildir. Oksitleyici çamaşır suları hücre zarlarına ve hücre proteinlerine etki ederek proteinleri parçalar.
  Çamaşır suyunun amonyaklı temizleyicilerle kullanılması zehirli klor gazı çıkışına neden olur. Sodyum hipoklorit içeren çamaşır suları asla kireç çözücü ve tuz ruhu gibi asitlerle kullanılmamalıdır. Aksi halde ölüme varacak zehirlenmelere sebep olabilir. Kapalı yerde uzun süre solunmamalıdır. Çünkü açığa çıkan organik maddelerle kanserojen madde oluşturur. Klor gazı solunum yollarını da tahriş eder ve deriyi yakar. Çamaşır suyu çıplak elle kullanılmamalıdır. Göz ve deri ile temsında bol su ile yıkanmalıdır.
  Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.
   

Sayfayı Paylaş