1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Çankırı Kaplıcaları

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve yeşüLL tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. yeşüLL

  yeşüLL limitsizsiniz...! Özel üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  4.303
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  2.880
  Banka:
  647 ÇTL
  Çavundur Kaplıca Tesisleri

  Kurşunlu İlçesi Çavundur Beldesi’nde bulunan termal kaynaktan 54 °C sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkmaktadır. Belde'ye ve Gerede-Samsun (E 80) Devlet Karayolu'na 1.5, Kurşunlu'ya 9, Çankırı'ya ise 90 km. mesafede olan kaynak çevresinde , Belde Belediyesi ta*rafından işletilen iki adet açık havuz ile 100 yataklı bir konaklama ünitesi ve 20 yataklı özel bir pansiyon bulunmaktadır. Yol, su, elektrik ve telefonu bulunan termal kaynağın hemen yakınından Çankırı-Zonguldak Demiryolu geçmekte ve aynı yerde yolcu trenleri durmaktadır.

  Kurşunlu-Çavundur İl Özel İdaresi Kaplıca Tesisleri
  Kaplıca suyu sodyum bikarbonatlı, hipertermal, hipotonik bir özel*lik taşımaktadır. Maden suyunun tıbbi yönden değerlendirilmesi ise şöyledir;

  Doğal sıcaklığı nedeniyle tüm ağrılı hastalarda kullanılabilmesi söz konusudur. Ancak uygulamaların banyo ve hareketsiz uygulamalı türleri için 37-38 °C'a kadar, hareketli havuzlar için 27-28 °C'a kadar soğutulması gerekmektedir. Bu suretle, her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemleri, ameliyat ve travma sekellerinde yararlı olacaktır.

  Alkalik özelliğine bağlı olarak, içme kürleri şeklinde değerlendirilmesi halinde karaciğer, safrakesesi ve safra yolları yetmezliklerinde kullanılabilecektir. Sarılık sonrası bozulan karaciğer fonksiyon testlerinin düzeltilmesi amacı ile, pankreasla ilgili kronik hastalıklarda, Diabetes Mellitus ve Gut hastalığında yararlı olabilir. Kronik mide ve bağırsak iltihapları, böbrek ve idrar yolları kronik iltihaplarında, böbrek taşı oluşumunu engellemek için içme kürleri şeklinde değerlendirilebilir. Ancak içme kürleri için suyun sıcaklığının genellikle 20 ila 30 °C soğutulması gereklidir.
  Su, sodyum iyonu içerdiğinden dolayı üst solunum yolları ve akciğerin allerji ve kronik iltihaplarında inhalasyon-aerosol tedavisi olarak değerlendirilebilir.

  Belediyeye ait iki havuz ve konaklama tesisi de hizmete açıktır.


  Acısu

  Kurşunlu İlçesi'nin 5 km. kuzeybatısında Hacımuslu Köyü yakınlarında olan Acısu İçmesi, geniş bir çayırlığın çeşitli yerlerinden kaynamaktadır. Bir bataklık oluşturan kaynaklar*dan toplam olarak saniyede 0.4 litre su çıkmaktadır. Sıcaklığı 15 °C olan Acısu İçmesi tuzlu, bi*karbonatlı, karbogazoz, demirli ve alkalik bir maden suyudur.
  Mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, pankreas hastalıklarında yararlı etkisi olan su, kanda yedek alkaliyi yükseltir, asit—baz dengesini düzenler, safra yollarında safra akımını artırıcı bir etki yapar ve safra bileşimini değiştirir. Sarılık hastalığı sonrasında kanda birikmiş bulunan safra pignentlerinin temizlenmesini de kolaylaştıran bu maden suyunun, karaciğerin bozu*lan fonksiyonlarını düzeltici tesiri vardır.

  Şıhlar Nezle (Nuzla) Suyu

  Korgun İlçesi'ne bağlı Şıhlar (Karatepe) Köyü yakınlarındaki bir dere yatağının kenarındadır. Korgun'a 8, Merkez İlçe'ye 26 km. mesafede bulunan maden suyuna Çankırı-Ilgaz Karayolunun 23. km.'sinden ayrılan 3 km.'lik stabilize bir yolla ulaşılır. 12 ,0°C sıcaklığındaki suyun betonla çevrili bir çeşmesi bulunmaktadır. Soğuk, alkalik ve toprak alkalik, bikarbonatlı, karbogazoz bir içme suyu olan Şıhlar Nezle Suyu, İçme kürleri ile değerlendirilmektedir.

  Bozan Hamamı

  Ilgaz İlçesi'nin 5 km. kuzeybatısında, Aşağı ve Yukarı Bozan köyleri ara*sındaki bu maden suyu üstü açık, çevresi kapalı iki ayrı havuzdan oluşmaktadır. Hamam olarak ni*telendirilmesinin sebebi banyo olarak da kullanılması olan suyun sıcaklığı 16 °C, debisi ise 0.5 litre/saniyedir. Alkalik ve toprak alkalik, karbogazoz, demir ve arsenikli, bikarbonatlı bir su olan Bozan Hamamı, banyo uygulamalarında cilt hastalıklarına, içmece olarak ise sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

  Kükürt Köyü Kaynağı

  Atkaracalar ilçesinin 14 km. kuzeyindeki Kükürt Köyü'nde bulunan kaynaktan 19 °C sıcaklığında saniyede 0.5 litre su çıkmaktadır. Alkalik ve toprak alkalik, karbo*gazoz özellikte olan maden suyunun yaydığı serbest kükürtlü hidrojen kokusu bir kilometre mesafeden hissedilebilmektedir. Kükürt Köyü Kaynaklarının sindirim sistemi rahatsızlıklarını iyileş*tirici etkisi vardır.

  Hışıldayık İçmesi

  Kurşunlu İlçesi'ne 30 km. uzaklıkta bulunan Melan (Soğanlı) Çayı kıyısında, kayaların arasında iki yerden çıkan maden suyu başıboş olarak dereye akmaktadır. Sıcak*lığı ortalama 18 °C olan su, bol miktarda gazlı, alkalik ve toprak alkalik, bikarbonatlıdır. Sin*dirim sistemi ve karaciğer rahatsızlıklarında yararları görülmektedir.

  Bayramören (Melan) İçmesi

  Kurşunlu İlçesi'ne 20 km. mesafedeki maden suyu bir yamaçtan çıkmaktadır. Sıcaklığı 18 °C olan suyun debisi ise 0.1 litre/saniyedir. Karbondioksit oranı olduk*ça yüksek, alkalik ve toprak alkalik, bikarbonatlı olan maden suyu, sülfat iyonu da içermesi sebebiyle acı bikarbonatlı sular grubuna da girmektedir. Bayramören İçmesi'nden mide, karaciğer, safrakesesi ve bağırsak rahatsızlıklarında yararlanılmaktadır.
  Yukarıda sayılanların dışında Şabanözü İlçesi'nde; akciğer, safra kesesi, idrar yolları, romatizma, kırıklar, mide ile böbrek taşı rahatsızlıklarına kullanılan Dede (Çapar) Maden Suyu, cilt hastalıklarına kullanılan Karakoçaş Ilıcası, Orta Ilçesi'nde; cilt hastalıklarına kullanılan Derebayındır Köyü Hışıldağı ve Maden Suyu, şifalı su olarak bilinen Kısaç ve Buğuören Maden Sula*rı, Ilgaz İlçesi'nde; romatizma ve cilt rahatsızlıklarına kullanılan Ödemiş Kaynarcı Suyu, cilt hastalıklarına (uyuz) kullanılan Bozatlı Suyu, mide şişkinliklerinde kullanılan Yalaycık Maden Suyu, Korgun İlçesi'nde; şifalı su olarak bilinen Ildızım İçmesi, Yapraklı İlçesi'nde; şifalı su olarak bilinen Şahçuvaz Ilıcası ve doktorlarca böbrek taşı düşürmede önerilen Kullar Maden Suyu gibi içmece ve termal kaynaklar bulunmaktadır.

  Maden Suları

  Çankırı ili sağlık suları bakımından oldukça zengin bir çeşitlilik arzeder. Ancak, kapsamlı bir çalışmaya konu olmayan maden suları bir kısmı halihazır durum itibariyle ekonomik görünmemekte, ekonomik görülenlerin çoğunluğunda ise herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Halkımız, Çavundur dışındaki kaplıca ve içmecelerden ilkel diyebileceğimiz şekilde yararlanmaktadır.Aşağıda, İlimizde bulunan termal kaynak ve içmecelerden önemli görülenler hakkında bilgiler verilmiştir.

  Kazancı Maden Suyu:
  Ilgaz-Kastamonu Devlet Karayolu'nun 12. km.'sindeki Kazancı Köyünün batısındaki bir çayırlıktan kaynamakta olan maden suyu, büyük bir tabii havuzda biriktikten sonra çayırda dağılmaktadır. Sıcaklığı ortalama olarak 15 °C, debisi ise 5 litre/saniye olan maden suyunun litresinde 1 gr.'ın üzerinde karbondioksit bulunmaktadır. Alkalik ve toprak alkalik, demirli, bikarbonatlı olan su, karaciğer, safra kesesi, pankreas, mide ve bağırsak hastalıklarında olumlu sonuçlar vermektedir.

  Ilısılık Maden Suyu:
  Ilgaz ilçesi'nin güneydoğusunda ilçeye 16 km. mesafedeki Ilısılık Köyü'nde bulunan kaynaktan 22.5 °C sıcaklığında saniyede 0.05 litre su çıkmaktadır. Ekonomik değeri sınırlı olan su karbondioksitli, alkalik ve toprak alkalik, bikarbonatlıdır. İçme kürleri ile yararlanıldığı gibi banyo uygulamalarından da olumlu neticeler alındığı söylenilmektedir. Mide, karaciğer, bağırsak, safrakesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir
   
 2. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.231
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.322 ÇTL
  Akkaya İçmesi ve Hamamı: Sıcaklık 20°C
  Çerkeş İlçesi İmamlar köyü yakınındadır. Hamam olarak yararlanılır. Üst solunum yollarındaki kronik iltihaplara ve romatizmaya iyi gelir.

  Bayramören İçmesi: Sıcaklık 18°C

  Kurşunlu ilçesi Bayramören köyü'ndedir. Mide bağırsak karaciğer safra yolları böbrek hastalıklarına iyi gelir.

  Bayındır İçmesi: Sıcaklık 12°C

  Eskipazar ilçesi Bayındır Köyü'ndedir. Karaciğer ve safrayolları hastalıklarına iyi gelir.

  Bölme İçmesi: Sıcaklık 8°C

  Eskipazar ilçesi Bölme köyü'ndedir. Mide karaciğer böbrek hastalıklarına fayda sağlar.

  Çavundur Ilıcası: Sıcaklık 20°C

  Çerkeş İlçesi'ne 30 km uzaklıkta Çavundur Köyü'ndedir. İçme ve banyo olarak kullanılır.

  Çamur banyosu olarak da kullanılır. Ilık su olması nedeniyle ağrı ve spazmı giderir karaciğer ve safrayolları hastalıklarına fayda sağlar.


  Ilısılık İçmesi: Sıcaklık 18°C
  lgaz ilçesine 20 km uzaklıkta Ilısılık Köyü'ndedir. İçimi çok güzel sodyum bikarbonatlı bir sudur. Suyun içinde bikarbonatlı çelik oluşu nedeniyle iyi bir içme suyudur. Karaciğer ve safrayolları hastalıklarına etkili şifa kaynağıdır.


  Kükürtköyü İçmesi: Sıcaklık 19°C
  Çerkeş ilçesi Kükürt Köyü'ndedir. Suyu ılık olduğundan içme ve banyo olarak kullanılır. Mide karaciğer ve safrayolları hastalıklarına iyi gelir.


  Tüney İçmesi: Sıcaklık 18°C

  Çankırı-Tüney Köyü trenyolu yakınındadır. Aç karnına içilirse karaciğer safrayolları hastalıklarında bağırsak bozukluklarında şifa verici etkisi vardır.


  Çapar Madensuyu

  Şabanözü ilçesindedir.

  Ildızım Madensuyu

  İl merkezinde.

  Karaköy Ilıcası

  Yapraklı'da.

  Karakoçaş Ilıcası

  Şabanözü'nde.

  Kıskaç İçmesi

  Çerkeş'te.

  Köseoğlu Ilıcası
  Çerkeş'te.

  Şerafettin İçmesi

  Eskipazar İlçesi Şerafettin Köyü'ndedir.

  Şıhlar Nezlesuyu

  Bozatlı Köyü'nde.

  Ödemiş Madensuyu

  Ilgaz'da.

  Ulumelan Madensuyu

  Ovacık'ta.

  Yaylacık Madensuyu

  Ilgaz'da.
   
Benzer Konular
 1. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.085
 2. LoSt_LoVe
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.984
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  949
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.110
 5. Suskun
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  19.779
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş